Zmarła Xymena Zaniewska

Xymena Zaniewska - fot. arch. TVP/Jan Bogacz

12 lutego zmarła w Warszawie w wieku 88 lat Xymena Zaniewska, wybitna scenografka telewizyjna, twórczyni scenografii do kilkuset spektakli Teatru Telewizji i programów telewizyjnych, a także spektakli teatralnych i operowych.

Była absolwentką Politechniki Warszawskiej i Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, od 1958 roku przez 25 lat była naczelnym scenografem Telewizji Polskiej. Jako kostiumograf brała udział przy produkcji filmów Jutro Meksyk Aleksandra Ścibor-Rylskiego oraz Tylko Beatrycze Stefana Szlachtycza.

Współpracowała także z polskimi firmami odzieżowymi, dla których zrobiła kilkanaście pokazów mody. Projektowała ubrania dla Mody Polskiej. Odznaczona Komandorią Orderu Odrodzenia Polski (1996) oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "Za wybitne zasługi w pracy twórczej, za zaangażowanie w działalność społeczną" (2005). W 2002 roku otrzymała również Nagrodę w postaci
statuetki "Gwiazda Telewizji Polskiej" wręczonej z okazji 50-lecia TVP "Za scenografie i za osobowość".

Źrodło: filmpolski.pl


Arkadiusz Turek
Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.