Weekend z filmem - przegląd 0

Na ten weekend dystrybutorzy przygotowali dla nas 7 premier kinowych. Zapraszam na cotygodniowy przegląd.

Cesarzowa (Man cheng jin dai huang jin jia)

Chiny, czasy późnej dynastii Tang spowijał mrok intryg, zdrad i brutalnej walki o władzę. Przez wiele lat cesarzowa i książę Wan, jej przyrodni syn, żyli w niemoralnym związku. Książę czując się jak w pułapce, rozmyśla o ucieczce z pałacu z potajemną ukochaną Chan, córką nadwornego lekarza. W tym czasie książę Jai, syn cesarzowej, coraz bardziej obawia się o zdrowie matki. W przeddzień chińskiego święta Chong Yang, do wypełnionego chryzantemami cesarskiego pałacu, wraca niespodziewanie cesarz z synem. Pretekstem jest spędzenie święta w rodzinnym gronie. Jednak chłodne relacje panujące w rodzinie wskazują na inny powód. Gdy rodzina cesarska prowadzi swoje tajemnicze rozgrywki, do pałacu wdzierają się tysiące ubranych na złoto wojowników. W księżycową noc ich stopy tratują tysiące chryzantem. Kto stoi za tą rebelią? Komu wierny jest książę Jai?

Zanim wybierzesz się do kina, obejrzyj zwiastun.

<table border=0 height=17 width=913>


Duchy Goi (Goya's Ghost)

Oczami słynnego hiszpańskiego malarza Francisco Goi oglądamy burzliwą i barwną historię rozgrywającą się na przełomie XVIII i XIX w. w Hiszpanii. Jest to czas historycznych turbulencji, gwałtownych niepokojów i cierpienia. Podczas gdy hiszpańska Święta Inkwizycja umacnia swoją pozycję i zaostrza walkę z heretykami i wyznawcami liberalnej myśli oświeceniowej, we Francji wybucha rewolucja, a kilka lat później do Hiszpanii wkracza Napoleon pod sztandarami Wielkiej Rewolucji Francuskiej i wyzwolenia ludu z ucisku monarchii i Kościoła. Okupant jednak, zamiast wyzwolenia i wolności przynosi tylko okrucieństwo i prześladowania. Niedługo potem angielski generał Wellington na czele potężnej armii przegania Francuzów, po czym następuje przywrócenie monarchii oraz … Inkwizycji. Na tle tych burzliwych wydarzeń śledzimy losy ojca Lorenzo (Javier Bardem), zagadkowego członka Świętego Oficjum, zafascynowanego młodziutką muzą Goi – Ines (Natalie Portman), która na skutek fałszywego oskarżenia o herezję uwięziona zostaje w lochach Świętej Inkwizycji. Obserwatorem i katalizatorem zdarzeń jest Francisco Goya (Stellan Skarsgard), nadworny malarz królewski, który żyjąc z portretowania wpływowych ludzi, „po godzinach” z pasją uwiecznia zwyrodnienia inkwizycji, okrucieństwa wojen, barbarzyństwo i głupotę ludzką.

<table border=0 height=17 width=919>


Milczenie (Tystnaden)

Scenerią filmu jest utopijne państwo totalitarne Timoka, leżące gdzieś w Europie. Posiada ono własny, dziwny język, starannie izoluje się od przybyszy, a po jego ulicach jeżdżą czołgi. Docierają tu dwie siostry, którym towarzyszy syn jednej z nich – Johan. Bohaterki bardzo się od siebie różnią: Anna jest hedonistyczna i zmysłowa, Ester intelektualna i opanowana. Te różnice są głównym powodem konfliktu, jaki się między nimi rozgrywa. Jego świadkiem jest mały Johan, którego postać Bergman bardzo eksponuje. To jego oczami obserwujemy świat będący czymś na kształt przerażającego labiryntu.

