Polacy otwarci na psychoterapię 1

Psychoterapia stanowi motyw przewodni pierwszego polskiego serialu HBO pt. Bez tajemnic, którego premiera będzie miała miejsce już 17 października. Stacja przeprowadziła badania wśród Polaków, by dowiedzieć się co sądzą o psychoterapii.

Bez tajemnic

Na kozetce u doktora Wolskiego (Jerzy Radziwiłowicz) zasiadają pacjenci, którzy znaleźli się z różnych powodów w sytuacjach kryzysowych.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie HBO aż 90% Polaków wskazało psychoterapię jako formę pomocy psychologicznej. Ponadto 80% Polaków, którzy słyszeli o psychoterapii uważa, że jest ona pomocna w rozwiązywaniu problemów.

Przyznaję, że ten wynik badania bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, nie spodziewałam się takiego poziomu rozwoju świadomości Polaków na temat psychoterapii. Dlatego tym bardziej cieszy mnie, że Polacy będą mieli okazje zobaczyć serial, który niewątpliwie ma szansę utwierdzić ich w przekonaniu, że psychoterapia jest ważna i potrzebna. Siłą serialu jest jego autentyczność i otwartość w pokazywaniu problemów, głębi ludzkich wnętrz i dylematów. Ponadto pokazuje psychoterapię jako podróż w kierunku stawania się sobą – mówi psychoterapeutka, Jagna Ambroziak.

Jak wynika z badań, niemal połowa Polaków twierdzi, że w naszym społeczeństwie zarówno kobietom, jak i mężczyznom jest równie łatwo mówić o problemach lub słabościach. Co więcej, mężczyzna mówiący otwarcie o swoich uczuciach wzbudza pozytywne skojarzenia zdecydowanie częściej u kobiet. Najczęściej kojarzy się ze szczerością, otwartością i bezpośredniością. U mężczyzn mężczyzna mówiący otwarcie o słabościach i problemach częściej wzbudza emocje negatywne jako mężczyzna słaby psychicznie lub określany pogardliwie jako np. mięczak. Ponadto aż 40% Polaków, którzy słyszeli o psychoterapii, wskazuje na kobiety jako te, które chętniej z niej korzystają.

Z moich zawodowych obserwacji wynika, że zaczyna się rzeczywiście zamazywać widoczna kiedyś różnica między kobietami a mężczyznami w ujawnianiu swoich bolączek. Najlepiej dowodzi tego zmiana, jaka dokonała się w ostatnich 10 latach w gabinetach psychoterapeutycznych. Kiedyś odwiedzały je w zdecydowanej większości kobiety, teraz na fotelu pacjenta siadają coraz częściej mężczyźni – zauważa Jagna Ambroziak.

Jako powód skorzystania z psychoterapii Polacy wskazują najczęściej problemy z samooceną i akceptacją samego siebie (78%). Kolejnymi powodami są kryzys i problemy w związku/małżeństwie (74%), trudne, przełomowe momenty w życiu (73%), trudne sytuacje z własnego dzieciństwa/ relacje z własnymi rodzicami (73%), problemy z własnymi dziećmi (65%), problemy w relacjach z innymi ludźmi (64%), uczucie wypalenia zawodowego (62%), zdrada (61%) czy problemy wieku dorastania/wchodzenia w dorosłość (59%).

**
Badania przeprowadził Millward Brown SMG/KRC na zlecenie HBO Polska w sierpniu 2011 r.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

karamija

Dzis o 20:10 premiera rozszerzonej wersji pierwszego odcinka, takie "rezyserskiej" :) Super, a od poniedzialku normalnie leci serial. Jestem wielka fanka "In treatment", mam nadzieje ze polska wersja dorowna mu. No ale chyba janda i raddziwilowicz to jak gwarancja jakosci.

Proszę czekać…