Zmarł Joseph Barbera

W wieku 95 lat zmarł wczoraj Joseph Barbera, połowa duetu producentów, scenarzystów i reżyserów filmów animowanych, Hanna-Barbera.

To dzięki Barberze (Top Cat and the Beverly Hills Cats) i jego partnerowi, Billowi Hanna, możemy teraz oglądać przygody takich kreskówkowych bohaterów jak Tom i Jerry, Miś Yogi, czy Flintstonowie.

Joseph BarberaJoseph Barbera

Barbera zmarł śmiercią naturalną w swoim domu. Do ostatnich minut, była przy nim jego żona Sheila.

Duet Hanna-Barbera połączył się około 1930 roku w wytwórni MGM. Stworzyli najpierw serię Tom i Jerry, która odniosła wielki sukces i cieszy się niesłabnącą popularnością do dziś. Filmy z przygodami walczących ze sobą nieustannie kotem i myszą, zdobyły siedem Oscarów, co jest rekordem, jeśli chodzi o kreskówki z tymi samymi postaciami.

Hanna i Barbera stworzyli razem wiele innych telewizyjnych bajek jak, przygody prehistoryczniej, czy kosmicznej rodziny. Walce sprytnego misia i strażnika w Parku Narodowym Yellowstone – Miś Yogi. Grupie młodych detektywów na czele z psem Scooby-Doo i The Huckleberry Hound Show. Wprowadzili w tych bajkach całkowicie nowy realizm, poprzez zapętlenie kilku wycinków tła, tworząc wrażenie, ciągle zmieniającej się rzeczywistości.


Miron
http://vimeo.com/mironkundzicz