Adam Hanuszkiewicz nie żyje 5

Dzisiaj zmarł wybitny aktor i reżyser teatralny – Adam Hanuszkiewicz. Miał 87 lat.

Adam Hanuszkiewicz

Z wielkiego ekranu znany jest z takich ról jak Ręce do góry Jerzego Skolimowskiego, Literat Barbary Sass i profesora w szkoły teatralnej w Dekalogu IV Krzysztofa Kieślowskiego.

Aktor i reżyser teatralny. Urodził się we Lwowie. W 1945 był adeptem w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, w latach 1945-46 występował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze, w latach 1946-49 w Teatrach Dramatycznych w Krakowie. W latach 1949-50 występował w Teatrze Rozmaitości w Warszawie, w latach 1950-55 w Teatrach Dramatycznych w Poznaniu, w latach 1955-56 w Teatrze Polskim w Warszawie. W latach 1956-68 był reżyserem Teatru Powszechnego w Warszawie, w latach 1963-68 także jego dyrektorem. W latach 1968-81 dyrektor i kierownik artystyczny Teatru Narodowego. Obecnie (od 1989) dyrektor Teatru Nowego w Warszawie. Współtwórca i pierwszy naczelny reżyser Teatru Tv.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

Jana

Wczoraj późnym wieczorem na tę chyba okoliczność TVP Kultura wyemitowała film z Hanuszkiewiczem w roli głównej pt. "Zuzanna i chłopcy" (sprzed pół wieku!) oraz Ewą Krzyżewską (wcześniej znaną z "Popiołu i diamentu", później z "Zazdrości i medycyny").
Specyficzny klimat początku lat 60-tych, tatrzańskie schronisko, piknik jazzowy, speleologiczna wyprawa…
Ps. Ten, kto robił opis do tego filmu, nie miał o nim bladego pojęcia!

Jana

Odchodzą legendy… szkoda… kilkanaście ról filmowych i mnóstwo osiągnięć teatralnych. Adam Hanuszkiewicz to przede wszystkim reżyser, który miał swoją wizję teatru. Szokująca wówczas "Balladyna" z Bożeną Dykiel i hondami na scenie. Wspaniałe spektakle Teatru TV z nie mniej sławną inscenizacją "Pana Tadeusza" na długo przedtem, zanim Wajda zrobił film. Cała klasyka dramatyczna przewinęła się przez deski Narodowego za dyrektorowania Hanuszkiewicza! Można rzec, że swoim nowatorstwem umiał zachęcić młodzież nie tylko do polskiej klasyki literackiej…

Proszę czekać…