Elizjum z kategorią R

Potwierdziły się plotki krążące po sieci od dłuższego czasu jak i relacje uczestników domniemanych pokazów testowych. Elizjum otrzymało od MPAA kategorię wiekową R (osoby do lat 17 mogą wejść na seans jedynie w towarzystwie dorosłego opiekuna) za "bardzo krwawe sceny przemocy i wielokrotne przekleństwa".

Elizjum dołącza więc do nielicznego grona tegorocznych superprodukcji z kategorią R, 100 mln$ budżetu z tą kategorią przekroczyło w tym roku jak na razie tylko Kac Vegas 3. W ciągu ostatnich 10 lat kategoria R nie miała także szczęścia do wysokobudżetowej fantastyki, w kinach zadebiutowało jedynie 6 takich tytułów: Terminator 3: Bunt maszyn, Matrix Reaktywacja, Matrix Rewolucje, Watchmen – Strażnicy, Prometeusz i Atlas chmur (jeśli pominęliśmy jakiś tytuł to dajcie o tym znać w komentarzach!). Budżet Elyzjum to około 120 mln$.

Kategoria R, mimo, że najpopularniejsza wśród premierowych filmów w amerykańskich kinach (w 2012 na 376 premier które doczekały się oznaczenia wiekowego aż 187 otrzymało kategorię R), jest jednocześnie najmniej popularną wśród hollywoodzkich superprodukcji, czyli zwyczajowo filmów o budżecie większym niż 100 mln$. W 2012 roku doczekaliśmy się 4 takich tytułów, były to: Django, Prometeusz, Niezniszczalni 2 i Atlas chmur. Rok wcześniej w amerykańskich kinach nie zadebiutowała żadna superprodukcja z kategorią R, czyżby była to zapowiedź zmiany ogólnej tendencji?