Recenzja 2. odcinka Bez tajemnic 0

Drugi odcinek Bez tajemnic to kolejny dzień, gdy terapeuta Andrzej Wolski (Jerzy Radziwiłowicz) otwiera przed nami drzwi swojego gabinetu. Tym razem jego pacjentem jest żołnierz. Szymon Kowalczyk (Marcin Dorociński) wrócił przedwcześnie z misji w Afganistanie, a do wizyty u terapeuty zmusiła go żona i szwagier.

Bez tajemnic

Już po pierwszych chwilach widoczne jest, że będzie on pacjentem co najmniej trudnym. Oprócz typowego, żołnierskiego stylu życia, cechuje go także pewna bezczelność. Od razu narzuca też pewne role. Ustawia się w bezpiecznej pozycji klienta, który chce kupić towar, jakim w tym przypadku jest to pomoc psychologiczna. Warto jednak pamiętać, że nie zachowuje się jak rozkapryszony konsument, lecz próbuje poprzez arogancki styl bycia wymusić pewne zachowania i sposób prowadzenia terapii.

Bez tajemnicBez tajemnic

Jest to jego pierwsza wizyta w gabinecie. Na samym początku zdradza, że zanim przyszedł do terapeuty, dość szczegółowo przepytał wszystkich swoich znajomych, którzy mogli mu powiedzieć coś o Wolskim. Iście wojskowy wywiad. Wydaje się, że kto jak kto, ale żołnierz nie powinien stanowić większych problemów dla psychoterapeuty, proste życie podporządkowane rozkazom, a nawet przeżycia wojenne można stosunkowo łatwo podporządkować terapii, gdyż ten temat był od lat wielokrotnie poruszany i doczekał się obszernych opracowań. Niestety, okazuje się, że wcale tak łatwo nie będzie.

Jako widz byłam bardzo zaskoczona. Czytając charakterystykę postaci Szymona owszem, spodziewałam się trudnego charakteru, oschłego stylu bycia, który będzie z całą pewnością wymagał od terapeuty anielskiej cierpliwości, ale w najśmielszych snach nie oczekiwałam takiego chaosu. Byłam święcie przekonana, że wszystko ograniczy się do problemu ostrzelania przez polskich żołnierzy wioski Nanhar Khel. Jednakże wspomniane wydarzenie to jedynie kropla w morzu problemów Szymona. Na chwilę obecną jest mi nawet trudno odtworzyć kolejność pojawiania się problemów w wypowiedzi wojskowego. Wszystko przypominało jeden wielki chaos, z którym będzie musiał sobie poradzić terapeuta. Jedno jest pewne, będzie miał co robić. Wydaje się, że terapia Kowalczyka okaże się o wiele ciekawsza niż rozmowy z Weroniką z poniedziałku – więcej jest tutaj nutki zaskoczenia, a ów chaos dodaje pewnego smaczku, który wzbudza zainteresowanie.

Bez tajemnicBez tajemnic

Kreacja, jaką stworzył Marcin Dorociński, wypada jak najbardziej wiarygodnie. Udało mu się przekonująco odtworzyć obcesowy i ostry styl bycia komandosa. Moją uwagę bardzo zwróciła gra oczami. Aktor przez cały czas siedział naprzeciwko terapeuty i patrzył mu w oczy zimnym, nieobecnym wzrokiem, jednakże doskonale wyważał chwile, gdzie należało zasygnalizować widzowi, gdzie będą się kryły większe trudności. W miarę rozwoju akcji stawało się coraz bardziej widoczne, że pod tą twardą, zahartowaną, żołnierską skorupą kryje się istny gejzer.

Jerzy Radziwiłowicz w roli profesjonalnego psychologa zachowywał stoicki spokój i nie pozwalał sprowokować się swojemu pacjentowi.

Odcinek zachował wszelkie zalety premiery w postaci zdjęć i klimatu. Wszystkie te elementy zostały stworzonej w najwyższej jakości. Jak dalej potoczy się terapia byłego komandosa? Czy uda się go rozbroić i uleczyć? Czas pokaże. Jak na razie, terapia żołnierza zapowiada się najciekawiej.

Ocena: 8/10

Źrodło: serial

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Adam_Siennica

Ważne recenzje nowości wyróżniamy w taki sposób, aby każdy mógł się zapoznać. Akurat "Bez tajemnic" jest wydarzeniem – w końcu to pierwszy polski serial stacji HBO, więc pierwsze odcinki tak wyróżniamy. I tak, dajemy to jako "Zapowiedzi", ponieważ w newsach nie ma takiej kategorii, co musimy zmienić.

Redox

Czemu wrzucane jako neswy dnia to nie wiem. Jako news to nawet nic dziwnego w tym nie widzę, większość portali tak czyni jeżeli chodzi o nowości. A co do tagów to pewnie dlatego, że niestety lista jest bardzo ograniczona. Nie ma na przykład pozycji 'recenzje', która by tutaj pasowała czy wielu innych potrzebnych elementów (np. dodając zdjęcia promocyjne jedynym sposobem na ich oznaczenie jest 'galeria').

Beznickowy

Nie czaję, dlaczego recenzje wrzucacie jako newsy i to temat dnia; na dodatek otagowane jako Zapowiedzi (?).

Proszę czekać…