Twórca Scooby-Doo nie żyje

Iwao Takamoto, twórca legendarnej kreskówki Scooby-Doo, zmarł w wieku 81 lat. Przyczyną śmierci była niewydolność serca.

Przez ponad 60 lat Takamoto współpracował z Williamem Hanną i Josephem Barberą a także Waltem Disneyem, biorąc udział w tworzeniu najpopularniejszych rysunkowych postaci. Owocem wspólnych działań były m.in. animacje Piotruś Pan, 101 Dalmatyńczyków, Kopciuszek, Jetsonowie i Flintstonowie.

Iwao TakamotoIwao Takamoto

Własnym dziełem Takamoto jest Scooby-Doo, tchórzliwy pies o wielkim sercu. Twórca wymyślił postać po rozmowie z hodowcą dogów niemieckich. – Znawca tej rasy poinstruował mnie, jak powinien wyglądać jej typowy przedstawiciel – opowiadał w wywiadach artysta. – Musiał mieć małą brodę, prosty grzbiet i nogi. Ja postanowiłem stworzyć postać Scooby'ego na podstawie przeciwieństwa – dałem mu dużą brodę, garbaty grzbiet i wykrzywione nogi.

Iwao Takamoto jest także autorem innych psich bohaterów kreskówek: Astro z Jetsonów czy Muttleya, który występował w kilku krótkich produkcjach Hanna-Barbera. W 1973 roku Takamoto wyreżyserował klasyka animacji, Pajęczynę Szarloty.

Zostawił żonę Barbarę i osierocił dwójkę dzieci – syna Michaela i pasierbicę Leslie. Obecnie trwają przygotowania do pogrzebu.

megafon.pl

MuttleyMuttley Scooby-DooScooby-Doo