"May the Force Be With You"

[*] Zmarł Leon Niemczyk [*] 0

Po długiej i ciężkiej chorobie, dziś po popołudniu w Warszawie, zmarł jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Leon Niemczyk miał 83 lata.

Leon Niemczyk urodził się 15 grudnia 1923 roku w Warszawie. W czasie II wojny światowej służył w 444 batalionie III Armii Pattona. Po powrocie do Polski pracował w Objazdowym Teatrze Komedii Muzycznej w Warszawie (1948), w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1949) i w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Bydgoszczy (1950-53). W latach 1953-79 pracował w łódzkim Teatrze Powszechnym. Eksternistyczny egzamin aktorski zdał w 1952 roku. Od 1979 był związany wyłącznie z filmem. Przez ponad 50 lat kariery zagrał w przeszło 350 filmach i serialach, także zagranicą.

Leon Niemczyk po lewej w filmie Noż w wodzie 1961/filmpolski.plLeon Niemczyk po lewej w filmie Noż w wodzie 1961/filmpolski.pl

Do historii kina weszły jego role w Nożu w wodzie Romana Polańskiego i Pociągu Jerzego Kawalerowicza. U tego reżysera Leon Niemczyk zadebiutował na dużym ekranie w Celulozie w 1953 roku. Dzieci pamiętają go też jako demonicznego Golarza Filipa w Akademii Pana Kleksa Krzysztofa Gradowskiego.

Przez ostatnie lata Leon Niemczyk kreował postać Wuja Emila w serialu Złotopolscy, zaś ostatnie role filmowe zagrał u Davida Lyncha (Inland Empire) i, w na poły autobiograficznym, Po sezonie Janusza Majewskiego.

16 października 1998 roku w Łodzi, na ulicy Piotrkowskiej, w Alei Gwiazd odsłonięto gwiazdę Leona Niemczyka.

W 2002 roku na 10. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage został uhonorowany Złotą Żabą.

W 1999 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

pisf.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 14

ja tam nie uwazam ze odpustowo ! wrecz przeciwnie wyglada INTERNETOWO i szczerze !!! dlatego w takich przypadkach o gustach sie nie dyskutuje – dlatego łaczmy sie w zalobie i niech kazdy wyraza to jak potrafi najlepiej – ja go pamiam z roli w takim smiesznym polskim serialu – "w labiryncie" – chyba jeden w pierwszych seriali polskich – strasznie go tam nie lubilem, bo mnie denerwowal – gral czarny charakter z tego co pamietam – wiec moja reakcja byla chyba prawidlowa – wspanialy czlowiek, wielki aktor – i pozazdroscic takiej sily, bo kto w wieku 80 lat ma sile zeby grac jeszcze w tylko filmach ….

WIELKI SZACUNEK PANIE LEONIE ;((((((((((((((((((((((((((((((

Aseq

naprawde moglibyscie napisac cos wiecej niz te gwiazdki w nawiasach…

Trophy

][][

skunksior

R.I.P.

a pamiętacie go w "Stawka wieksza niz życie"

Proszę czekać…