Elizjum z kategorią R 4

Potwierdziły się plotki krążące po sieci od dłuższego czasu jak i relacje uczestników domniemanych pokazów testowych. Elizjum otrzymało od MPAA kategorię wiekową R (osoby do lat 17 mogą wejść na seans jedynie w towarzystwie dorosłego opiekuna) za "bardzo krwawe sceny przemocy i wielokrotne przekleństwa".

Elizjum dołącza więc do nielicznego grona tegorocznych superprodukcji z kategorią R, 100 mln$ budżetu z tą kategorią przekroczyło w tym roku jak na razie tylko Kac Vegas 3. W ciągu ostatnich 10 lat kategoria R nie miała także szczęścia do wysokobudżetowej fantastyki, w kinach zadebiutowało jedynie 6 takich tytułów: Terminator 3: Bunt maszyn, Matrix Reaktywacja, Matrix Rewolucje, Watchmen – Strażnicy, Prometeusz i Atlas chmur (jeśli pominęliśmy jakiś tytuł to dajcie o tym znać w komentarzach!). Budżet Elyzjum to około 120 mln$.

Kategoria R, mimo, że najpopularniejsza wśród premierowych filmów w amerykańskich kinach (w 2012 na 376 premier które doczekały się oznaczenia wiekowego aż 187 otrzymało kategorię R), jest jednocześnie najmniej popularną wśród hollywoodzkich superprodukcji, czyli zwyczajowo filmów o budżecie większym niż 100 mln$. W 2012 roku doczekaliśmy się 4 takich tytułów, były to: Django, Prometeusz, Niezniszczalni 2 i Atlas chmur. Rok wcześniej w amerykańskich kinach nie zadebiutowała żadna superprodukcja z kategorią R, czyżby była to zapowiedź zmiany ogólnej tendencji?

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 4

Quagmire

Labirynt Fauna kosztował 19 mln$, V jak Vendetta 54 mln$, a Dystrykt 30 mln$ :)

jacks

Z tego co się orientuję można by tu jeszcze zakwalifikować (w grupie z ostatnich 10 lat) takie tytuły jak: Labirynt fauna, V jak vendetta czy Dystrykt 9. Chyba, że ich budżety nie są w grupie docelowej, którą stworzyłeś :)

Quagmire

Jasne, że tak! Nie wiem jak mogłem zapomnieć o jednym ze swoich ulubionych filmów. Dzięki i zaraz dodaję do listy.

alter_ego

Prosisz Szaman to masz :)

Ja bym dodał z dużych produkcji s-f z R z ostatnich 10 lat: Watchmenów – 130 mln budzetu (alternatywny świat, świat na skraju apokalipsy, cały watek Dr Manhattana – to przecież wszystko czyste s-f)

Proszę czekać…