Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Pamiętamy o tych, którzy odeszli 5

Pierwszy dzień listopada jest bardzo ważny dla każdego Polaka. To właśnie dzisiaj wspominamy naszych bliskich, którzy odeszli. Śmierć nie omija także ludzi kina, dlatego też postanowiliśmy pokazać, że pamiętamy również o nich.

JAMES HORNER

Wybitny kompozytor, zdobywca wielu nagród i wyróżnień, między innymi Oscara oraz Złotego Globu za muzykę oryginalną do filmu Titanic. Poza tym pracował również przy takich filmach jak Avatar, Piękny umysł czy Troja.

CHRISTOPHER LEE

Wielki brytyjski aktor mający za sobą kilka niezapomnianych ról. Przez miliony widzów zapamiętany został dzięki roli Sarumana w filmach Władca Pierścieni oraz Hobbit. Zagrał również przeciwnika Jamesa Bonda – Francisco Scaramangę w Człowieku ze złotym pistoletem.

ANDREW LESNIE

Skoro jesteśmy przy Władcy Pierścieni to wypada wspomnieć również o Panu Andrew. Znakomity operator filmowy, zdobywca Oscara za zdjęcia do filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia. Wraz z Peterem Jacksonem pracował również przy trzech częściach Hobbita.

STANISŁAW MIKULSKI

Legendarny polski aktor filmowy oraz telewizyjny. Miliony Polaków pokochała go głównie dzięki jednej roli – Hansa Klossa w Stawce większej niż życie. Poza tym wystąpił również w takich filmach jak Miś, Kanał czy Popioły.

MIKE NICHOLS

Uznany amerykański reżyser, którego wiele filmów jest dzisiaj prawdziwą klasyką kina. Debiutował znakomitym Kto się boi Virginii Wolf?, a za swój kolejny film – Absolwent, otrzymał Oscara. W jego filmografii znajdziemy takie tytuły jak Wojna Charliego Wilsona, Anioły w Ameryce czy Bliżej.

KRZYSZTOF KRAUZE

Jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów. Jego najgłośniejszym filmem stał się Dług. Oprócz tego nakręcił między innymi Plac zbawiciela, Mój Nikifor oraz Gry uliczne.

LEONARD NIMOY

Aktor, który do legendy przeszedł dzięki jednej roli – Spocka, członka załogi USS Enterprise. Wcielał się w tę postać wielokrotnie w serialu oraz filmach kinowych.

MANOEL DE OLIVEIRA

Przez lata uznawany był za najstarszego reżysera świata. Pomimo upływu lat i sędziwego wieku nie odstawił kamery na bok. Żył 106 lat, a filmowaniem zajmował się przez 83.

WES CRAVEN

Absolutna legenda gatunku kina grozy. Do dzięki niemu świat filmu poznał Freddy’ego Kruegera. Poza tym stworzył znaną na całym świecie serię Krzyk.

OMAR SHARIF

Aktor nominowany do Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za film Lawrence z Arabii. I to właśnie ta produkcja otworzyła mu drogę do wielkiej kariery. Pozwoliła ona zagrać mu główną rolę w filmie Doktor Żywago. Wystąpił również Trzynastym wojowniku, Hidalgo – ocean ognia czy Zabawna dziewczyna.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…