widoczny tu i tam. hasam.

Kino jest snem 0

DKF GAG przy Białostockim Ośrodku Kultury zaprasza na filmową ucztę, 4 wyjątkowe obrazy, z różnych krajów, połączone w jeden przegląd filmowy – KINO JEST SNEM.

Luis Bunuel jeden z największych wizjonerów i prowokatorów w dziejach kina powiedział: Kino to najlepszy instrument, aby wyrazić świat snów, emocji, instynktów. Mechanizm powstawania obrazów filmowych jest, jeśli spojrzy się na jego funkcjonowanie, ze wszystkich środków ekspresji ludzkiej najbliższy pracy uśpionego umysłu. Film wydaje się niezamierzoną imitacją snu. Ciemność, która ogarnia salę odpowiada w jakiejś mierze czynności zamykania oczu. I w tym momencie rozpoczyna się na ekranie i w głębi widza nocna wędrówka w nieświadomość (…).

W ramach tego cyklu zaprezentowane zostaną:

12 marca 2007 godz. 18.30 – Księga rekordów sztuki

Niezwykły portret Szutki – miasta będącego największym skupiskiem Romów na Bałkanach, nieoficjalnej światowej stolicy Romów. Szutka to również miasto rekordów. Nieważne, w jakiej konkurencji, ważne, żeby być najlepszym. W wywołującej chwilami zawrót głowy podróży poznajemy kolejne barwne charaktery: derwisza, który wie, jak się zdematerializować i przenieść prosto do Ameryki; autora wielkiego słownika, który już niedługo, być może, będzie na ukończeniu; znachorów odczyniających uroki; superpodrywacza,; pogromcy wampirów. Defilada mistrzów olśniewa.Surrelaistyczne i niesamowite!

19 marca 2007 godz. 18.30Madeinusa

Nastoletnia Madeinusa mieszka w Mananaycuna – indiańskiej wiosce ukrytej głęboko w peruwiańskich Andach. Zbliżają się najważniejsze dla Indian święta – Wielkanoc. Mieszkańcy wioski postrzegają te święta jako czas bez Boga”. Od Wielkiego Piątku, kiedy Jezus umiera na krzyżu, aż do Niedzieli Zmartwychwstania, każdy z mieszkańców może robić to, na co ma ochotę. Przez trzy „święte dni” Bóg nie żyje, nic nie widzi, więc grzech nie istnieje. Rozpoczyna się orgia pijaństwa, rozwiązłości, ale i religijnej dewocji. Ojciec Madeinusy pożąda swojej pięknej córki, lecz dotychczas powstrzymywał go strach przed karą boską. Niecierpliwie czeka na początek świąt, by bezkarnie dać upust swoim żądzom. W przeddzień świąt do wioski przyjeżdża niebieskooki chłopak z Limy, którego Madeinusa bierze za swojego Zbawiciela. Gringo, nie ma pojęcia o miejscowych obyczajach, traktuje Indian z wyższością, co w zaskakującym finale opowieści okaże się dla niego zgubne…

2 kwietnia 2007 godz. 18.00 - Kraina traw

Prowokująca, surrealistyczna, szokująca opowieść o życiu jedenastoletniej dziewczynki, zrealizowana na podstawie powieści Mitcha Cullina. Kiedy matka Jelizy-Rose umiera z powodu przedawkowania narkotyków, ojciec zabiera ją do Teksasu, na wieś. Dziewczynka ma tam dojść do siebie, ale tak naprawdę, aby uciec od samotności i trudnego dzieciństwa, coraz bardziej pogrąża się w mrocznym świecie fantazji. Rozmowy z głowami lalek, spotkania z człowiekiem z bagien, czyhające w trawie rekiny-potwory, przyjaźń z upośledzonym umysłowo Dickensem, – to wszystko sprawia, że Jeliza-Rose zaczyna niebezpiecznie balansować na granicy obłędu… Legendarny członek grupy Latający Cyrk Monthy Pythona\n- Terry Gilliam – powraca w\nprecyzyjnym i onirycznym wydaniu.

16 kwietnia 2007 godz. 18.00 - Jak we śnie

Surrealistyczne love story, opowiadające historię zwariowanego artysty zawieszonego pomiędzy światem marzeń sennych a rzeczywistością. Nieśmiały grafik Stephane nauczył się manipulować swoimi snami. Na co dzień projektuje kalendarze z roznegliżowanymi dziewczynami, a w przerwach – śniąc, przenosi się do zakręconego i kolorowego świata, w którym bezbłędnie rozgrywa najlepsze momenty swojego życia. Gdy na jawie poznaje Stephanie, desperacko pragnie zabrać ją w podróż po swoich snach. W życiu jednak nie idzie mu już tak dobrze … Czy fantazje pomogą mu odnaleźć to, co najważniejsze- miłość?? Genialny twórca videoklipów m.in. BJORK po raz kolejny zachwyca i poraża swą wyobraźnią!

Plakat promujący przegląd /BOK.bialystok.plPlakat promujący przegląd /BOK.bialystok.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

Hsi_Nao

Kraina traw na dużym ekranie… szkoda tylko, że Białystok tak daleko…

leprechan Hsi_Nao

a tam :P my na enh tez mamy daleko ;P

Proszę czekać…