"May the Force Be With You"

Transformersy na topie! - Box Office 1

w USA weekend przedłużył Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych, obchodzony 4 lipca jest świętem narodowym i dniem wolnym od pracy. W ten 4-dniowy weekend, wraz z wcześniejszymi pokazami przedpremierowymi, trzecia część Transformers w reżyserii Michaela Bay'a zgromadziła świetne 181 milionów dolarów w samym tylko USA, a poza granicami kraju dodatkowe 237 mln, co daje po pierwszym weekendzie sumę już ponad 400 mln $!

Kadr z filmu Transformers: Dark of the Moon (2011)

W ten weekend Transformers: Dark of the Moon zdominował zestawienie box office z wynikiem 97.5 mln dolarów z 4013 kin, a razem z 4 lipca zebrał szacowane 116 mln. Tym samym film pobił rekord weekendu z Dniem Niepodległości należący do tej pory do Spider-Mana 2 z wynikiem 88.2 mln $. Jest to także najlepszy wynik weekendowy 2011 roku do tej pory, należał on wcześniej do czwartej części Piratów z Karaibów, która przekroczyła już miliard dolarów wpływów o czym pisaliśmy wczoraj. Poprzednie części transformersowej trylogii w swoje pierwsze weekendy zebrały 70.5 mln $ (pierwsza część) i 109 mln $ (Zemsta Upadłych).

Michael Bay na planie Transformers: Dark of the Moon (2011)Michael Bay na planie Transformers: Dark of the Moon (2011)

Przed otwierającym weekendem Transformers: Dark of the Moon zebrał sporo pieniędzy ze swoich pokazów przedpremierowych. Z pierwszych sześciu dni wyświetlania przychody wynoszą 175.6 mln $, natomiast wliczajć nocne pokazy we wtorek na koncie film jest już 181.1 mln $ przychodów z USA. Wynik z pierwszych sześciu dni plasuje Transformers 3 na dziewiątym miejscu, obecny rekord należy do The Dark Knight z wynikiem 222 mln $. Ostatnia duża produkcja, z którą można zrobić dniami i datami (środa – 29 czerwca, niedziela – 3 lipca) to Wojna Światów Stevena Spielberga z 2005 roku, wtedy film ten z pierwszych sześciu dni wyświetlania zebrał 112.7 mln $, a co ciekawe obie produkcje mają niemal identyczną zmianę procentową wobec poszczególnych dni otwierającego weekendu. Jednakże należałoby nadmienić, że Transformers emitowany jest w 3D, co w pewnym stopniu zwiększa wpływy.

Podczas gdy pierwsza część Transformers zarobiła 155.4 mln $ do szóstego dnia (wliczając pokazy przedpremierowe), to część druga Zemsta Upadłych zgromadziła w tym samym czasie 214.9 mln $. Co więcej, szacowany wynik Dark of the Moon jest znacznie poniżej Zemsty Upadłych i Spider-Mana 2 (180 mln $), a nawet o około 15 % gorszy od części pierwszej.

Udział seansów 3D w przychodzie to około 60%, z rekordowej liczby kin wyświetlających taką kopię – 2789, jest to udział znacznie większy niż 40 % jakie uzyskały ostatnie cztery wielkie produkcje 3D (Auta 2, Zielona latarnia, Kung Fu Panda 2 i Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach), ale wciąż mniej niż z czasów świetności formatu 3D. Na podstawie sondy exit poll zbadano, że 62 % widowni stanowili mężczyźni ( w porównaniu do 54% części drugiej), a 55% widowni nie miała skończonych 25 lat.

Transformers: Dark of the Moon miał problem po dość chłodnym odbiorze Zemsty Upadłych, który miał utartą drogę dość dobrymi opiniami o pierwszej części. Zmiany jakie zaszły, to przede wszystkim mniej humoru na niskim poziomie i skupienie się bardziej na inwazji i walce Transformerów, jednak to nie do końca wystarczyło, aby pozbyć się negatywnej otoczki po części drugiej i zniechęcenia widowni do serii. Jednakże wynik jaki dało się uzyskać najnowszej części jest dobry i prawdopodobnie bez problemu przekroczy barierę 300+ mln dolarów wpływów z USA, będzie to pierwszy taki film tego roku. Przypomnijmy, że drugiej części udało się nieznacznie przekroczyć pułap 400 mln dolarów i to bez droższych biletów z seansów 3D.

Na drugim miejscu weekendowego zestawienia box office znalazł się lider z zeszłego tygodnia, czyli Auta 2. Sequel Pixara stracił 60% widowni i osiągnął wynik 26.2 mln $ (32.1 z czterech dni). To sprawia, że Auta 2 dały Pixarowi najgorszy wynik jeśli chodzi o spadek widowni w porównaniu do poprzedniego weekendu, jest on znacząco gorszy od WALL-E (48%) i pierwszej części Aut (44%) w tym samym czasie. Z wpływami 123 mln $ z 11 dnia Auta 2 są nieznacznie przed jedynką, która na tym etapie miała 123 mln $, ale lepszą frekwencję. Podczas gdy Transformers: Dark of the Moon miało 60% udział 3D w zyskach, to Auta 2 mają zaledwie 35%, przy 40% z pierwszego weekendu.

Zła kobieta na trzecim miejscu, film zanotował 54% spadek widowni, jednak jest to i tak wynik lepszy niż debiut filmu Larry Crowne – Uśmiech losu (czwarte miejsce i 13.1 mln $), także komedii zorientowanej na około szkolne tematy. Produkcja z Cameron Diaz zebrała 14.5 mln $ (17.6 z czterech dni), a do tej pory 64 mln w 11 dni.

Julia Robert i Tom Hanks w filmie Larry Crowne (2011)Julia Robert i Tom Hanks w filmie Larry Crowne (2011)

Ostatnia nowość tego weekendu – komedia romantyczna Monte Carlo na szóstym miejscu z wynikiem 7.4 mln $ z weekendu (8.8 mln $ z czterech dni), co jest wynikiem nieznacznie gorszym niż Ramona i Beezus, także z Seleną Gomez w roli głównej. 80% widowni stanowiły kobiety, a 60% to osoby poniżej 25 roku życia.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…