Po prostu kocham kino :)

Ida polskim kandydatem do Oscara! 3

Powołana przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską Komisja Oscarowa jednogłośnie wybrała film "Ida" w reż. Pawła Pawlikowskiego na polskiego kandydata do Oscara w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny".

Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że największe szanse w tej trudnej kategorii ma Ida Pawła Pawlikowskiego – podkreśliła dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Agnieszka Odorowicz. – To wspaniały film, który nie bez przyczyny zyskał takie uznanie i znakomite recenzje na całym świecie. Jest też nie tylko świetną wizytówką wszystkich twórców, którzy brali udział w jego powstaniu, ale i całej naszej kinematografii. Film zyskał znakomite recenzje w najpoważniejszych tytułach amerykańskich. We wszystkich rankingach potencjalnych kandydatów do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej Ida plasuje się bardzo wysoko. To tytuł , który budzi emocje i jest o nim głośno – dodała Agnieszka Odorowicz.

Agata Kulesza, Agata TrzebuchowskaAgata Kulesza, Agata Trzebuchowska

Ida Pawła Pawlikowskiego światową premierę miała podczas 40. Telluride Film Festival na przełomie sierpnia i września 2013 roku. 25 października tego samego roku film trafił do polskich kin. Późniejsza dystrybucja międzynarodowa Idy okazała się jednym z największych sukcesów w historii polskiego kina. We Francji film Pawła Pawlikowskiego obejrzało blisko 500 tys. widzów, ponad 100 tys. we Włoszech, po kilkadziesiąt tysięcy w Hiszpanii i Holandii. Amerykański Box Office wynosi 3,5 mln USD, a film do dziś przyciągnął do sal kinowych ok. 450 tys. widzów. Warto przypomnieć, że w dniu premiery film pokazywano zaledwie na trzech ekranach. Jego popularność stała się tak wielka, że w szczytowym momencie dystrybucji w USA film był wyświetlany na 134 ekranach. Dziś, 14 tygodni od premiery, nadal można go oglądać na 33 ekranach kinowych.

Film dystrybuowano także m.in. w Argentynie, Australii, Austrii, Belgii, Japonii, Kanadzie, Niemczech, Norwegii, Nowej Zelandii, Szwajcarii i na Tajwanie. Film łącznie został zakupiony na 52 terytoria, a zainteresowanie tytułem nadal się utrzymuje. 26 września Ida trafi na ekrany kin w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a w październiku – w Danii i Szwecji. Do dziś Idę pokazano na blisko 50 festiwalach, na których twórcy filmu zdobyli ponad 30 nagród.

Ida jest polsko-duńską koprodukcją, które została zrealizowana przez Opus Film i Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages, Duński Instytut Filmowy oraz Łódzki Fundusz Filmowy.

Źrodło: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 5

Avatar square 200x200
Małgorzata Czop 2014-08-08

Bardzo się cieszę, że "Ida" będzie naszym kandydatem. Dawno żaden polski film nie miał tak dobrej prasy zagranicą i nie zgromadził tak licznej publiczności. Choć porusza tematykę historyczną, to przedstawiona opowieść jest dość uniwersalna, dzięki czemu każdy może ją zrozumieć i zinterpretować na swój sposób. Będę trzymać kciuki, aby dostał się do tej najważniejszej piątki.

Quagmire 2014-08-08

Przyznam, że nie oglądałem, ale już po recenzjach amerykańskich krytyków (94% na Rotten Tomatoes), i wpływach z amerykańskich kin studyjnych (3,5 mln$ ze 137 kin, dla porównania niedawne, o wiele głośniejsze Wish I Was Here skończy z ok 4 mln$ z 753 kin) widać, że dawno nie mieliśmy tak mocnego kandydata. Dodatkowo nazwisko reżysera nie jest wcale anonimowe za oceanem.

Piotr Biernacki 2014-08-08

W końcu wybrali jakiś film, który faktycznie ma szansę powalczyć o tego Oscara. I mimo że to kolejny film, po "W ciemności", "80 milionach" i "Wałęsie", rozprawiający się z historią, to jednak nie robi on tego w tak napastliwy sposób, jak wymienione tytuły, które w poprzednich latach zostały wystawione do walki o statuetkę.

Natalia Karzel Beznickowy 2014-08-08

Ja muszę nadrobić zaległości i szybko obejrzeć, żeby z czystym sumieniem trzymać kciuki :)

Jakub Kucharski 2014-08-09

Czyli że tylko ja nie lubię tego filmu… Ech, okej…

Proszę czekać…