Oscary 2011: Pierwsze dyskwalifikacje

Oscary 2011

Amerykańska Akademia Filmowa wydała specjalne oświadczenie, w którym poinformowała, iż postanowiła zdyskwalifikować cztery produkcje filmowe z ubiegania się o Oscara w kategorii Najlepsza Oryginalna Muzyka. Z wyścigu o tą nagrodę wykluczono Czarnego łabędzia, The Fighter, Wszystko w porządku i Prawdziwe męstwo.

W uzasadnieniu takiej decyzji dowiadujemy się, iż muzyka z tych produkcji łamie podstawowy punkt regulaminu dotyczącego tej kategorii. Chodzi o fakt, iż muzyka stworzona na potrzeby tych filmów opiera się na wcześniej skomponowanych utworach.

Czarny łabędź został zdyskwalifikowany za stworzenie muzyki będącej adaptacją dzieł Czajkowskiego stworzonych na potrzeby Jeziora Łabędzie. Muzyce Cartera Burwella (Prawdziwe męstwo) zarzucono, iż jest jedynie przeróbką utworów znanych z XIX wieku. Z kolei filmy The Fighter i Wszystko w porządku zostały wykluczone z powodu nadmiernego wykorzystania piosenek, przez co fragmenty autentycznie stworzone na potrzeby filmu wydają się być jedynie dodatkiem.

Źrodło: www.comingsoon.net


Michał
"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux