Po prostu kocham kino :)

Festiwal AfryKamera 2014 1

23 kwietnia startuje 9. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera 2014. W programie nowe kino nigeryjskie, przełamujące stereotypowe myślenie o Nollywood, dokumenty o tematyce LGBT, temacie bardzo ważnym aktualnie dla Afryki, mocna selekcja najlepszych filmów sezonu z kontynentu oraz sekcja krótkich metraży, która w tym roku stanowi bardzo silny akcent programowy. Warszawę odwiedzą również twórcy filmowi z Afryki, których filmy będzie można obejrzeć na festiwalu AfryKamera. Ważnym elementem są wydarzenia towarzyszące: warsztaty oraz slajdowiska, przybliżające kulturę Afryki.

Festiwal otworzy film Mandela: Droga do wolności Justin Chadwick. Wieczór 23 kwietnia będzie symbolicznym ukoronowaniem osiągnięć Nelsona Mandeli. Festiwal otworzą: Jego Ekscelencja Lehlohonolo Shadrack Ted Pekane, ambasador Republiki Południowej Afryki w Polsce, Przemek Stępień, Dyrektor Artystyczny festiwalu oraz Abdul Gabeire Farah, prezes Fundacji dla Somalii, współorganizatorów wydarzenia. Gościem specjalnym będzie reżyserka filmu C jak Chłopiec Chicka Anadu.

Kilka słów o festiwalu

Festiwal Filmów Afrykańskich "AfryKamera", pierwszy w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej festiwal prezentujący afrykański wkład w rozwój światowej kinematografii, organizowany jest raz do roku w Warszawie, przy czym mniejsze odsłony wydarzenia odbywają się w kilku innych miastach w Polsce.

Festiwal zapoczątkowano w 2006 roku wspólnie z Ambasadą Republiki Południowej Afryki przy ogromnym wsparciu byłej ambasador tego kraju w Warszawie, Febe Potgieter Gqubule. Kolejne edycje AfryKamery były niezwykle dobrze przyjęte w polskich mediach, a w 2007 roku AfryKamera uzyskała nominację Nocnych Marków Aktivista za najlepsze wydarzenie roku. W latach 2006-2013 w festiwalu uczestniczyli m.in. goście (reżyserzy i twórcy) z Angoli, Mozambiku, RPA, Burkina Faso, Nigerii, Wielkiej Brytanii, Francji, Mauritiusu, Algierii, Rwandy. Łącznie w tym okresie pokazano ponad 200 filmów afrykańskich z całego kontynentu…

Celem Festiwalu jest przybliżanie największych osiągnięć Afryki w zakresie kina, co pozwala na bieżące obserwowanie rozwoju kontynentu w tym sektorze oraz przełamywaniu nieprawdziwego stereotypu, że Afryka jest kinową pustynią. Dotyczy to nie tylko dorobku ostatnich kilku lat, również przybliżaniu nieznanej, a wielce wartościowej twórczości klasyków tego regionu. Dodatkowo dążymy do przybliżania znajomości specyfiki kinematograficznej regionów afrykańskich oraz do przedstawienia i rozjaśniania jak lokalne różnice kulturowe potrafią znacząco wpływać na język kinowy i specyfikę twórczości.

Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę festiwalu.

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…