Szykujmy się na nowy abonament

W niedzielę Polacy wybrali nowy rząd. A jak wiadomo każde wybory niosą ze sobą zmiany. Jak się okazuje już niebawem dosięgną one także mediów publicznych, a co za tym idzie abonamentu RTV.

Prawo i Sprawiedliwość ma zamiar wprowadzić obowiązkową opłatę za abonament. Telewizja Polska i Polskie Radio przestaną być spółkami prawa handlowego.

Nie będą miały na sobie przymusu zarabiania pieniędzy. Ten przymus często działa na szkodę programu. Chcemy, żeby media publiczne zajmowały się tylko i wyłącznie realizacją misji określonej w ustawie. Komercja tę misja podważa albo wręcz rozbija.

powiedział Krzysztof Czabański, który obejmie mandat poselski PiS.

Wraz z wprowadzeniem nowej ustawy, media publiczne takie jak radio czy telewizją będą nosiły nową nazwę – Media Narodowe. Będą one finansowane z obowiązkowe abonamentu:

Ma on być o połowę mniejszy niż w tej chwili, za to będzie powszechnie ściągalny, albo w rachunkach za energię, albo przy PIT. Raczej w tym pierwszym wariancie, ale to nie jest jeszcze przesądzone.

Warto również odnotować, że Czabański wyjawił iż osoby, które wcześniej nie wnosiły opłat z tego tytułu zostaną objęci abolicją.

Ustawa będzie gotowa na początku przyszłego roku, a cały proces ma zostać zakończony w 2017 roku. Prawo i Sprawiedliwość zamierza także powołać nowe kierownictwa Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Źrodło: wirtualnemedia.pl


Gracjan Mikitin
Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)