<table border=0 height=17 width=916>


Pani Henderson (Mrs Henderson Presents)

Show to sposób na życie niezależnie od wieku. Ekscentryczna wdowa pani Henderson (Judi Dench), właścicielka wodewilu na londyńskim Soho wystawia na próbę skostniałe obyczaje przesiąknięte puddingiem i five’o’clock tea. Przy pomocy zręcznego impresario (Bob Hoskins) wywraca do góry nogami nocne życie miasta. Jej wystawiany na granicy brytyjskiego prawa, pełen pikantnej rozrywki show z nagimi modelkami to z jednej strony kpina z politycznej poprawności, z drugiej – udany zamach na erotyczny monopol Moulin Rouge. W teatrze Pani Henderson każdy znajdzie to, co lubi najbardziej. Chicago i Moulin Rouge w jednym!

Zanim wybierzesz się do kina, obejrzyj zwiastun.

<table border=0 height=17 width=910>


Prosto w serce (Music and Lyrics)

Alex Fletcher (Hugh Grant) to gwiazdor lat osiemdziesiątych, już dawno mający za sobą lata twórczej świetności, który aktualnie zarabia na życie wykonywaniem znanych przebojów na lokalnych festynach i w parkach rozrywki. Niespodziewanie ten niegdyś charyzmatyczny i utalentowany muzyk zyskuje szansę powrotu do świata sławy. Przeżywająca triumfy piosenkarka Cora Corman proponuje mu bowiem napisanie utworu, który mają zaśpiewać w duecie. I tu właśnie pojawia się problem – ostatnią piosenkę Alex stworzył wiele lat temu, nigdy też nie pisał tekstów, zatem wymyślenie przeboju w zaledwie kilka dni to dla niego nie lada wyzwanie. Na szczęście pojawia się Sophie Fisher (Drew Barrymore), pracująca dla piosenkarza, urzekająco ekscentryczna ogrodniczka. Jej talent do układania słów staje się inspiracją dla przeżywającego twórcze katusze piosenkarza. Jednak Sophie, wciąż pamiętająca swój nieudany związek, z niechęcią podchodzi do współpracy z kimkolwiek, a szczególnie z Aleksem, panicznie bojącym się podejmowania jakichkolwiek zobowiązań. Kiedy jednak chemia zaczyna działać z całą mocą, zarówno przy fortepianie, jak i pod nim, oboje muszą stawić czoła swoim obawom – a także muzyce – by odnaleźć miłość i osiągnąć sukces, na co każde z nich zasługuje.

<table border=0 height=17 width=920>


Tuż po weselu (Efter brylluppet)

Jacob Petersen, pełen ideałów dyrektor upadającego sierocińca w Indiach, poświęcił życie opiece nad porzuconymi na ulicach dziećmi. Kiedy nad sierocińcem zawisła groźba likwidacji, Petersen dostaje niezwykłą ofertę pomocy. Nieznany duński biznesmen Jørgen, proponuje mu dotację w wysokości 4 milionów dolarów. Istnieje jednak pewien dziwny warunek… Jacob musi wrócić na stałe do Danii…

Zanim wybierzesz się do kina, obejrzyj zwiastun.

<table border=0 height=17 width=915>


Wielkie kino (Epic Movie)

