Nie żyje aktor Jerzy Grałek

Fot. TVP

15 lutego zmarł w wieku 69 lat znakomity aktor Jerzy Grałek.

Był absolwentem Wydziału Aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej. Aktorską karierę rozpoczynał na deskach teatrów w Bydgoszczy, Olsztynie, Łodzi i Wrocławiu. W roku 1974 związał się z Krakowem, gdzie odnosił największe sukcesy, najpierw w Teatrze im. Słowackiego, a od roku 1986 w Starym Teatrze.

Na ekranie zadebiutował w roku 1968, rolą w telewizyjnym Ojcu. Stworzył ponad 120 kreacji filmowych i telewizyjnych, m.in. w Na srebrnym globie, Rodzinie Kanderów, Żelazną ręką, Panu Tadeuszu, Starym człowieku i psie oraz w kilkudziesięciu spektaklach Teatru Tv. Jedną z ostatnich była rola Jerzego Roty, ojca Carmen (Agata Kulesza) w serialu sensacyjno – kryminalnym Krew z krwi.

Jerzy Grałek w 1983 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Był także kilkukrotnie nagradzany za role w spektaklach teatralnych m.in. za rolę Nedostala w "Wiośnie narodów w cichym zakątku" Nowaczyńskiego, rolę Czepca w "Weselu" w Starym Teatrze w Krakowie oraz dostał Nagrodę aktorską za rolę Ojca w spektaklu "Trans-Atlantyk" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

Źrodło: filmpolski.pl


Arkadiusz Turek
Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.