Krystyna Feldman nie żyje 0

Wybitna polska aktorka zmarła w Poznaniu w wieku 86 lat.

Krystyna Feldman urodziła się 1920 roku we Lwowie. Aktorka znana głównie z wyrazistych epizodów. Była córką aktora, specjalizującego się w rolach szekspirowskich, Ferdynanda Feldmana i wokalistki operowej Katarzyny Feldman.

Krystyna Feldman / fot. Teatr Nowy w PoznaniuKrystyna Feldman / fot. Teatr Nowy w Poznaniu

W 1937 roku ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie, po czym debiutowała w lwowskim Teatrze Miejskim.

Zagrała m. in. w Celulozie Jerzego Kawalerowicza, Kaloszach szczęścia, Awanturze o Basię, Dwu żebrach Adama, Piekle i niebie, Czerwonym i złotym i Głosie z tamtego świata Stanisława Różewicza.

Stała się jedną z najbardziej wyrazistych aktorek drugiego i trzeciego planu. Na ekranie tworzyła różne, często sprzeczne wewnętrznie typy, w których groteska mieszała się z powagą, ekscentryczność ze spokojem, fizyczna słabość z siłą i charyzmą.

Szerokiej publiczności dała się poznać dopiero w latach 80., po roli zdziwaczałej ciotki głównego bohatera w Yesterday Radosława Piwowarskiego. Często współpracowała z młodymi, debiutującymi twórcami, jak Jan Jakub Kolski (Pogrzeb kartofla), Konrad Szołajski (Człowiek z…), czy Mariusz Treliński (Łagodna). Masową popularność zyskała przed osiemdziesiątką, kiedy zagrała babcię Rozalię w popularnym serialu Świat według Kiepskich.

W 2004 roku, w wieku osiemdziesięciu czterech lat, wystąpiła po raz pierwszy w roli pierwszoplanowej. W Moim Nikiforze Krzysztofa Krauze wcieliła się w postać malarza Nikifora Krynickiego. Jej kreacja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, krytyków oraz jurorów polskich i zagranicznych festiwali filmowych.

źródło: Wikipedia.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 7

Pani Krystyna Feldman zawsze ujmowala swoim temperamentem ;) i na pewno bedzie bardzo jej brakowalo ! nalezy jej sie wielki szacunek … [*]

Kutak

Nie tyle kiepska, co bez dobrych ról. Nie miała szczęścia. Ale w Nikiforze pokazała klasę. Eh, szkoda, szkoda…

Wodnica79 Kutak

Dokładnie. Zgadzam się.
[’]

Anonimowy

Kiepska była z niej aktorka, ale jednak szkoda babki :(

Trophy
  • Szkoda, że już zabraknie tej wspaniałej aktorki wśród nas… (*)
nathalie

[*] Ogromna strata…

Proszę czekać…