Momoa najlepszym Conanem? 0

Rabuś, inteligentny osiłek i legendarny heros. Kim jest bohater z Cymerii, skąd się wziął i kogo zainspirował? Conan Barbarzyńca 3D w kinach od 19 sierpnia.

Conan

Tytułową rolę gra Jason Momoa znany z serialu Gra o tron i Gwiezdne Wrota: Atlantyda.

Autorem wypowiedzi jest Jakub Winiarski, redaktor naczelny Nowej Fantastyki.

Conan z Cymerii – debiutujący w 1932 roku bohater legendarnych opowieści Roberta E. Howarda – to awanturnik, rabuś, najemny żołnierz, pirat, dowódca armii, przywódca buntu przeciw tyranowi, a wreszcie groźny, ale też zdolny i przewidujący władca najpotężniejszego z hyperboryjskich królestw. Conan – znany wszystkim barbarzyńca o niesamowitej sile, wspaniały rębajło, który stał się ucieleśnieniem mitu, żywą legendą. Lecz przede wszystkim Conan – człowiek usiłujący przetrwać w świecie okrutnym, przerażającym, w świecie magii i przemocy symbolizowanej przez miecz. Imponująca biografia, materiał na wiele dzieł. Echa tej postaci znajdziemy w wielu innych popularnych bohaterach – choćby w Riddicku, Kullu Zdobywcy, nie wspominając o hordach pomniejszych, do pięt niedorastających barbarzyńców w setce mniej znanych filmów czy grach komputerowych. Sam Conan, co ważne, nie jest tylko zaprawionym w walce osiłkiem, to inteligentny heros na miarę Wieku Legend. Aż dziw, że filmowcy sięgnęli po jego legendę zaledwie kilka razy. Po kreacjach Schwarzeneggera, który, jak gdyby żywcem wyjęty z obrazów Franka Frazetty, w dwóch pełnometrażowych filmach (1982, 1984) ustanowił kanon myślenia o tej postaci, i po serialu z Ralfem Moellerem (1997) przyszedł czas na aktora, który może podołać mitowi – w najnowszej, kinowej wersji filmu wystąpi Jason Momoa.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

drfalck

powiem tak, byłem w kinie i przed filmem leciała reklama nowego Conana, myślę że tak z pół kina śmiało się z tego co zobaczyli. Kolejna głupia bajka dla nie wiadomo kogo z kolesiem wyciągniętym z pornola

Proszę czekać…