Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Szykujmy się na nowy abonament 4

W niedzielę Polacy wybrali nowy rząd. A jak wiadomo każde wybory niosą ze sobą zmiany. Jak się okazuje już niebawem dosięgną one także mediów publicznych, a co za tym idzie abonamentu RTV.

Prawo i Sprawiedliwość ma zamiar wprowadzić obowiązkową opłatę za abonament. Telewizja Polska i Polskie Radio przestaną być spółkami prawa handlowego.

Nie będą miały na sobie przymusu zarabiania pieniędzy. Ten przymus często działa na szkodę programu. Chcemy, żeby media publiczne zajmowały się tylko i wyłącznie realizacją misji określonej w ustawie. Komercja tę misja podważa albo wręcz rozbija.

powiedział Krzysztof Czabański, który obejmie mandat poselski PiS.

Wraz z wprowadzeniem nowej ustawy, media publiczne takie jak radio czy telewizją będą nosiły nową nazwę – Media Narodowe. Będą one finansowane z obowiązkowe abonamentu:

Ma on być o połowę mniejszy niż w tej chwili, za to będzie powszechnie ściągalny, albo w rachunkach za energię, albo przy PIT. Raczej w tym pierwszym wariancie, ale to nie jest jeszcze przesądzone.

Warto również odnotować, że Czabański wyjawił iż osoby, które wcześniej nie wnosiły opłat z tego tytułu zostaną objęci abolicją.

Ustawa będzie gotowa na początku przyszłego roku, a cały proces ma zostać zakończony w 2017 roku. Prawo i Sprawiedliwość zamierza także powołać nowe kierownictwa Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Źrodło: wirtualnemedia.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Avatar square 200x200
Marek Jacek 2015-10-27

To było do przewidzenia. Niedługo w ofertach pracy będzie gwarantowane prywatne ubezpieczenie, karta multisportu i opłata za abonament RTV…

Quagmire 2015-10-28

Przynajmniej nie opowiadają bajek o rezygnacji z abonamentu. Wiadomo, że nie podoba mi się podatek, ale za to podoba mi się pomysł obniżenia tej opłaty i jak mniemam, rezygnacji z rejestracji odbiorników. Może trochę mniej popieram amnestię (ktoś teraz mógłby zaśmiać się w nos uczciwie płacącym), ale ciągle niespełniane obietnice medialne o zniesieniu abonamentu, szczególnie nierozsądna wypowiedź jednego z byłych premierów, rzeczywiście narobiły sporo zamieszania.

Na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż podejmowane przez poprzednią ekipę próby dostosowania archaicznych przepisów do obecnego świata i plany obłożenia abonamentem smartfonów czy monitorów.

Redox 2015-10-28

Nie nazwałbym nawet tego abonamentem a zwykłym haraczem ze strony państwa. Gdybym oglądał telewizję, to może być próbował zacząć rozważać za i przeciw płaceniu. Jak większość moich znajomych, nie znajduję w obecnej telewizji nic ciekawego; jej poziom od lat jest niezmiernie tak samo żenujący. Dość dobry materiał na ten temat przygotował Mietczyński. Gada z sensem, trzeba przyznać, niezależnie od tego czy się go lubi czy też nie: https://www.youtube.com/watch?v=M8kIeKd4QsM

Proszę czekać…