Rząd zajmie się książkami

Books

Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu 17.03 rozpoczęła pracę nad tzw. ustawą o książce Polskiej Izby Książki. Głównym założeniem jest utrzymanie stałej ceny nowości książkowych przez rok od publikacji. W 2009 r. senatorom przedstawiono ustawę o książce, jednak prace nad nią zostały zaniechane przez senackie biuro legislacyjne, które negatywnie oceniło projekt.

Polska Izba Książki w 2014 roku wystąpiła do rządu z listem pt. „Polska książka potrzebuje ratunku”. Apel podpisany został przez 2360 osób. W tej liczbie największy odsetek stanowią ludzie ze świata literatury, czyli księgarze, graficy, ilustratorzy, pisarze, poeci, wydawcy itp.
W zeszłą środę Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrywała projekt ustawy o książce przygotowany przez Polską Izbę Książki. W dyskusji wypowiedziały się 24 osoby – senatorowie, wydawcy, księgarze, pisarze, przedstawiciele resortu kultury i MEN oraz Instytutu Książki.


Kamil Żółkiewicz
Interesuję się szeroko pojętą sztuką. Pasjonuje mnie muzyka – sam gram na gitarze – grafika komputerowa, animacja, film, literatura, oraz wszelkie sztuki plastyczne. Ponadto piszę dla wielu serwisów internetowych głównie zajmujących się kulturą oraz – wspomnianą przed chwilą – sztuką. Recenzje, które piszę – i nie tylko – są bliskie mojemu sercu wówczas, kiedy mam oceniać film animowany. To właśnie ten gatunek filmowy towarzyszył mi od najwcześniejszych lat mojego życia, przez filmy takie, jak „Gdzie jest Nemo”, czy „Potwory i spółka” zainteresowałem się głębiej samą kinematografia oraz grafiką komputerową, która coraz bardziej uzależnia od siebie współczesne kino. Chciałbym stworzyć przede wszystkim własny film animowany, więc zapraszam chętnych do pomocy! To właśnie animacja zapoznała mnie z komiksem, ona sprawiła, że skłoniłem się sięgnąć po swój pierwszy zeszyt komiksowy. A następnie sięgnąłem po książkę i w ten sposób zadomowiłem się w literaturze.