Sidney Lumet nie żyje 4

Sydney Lumet, słynny hollywoodzki reżyser odpowiedzialny za takie klasyki kina jak Serpico, Pieskie popołudnie, Sieć czy Dwunastu gniewnych ludzi zmarł w wieku 86 lat.

Sydney Lumet

Lumet dorastał w Nowym Jorku i większość filmów nakręcił w swoim ukochanym mieście. Zaczynał karierę w telewizji od reżyserii seriali.

Jego kinowy debiut to klasyczny dramat Dwunastu gniewnych ludzi z Henrym Fondą, za który otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara.

Razem był nominowany pięciokrotnie – także za film Werdykt, Książę Wielkiego Miasta, Pieskie popołudnie i Sieć.

Jego ostatnim filmem był Nim diabeł dowie się, że nie żyjesz. W 2005 roku otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

Jak miałem może ze dwanaście lat obejrzałam w TV polskiej (a były to czasy, gdy były jedynie dwa programy telewizyjne i nic więcej) "Dwunastu gniewnych ludzi". Nie rozumiałem tego filmu, ale czułem, że jest ważny i trzeba go obejrzeć. Kilka miesięcy temu obejrzałem go po raz drugi i wiem, że moje odczucia sprzed -dziestu lat mnie nie zmyliły. Lumet potrafił sprawić, że czuliśmy się jakbyśmy nie siedzieli przed ekranem, a stali gdzieś obok bohaterów, a ekipa filmowa by nie istniała, bo to wszystko było życie.
Żegnaj….

tfilippo

Wielka szkoda, świetny był to reżyser, no ale był już w słusznym wieku, a jak wiadomo, nikt nie żyje wiecznie. R.I.P.

Proszę czekać…