Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Najlepsze sceny slow motion w kinie 6

Filmowcy chętnie korzystają z technologii slow motion w swoich filmach. Niezależnie z jakim gatunkiem mamy do czynienia – komedia, film akcji, horror czy animacja – często można spotkać to nie tylko w dzisiejszym kinie, ale również tytułach sprzed wielu lat. Dzisiaj prezentujemy Wam zestawienie kilku najciekawszych scen, w której zostało użyte slow motion. Zapraszamy do zapoznania się z listą TOP10 NAJLEPSZYCH SCEN SLOW MOTION.

10 miejsce – Legenda telewizji 2: Kontynuacja
Wypadek RV

Zestawienie rozpoczynamy od jednej z najlepszych scen we wszystkich częściach przygód legendy telewizji Rona Burgundy’ego. Idealnie oddaje ona ducha filmu oraz absurdalnego humoru, który jest w niej prezentowany. Dziennikarze podróżujący kamperem kierowanym przez autopilota, który… nie posiada autopilota. W trakcie wypadku nie zabraknie skorpiona, gorącego oleju czy kuli do bilarda. Hilarious.

9 miejsce – Madagaskar
Pierwsze spotkanie na Madagaskarze

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć przynajmniej jednego przedstawiciela kina animowanego. Wybór padł na scenę z filmu Madagaskar, która łączy w sobie jednocześnie tragizm i komizm. Cała scena okraszona jest piękną muzyką Vangelisa i nawiązuje do legendarnej sceny na plaży filmu Rydwany ognia.

8 miejsce – Nietykalni
Schody

Jedna z najsłynniejszych scen w historii kina gangsterskiego, która tak naprawdę jest „remake’em” (a raczej mocnym nawiązaniem) słynnej sceny, dziejącej się na schodach odesskich w filmie Pancernik Potiomkin Siergieja Eisensteina. Niesamowicie emocjonująca scena, w której wózek z dzieckiem stacza się ze schodów na dworcu. Dodatkowo Brian De Palma oddaje hołd dziełu rosyjskiego reżysera w niesamowicie sugestywny sposób – odbiera postaciom głos czyniąc ich niemymi. W owym rankingu nie mogło zabraknąć Nietykalnych.

7 miejsce – 2001: Odyseja kosmiczna
Upadek człowieka

Dla jednych najbardziej przereklamowany film na świecie, dla drugich niesamowita podróż przez życie. Jedno jest natomiast pewne – jest to przedstawiciel takiego kina, które nie pozostawia widza obojętnym. Dlatego też w zestawieniu nie mogło zabraknąć legendarnej sceny, w której Kubrick zaprezentował upadek człowieka i jego pierwszą zbrodnię. A wszystko to przy akompaniamencie muzyki Richarda Straussa. Klasyk przez wielkie K.

6 miejsce – Matrix Reaktywacja
Neo walczy ze Smithem

Kontynuacjom pierwszej części Matriksa można zarzucać wiele. Z pewnością jednak nie jest to strona wizualna filmów rodzeństwa Wachowskich. Tym razem przedstawiamy Wam niesamowitą scenę walki pomiędzy Neo a zgrają agentów Smith. Nic tylko zachwycać się sposobem w jaki Wybraniec radzi sobie w scenie mordobicia. Mniam.

5 miejsce – 300
Scena walki

Jeden z tych filmów w przypadku którego w momencie kiedy usuniemy sceny slow motion dostaniemy obraz co najwyżej krótkometrażowy. Równie dobrze mogłem wkleić tutaj link do całego filmu, ale postanowiłem wybrać tylko jedną scenę. Wybierać było z czego, ale ostatecznie wybór padł na scenę walki, w której jeden ze Spartan urządza sobie krwawą rzeźnię. Scena, podobnie jak i żołnierz – miażdżą.

4 miejsce – Incepcja
Eksplozja

Podobnie jak w przypadku filmu Zacka Snydera, i tutaj trzeba było wybierać z kilku ciekawych scen. Ostatecznie wybór padł na niesamowitą scenę eksplozji, w czasie której Leonardo DiCaprio przeprowadza rozmowę z Ellen Page w kafejce. Wielka eksplozja, która rozrywa wszystko na malutkie kawałeczki, a gdzieś tam w środku siedzi sobie dwójka aktorów. Całość robi wielkie wrażenie i po prostu trzeba to zobaczyć.

3 miejsce – Sherlock Holmes
Scena walki bokserskiej

Niesamowita scena pojedynku, w którym tytułowy bohater walczy ze swoim przeciwnikiem na gołe pięści. Reżyserowi w niezwykle udany sposób udało się połączyć technologię slow motion z dynamizmem, dzięki czemu wyszła nam jedna z najlepszych scen akcji, które możemy zobaczyć w tym filmie. Z Robertem Downeyem Jr. w takiej formie nie chciałby chyba nikt zadzierać. Nawet zgraja popaprańców w metalowych zbrojach uzbrojona w wielkie młotki i kolorowe tarcze.

2 miejsce – Matrix
Unikanie kul

Absolutny majstersztyk i jedna z tych scen, które przeszły już do legendy X muzy. Noe uginający kolana tak bardzo, że dotyka plecami niemalże ziemi. Nic więcej nie trzeba dodawać – czy ktoś jeszcze nie widział tej sceny? Jeśli jakimś cudem na niebieskiej planecie znajdzie się taki osobnik, to odsyłamy do filmiku poniżej.

1 MIEJSCE – X-MEN: PRZESZŁOŚĆ, KTÓRA NADEJDZIE
QUICKSILVER W AKCJI

Zwycięzca mógł być tylko jeden. Jeśli nie najlepsza, to z pewnością najbardziej odjazdowa scena akcji poprzedniego roku, w której Quicksilver prezentuje swoje moce. Mamy w niej wszystko – znakomicie wykorzystane slow motion, świetnie dobrany utwór muzyczny, czadowo wyglądającego w akcji bohatera oraz dawkę niewymuszonego humor. Scena, która ma wszystko aby stać sie klasykiem. Co ja piszę – ona już nic jest. Dzięki takim rzeczom wiem, że istnieje coś takiego jak magia kina. Padam do stóp panie Singer.

A Wy macie swoje ulubione sceny slow motion? Zgadzacie się z tym zestawieniem czy niektóre z tych pozycji byście zamienili miejscami? A może brakuje Wam jakiejś sceny? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzu.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

Avatar square 200x200
Piotr Biernacki 2015-07-20

Zważywszy, że często mam przeciwne zdanie w tego typu zestawieniach, tutaj po większością mógłbym się podpisać :) Aż Matrixa chciałoby się odświeżyć człowiekowi.

Camizi 2015-07-19

W Maxie Paynie było nawet kilka fajnych scen slow motion (koniec końców cecha charakterystyczna gry zobowiązuje). W sumie ten film nie miał więcej zalet. :P Jak tak pomyślę, to slow motion to taki element kina, który ciężko mi zapamiętać, jeśli nie jest jakąś cechą charakterystyczną danego filmu (jak w Matrixie)

ps: literówka na 2. miejscu (Noe → Neo).

Proszę czekać…