Fan seriali i amerykańskiego kina niezależnego.

13. MFF TNH: Lewiatan 2

Już za niecałe 2 miesiące odbędzie się 13. edycja T-Mobile Nowe Horyzonty, jednego z największych festiwali filmowych w Polsce. Zacznijmy powoli przybliżać tytuły, jakie znajdą w konkursie głównym.

Lewiatan, który swoją światową premierę miał w zeszłym roku na festiwalu w Locarno, stał się tam największą sensacją, w konsekwencji zgarniając nagrodę FIPRESCI. Od tej pory odwiedził wiele festiwali, gdzie tylko potwierdził swoją świeżość, którą tak imponuje krytykom i widzom na całym świecie.

Koncepcję tego dokumentu można porównać do Baraki, gdzie brakuje narratora, a historia jest opowiadana za pomocą dźwięku i obrazu. Jednak Lewiatan posiada konkretną fabułę osadzoną w przemyśle rybnym. Kamery poruszają się na statku rybackim, rejestrując pracę załogi, ale nie tylko. To także obraz wszystkiego co się dzieje dokoła, czyli przyrody, zwierząt i maszyn.

Wizualna strona zachwyca już na zwiastunach i screenshotach z filmu, dlatego nie dziwi fakt, że wśród krytyków najgłośniejsze są zachwyty nad tym, co można ujrzeć na ekranie. Kamera dociera do tak trudno dostępnych miejsc, że widz nieraz się zastanawia: "jak oni to zrobili?". Jednak wielu recenzentów podkreśla także ogromną rolę dźwięku, jeszcze bardziej pogłębiającego doznania. Lewiatan to magnes na zmysły, od którego trudno się oderwać.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…