11 minut polskim kandydatem do Oscara!

11 minut polskim kandydatem do Oscara! Jerzy Skolimowski z szansami na najbardziej pożądaną statuetkę filmową świata.

Powołana przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską Komisja Oscarowa jednogłośnie wybrała film 11 minut w reż. Jerzego Skolimowskiego na polskiego kandydata do Oscara w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny".

Wybraliśmy film jednego z najlepszych i najbardziej oryginalnych polskich reżyserów. Jego osoba i twórczość są dobrze znane i cenione na rynku amerykańskim. '11 minut' to film uniwersalny, zrealizowany dynamicznym językiem filmowym, portretujący chaos, kakofonię i pustkę współczesnego świata. Film był nominowany do Złotego Lwa na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, otrzymał także Nagrodę Specjalną Jury na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Naszym zdaniem film '11 minut' Jerzego Skolimowskiego będzie w tym roku najlepiej reprezentował polską kinematografię w rywalizacji oscarowej

powiedział przewodniczący komisji, Paweł Pawlikowski.

Obsesyjnie zazdrosny mąż, jego seksowna żona – aktorka, podstępny hollywoodzki reżyser, kurier rozwożący narkotyki, sprzedawca hot dogów z mroczną przeszłością, sfrustrowany uczeń w ryzykownej misji, alpinista naprawiający hotelowe okna, uliczny malarz, ekipa pogotowia ratunkowego z zaskakującym problemem, dziewczyna z psem, grupa zakonnic. Przekrój mieszkańców wielkiego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich w ciągu zaledwie jedenastu minut.

11 minut w kinach od 23 października.

Źrodło: informacja nadesłana


Gracjan Mikitin
Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)