Irvin Kershner nie żyje 3

Irvin Kershner, reżyser jednego z najbardziej docenianych filmów science fiction w historii kina pt. Gwiezdne Wojny Epizod 5: Imperium Kontratakuje zmarł w wieku 87 lat.

Irvin Kershner na planie Imperium Kontratakuje

Imperium Kontratakuje przez wielu widzów uznawany za najlepszy epizod Sagi i jeden z najdoskonalszych filmów w historii kina.

Kershner przejął reżyserię po George'u Lucasie tworząc coś dojrzalszego i bardziej świadomego. Film, który stał się przykładałem jak kręcić przygodowe kino sci-fi. Także reżyserował jeden z filmów o Bondzie pt. Never Say Never Again oraz trochę mniej udany sequel jednego z hitów kina pt. Robocop II.

Chociaż od lat był na emeryturze, ostatnio promował książkę wydaną z okazji 30-lecia Gwiezdnych Wojen.

Tak miesiąc temu wypowiadał się w wywiadzie na temat Imperium Kontratakuje:

Bardzo chciałem, by "Imperium Kontratakuje" odniosło sukces, ponieważ wiedziałem, że George robi to za własne pieniądze. Myślę, że krytycy oczekiwali rozwinięcia pierwszej części. Innymi słowy chcieli kolejnych Gwiezdnych Wojen. Zdecydowałem, że potencjał był zbyt wielki, by robić powtórkę z rozrywki. Kiedy przyjmowałem posadę, wiedziałem, że będzie to mroczny film, z większą głębią postaci niż w pierwszej części. Parę lat zajęło krytykom, aby nadążyć za filmem i zobaczyć go jako baśń, a nie komiks.

Po raz ostatni jako reżyser pracował w 1993 roku przy odcinku serialu SeaQuest. Było to jego pożegnanie z pracą i przejście na emeryturę.

Chociaż jego kariera reżysera była krótka, na zawsze zapisał się w historii kina, jako współtwórca sukcesu Gwiezdnych Wojen.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 7

Jego dzieło będzie nieśmiertelne, podobnie jak pamięć o nim wszystkich kinomanów :(

neo1033

Jeśli chodzi o Robocopa 2 to według mnie była to bardzo dobra kontynuacja.

JohnnyDepp

jakis miesiac temu czytałem o nim na imdb

Quagmire

Odszedł już dzisiaj kolejny zdawałoby się nieśmiertelny człowiek kina…

alienK

Nie cierpię poniedziałków!

Proszę czekać…