Ten film jest wielki. Naprawdę ogromny. To kino wielkiego formatu. Wiemy to, bowiem je wymierzyliśmy ze wszystkich stron. Fabuła toczy się wokół nie tak znowu młodych sierotek: jedna wychowywana przez kustosza Luwru (po którym kręci się albinos zabójca), druga uciekła z meksykańskiego cyrku wolnych zapasów, trzecia okazała się ofiarą węży w swoim samolocie, a czwarta przeciętną mieszkanką społeczności X-menów. Beznadziejna czwórka odwiedza fabrykę czekolady, gdzie przez pomyłkę włazi do czarodziejskiej szafy, która uwozi ją do krainy Gnarnia („g” nieme). Tam spotykają malowniczego kapitana piratów i uczniów czarnoksiężnika i łączą siły, między innymi, z mądrym i jurnym lwem, by walczyć ze złą Białą Wiedźmą z Gnarnii. Wielkie kino jest dziełem nowych mistrzów parodii – Jasona Friedberg i Aarona Seltzera – którzy poddali parodii największe dokonania Hollywood – wielkie kosztowne widowiska z mnóstwem efektów specjalnych i wielomilionową publicznością. Po udanej kpinie z horrorów (współscenarzyści serii „Straszny film”) i komedii romantycznej (scenarzyści i reżyser „Komedii romantycznej”), wzięli się teraz za nietknięty obszar – letnie i jesienne hollywoodzkie przeboje kasowe – raz jeszcze dowodząc, że potrafią być pierwszymi wśród drugich.

Zanim wybierzesz się do kina, obejrzyj zwiastun.

<table border=0 height=17 width=911>

PIĄTEK – 16 MARCA

TVP1: # Konspiracja.com20:20 , thriller

 • K2 – 22:30 , dramat przygodowy (moja ocena: 6/10)

TVP2:

 • Zakręceni – 23:35 , komedia

Polsat:

 • Decoys0:45 , horror s-f (moja ocena: 3/10)

TVN:

 • Troja21:10 , dramat historyczny
 • Stick – 0:35 , sensacyjny

TVN Siedem:

SOBOTA – 17 MARCA

TVP1:

 • As przetworzony – 13:45 , obyczajowy
 • Osaczony20:20 , thriller (moja ocena: 5/10)

TVP2:

Polsat:

TVN:

 • The Ring21:45 , horror (moja ocena: 7/10)

TV4:

 • Dinozaury soulu – 11:55 , muzyczny
 • Wielki świat – 20:05 , komedia

TVN Siedem:

 • Najodważniejsi z wrogów – 11:25 , wojenny
 • Apollo 1322:15 , dramat obyczajowy (moja ocena: 8+/10)

NIEDZIELA – 18 MARCA

TVP1:

TVP2:

 • Jak zamordować własną zonę – 11:55 , komedia

Polsat:

TVN:

 • Wakacje na słońcu – 10:55 , familiny
 • Scooby Doo12:55 , komedia przygodowa (moja ocena: 2/10)
 • Strzelając śmiechem – 16:45 , komedia sensacyjna

TV4:

TVN Siedem:

 • Apollo 1320:10 , dramat obyczajowy (powtórka)

Kadr z filmu Cesarzowa 2006Kadr z filmu Cesarzowa 2006 Kadr z filmu Cesarzowa 2006Kadr z filmu Cesarzowa 2006 Kadr z filmu Duchy Goi 2006Kadr z filmu Duchy Goi 2006 Kadr z filmu Duchy Goi 2006Kadr z filmu Duchy Goi 2006 Kadr z filmu Milczenie 1963Kadr z filmu Milczenie 1963 Kadr z filmu Milczenie 1963Kadr z filmu Milczenie 1963 Kadr z filmu Pani Henderson 2005Kadr z filmu Pani Henderson 2005 Kadr z filmu Pani Henderson 2005Kadr z filmu Pani Henderson 2005 Kadr z filmu Prosto w serce 2007Kadr z filmu Prosto w serce 2007 Kadr z filmu Prosto w serce 2007Kadr z filmu Prosto w serce 2007 Kadr z filmu Tuż po weselu 2006Kadr z filmu Tuż po weselu 2006 Kadr z filmu Tuż po weselu 2006Kadr z filmu Tuż po weselu 2006 Kadr z filmu Wielkie kino 2007Kadr z filmu Wielkie kino 2007 Kadr z filmu Wielkie kino 2007Kadr z filmu Wielkie kino 2007

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

nathalie

Polecam "Tuż po weselu", "Pani Henderson" – też niezły film (i chyba cos dla srebrnego, bo sporo nagich kobiet) :)

Proszę czekać…