Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Zmarła Xymena Zaniewska 3

12 lutego zmarła w Warszawie w wieku 88 lat Xymena Zaniewska, wybitna scenografka telewizyjna, twórczyni scenografii do kilkuset spektakli Teatru Telewizji i programów telewizyjnych, a także spektakli teatralnych i operowych.

Xymena Zaniewska - fot. arch. TVP/Jan Bogacz

Była absolwentką Politechniki Warszawskiej i Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, od 1958 roku przez 25 lat była naczelnym scenografem Telewizji Polskiej. Jako kostiumograf brała udział przy produkcji filmów Jutro Meksyk Aleksandra Ścibor-Rylskiego oraz Tylko Beatrycze Stefana Szlachtycza.

Współpracowała także z polskimi firmami odzieżowymi, dla których zrobiła kilkanaście pokazów mody. Projektowała ubrania dla Mody Polskiej. Odznaczona Komandorią Orderu Odrodzenia Polski (1996) oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "Za wybitne zasługi w pracy twórczej, za zaangażowanie w działalność społeczną" (2005). W 2002 roku otrzymała również Nagrodę w postaci
statuetki "Gwiazda Telewizji Polskiej" wręczonej z okazji 50-lecia TVP "Za scenografie i za osobowość".

Źrodło: filmpolski.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

dragoon1984 2016-02-12

Ludzie nie załamujcie mnie :D Sprawdziłem, co się dzieje, w kwestii jej daty urodzenia i autentycznie dziwię się temu rozstrzałowi liczb, ale jednak daję wiarę źródłom, które mówią, ze urodziła się w lipcu 1924 r., więc miała lat 91/rocznikowo 92, jeżeli tak ktoś liczy :)
Ze swojej strony dodam, skoro to portal o dużym i małym ekranie, to Zaniewska była kiedyś jurorką w pewnym programie, zwanym "Stawka większa, niż szycie", gdzie startujące panie miały za zadanie oczarować jury i prowadzącego swoimi projektami ubrań :P A prowadzącym był nie kto inny, jak Przemysław Babiarz :D

miodzik dragoon1984 2016-02-12

To, że Ty dajesz wiarę źródłom z datą lipiec 1924, nie znaczy, że tak jest (swoją drogą nie znam takich źródeł, jak już to jest np. data czerwiec 1924 choćby w wiki, z jednoczesnym zastrzeżeniem, że np. filmpolski.pl podaje jednak czerwiec 1927). Ja jako źródło traktuję filmpolski.pl bo jest tam milionkrotnie mniej pomyłek niż w wiki.
PS. Nie ma czegoś takiego jak rocznikowo 92 czy 88, albo się skończyło 92 lata czy 88, albo nie.

miodzik dragoon1984 2016-02-13

@dragoon1984 Dziś już nawet serwis wyborcza.pl podaje, że jednak Pani Xymena Zaniewska miała 88 lat (choć wczoraj pisali 91). Pamiętajcie, nigdy nie miejcie wątpliwości co do rzetelności redaktorów fdb.pl ;)

Proszę czekać…