Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Najlepsze animacje Walta Disneya 8

Każdy – nieważne mały czy duży – ma swoją ulubioną animację ze stajni Walta Disneya. Redakcja FDB od dawna planowała wybrać swoje ulubione filmy animowane stworzone przez to studio. A skoro w kinach, w ten weekend premiera najnowszej animacji Disneya, Zwierzogród to wydaje się, że jest to idealny czas na takie zestawienie.

MIEJSCE 10: ZAKOCHANY KUNDEL

Chyba każdy widz kojarzy romantyczną scenę, w której dwa psy jedzą spaghetti, a jedna nitka makaronu przypadkiem zbliża do siebie ich pyski. Walt Disney bohaterami filmu uczynił zwierzęta, a głównym jego wątkiem jest miłość Lady, rasowej suczki z dobrego domu i Trampa, bezpańskiego, lecz odważnego kundla. Ubrana w przepiękną muzykę we włoskim klimacie baśń pokazuje młodym widzom, że nieistotne jest pochodzenie, ale to, co ma się w duszy i sercu. Jest to jedna z pierwszych animacji Walt Disney Animation Studios, którą każdy powinien zobaczyć.

graymonday

MIEJSCE 9: MULAN

Młoda kobieta przebiera się za mężczyznę, by pomóc ojcu, który mimo podeszłego wieku dostał powołanie do wojska – to ta chińska legenda zainspirowała wytwórnię Walt Disney Pictures do stworzenia jednej z jej najbardziej rozpoznawalnych animacji. Mulan to opowieść o wielkiej odwadze, walecznym sercu, uczuciu do kapitana armii i przekomicznych trzech żołnierzach, świerszczyku Kriki i smoczku Muszu, przyprawiona wspaniałą muzyką i zabawnymi dialogami. Podobnie jak Pocahontas, odbiega od standardowego wizerunku baśni. Mulan, prócz wyżej wymienionych, przekazuje także inne istotne wartości, takie jak miłość do ojczyzny oraz rodziny.

graymonday

MIEJSC E8: DZWONNIK Z NOTRE DAME

Dzwonnik z Notre Dame to animacja niemalże doskonała. Jednym z nielicznych mankamentów jest zbyt duża ilość musicalowych wstawek Ja sam do tego gatunku nic nie mam, ale jak mówi powiedzenie – co za dużo, to nie zdrowo. Nie mniej jednak obraz ten w ostatecznych rozrachunku oceniam niezwykle wysoko i stawiam go na równi z innymi klasykami spod znaku Walta Disneya.

Movieman. Pełną recenzję można przeczytać tutaj: http://fdb.pl/film/101-dzwonnik-z-notre-dame

MIEJSCE 7: MIASTECZKO HALLOWEEN

Dla mnie najlepsze bajki z dzieciństwa to te, które zawierały w sobie pierwiastek grozy, a Miasteczko Halloween jest najlepszym przykładem takiej opowieści. Doskonała pozycja dla dzieci i dorosłych podana w oryginalnej formie.

Beznickowy

Już sam pomysł wyjściowy tej historii jest tak znakomity, że zasługuje na znalezienie się w tym zestawieniu. Bo oto potwory, które znamy głównie z Halloween postanawiają urządzić sobie… Gwiazdkę. Animacja posiadająca niesamowitą atmosferę, obłędnie prezentująca się wizualnie, a do tego okraszona genialną muzyką. Szczyt jeśli chodzi o animację poklatkową.

Movieman

MIEJSCE 6: KRAINA LODU

Dla dorosłej widowni może być to bajka zbyt ckliwa i naiwna, ale okazjonalne dobre żarty i nieźle zaaranżowane piosenki sprawiają, że seans przebiega miło i przyjemnie.

Beznickowy

Kraina Lodu to jedna z najnowszych animacji Disneya, a piosenki takie jak „Mam tę moc”, czy „Ulepimy dziś bałwana” nucił każdy, kto choć raz miał okazję ją zobaczyć. Nie jest to standardowa opowieść o utopijnym uczuciu kobiety i mężczyzny, choć i ten wątek się przewija. W wyjątkowy sposób przedstawiona jest potęga miłości sióstr, która stopić może nawet najtwardszy lód. Przezabawne dialogi, genialnie dobrana obsada polskiego dubbingu, w szczególności postać bałwanka Olafa, któremu głos użyczył Czesław Mozil – tekst „bo dla niektórych warto się roztopić” na długo pozostanie w pamięci widzów.

graymonday

MIEJSCE 5: POCAHONTAS

Pocahontas to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych filmów animowanych wytwórni Walta Disneya. Świetne dialogi z lekkim humorem, za co należą się brawa polskim specjalistom od dubbingu oraz, jak przystało na Disneya, genialna muzyka, która za każdym razem idealnie wpasowuje się w trwającą obecnie sytuację, magiczne elementy, przyjaźń między bohaterami a zwierzętami, a także rodząca się wbrew przeciwnościom losu miłość wprowadzają nas do pięknego, baśniowego świata. Jednak, co ciekawe, Pocahontas to nie film o drobnych, nieporadnych księżniczkach w pięknych sukniach, złych czarownicach, czy książętach na białych koniach, a oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Indianki o tym samym przydomku. Fakty ubrane w animacje i zabarwione baśniowymi elementami tworzą niepowtarzalną opowieść, która zarówno cieszy oko i ucho widza bez względu na jego wiek wiek, jak i niesie niejeden, wciąż aktualny morał.

graymonday

MIEJSCE 4: FRANKENWEENIE

Tim Burton należy do niemało ambitnych twórców, a jego filmy muszą być zawsze w pewnym sensie wymyślne. Nie inaczej jest w przypadku Frankenweenie, które jest naprawdę popisową animacją lalkową. Film zrealizowano w technice o wiele mniej popularnej od powszechnej animacji komputerowej, aczkolwiek bardziej efektownej w większości przypadków.

kamilzółkiewicz

MIEJSCE 3: ZAPLĄTANI

Zaplątani to kolejna i – nie boję się użyć tego stwierdzenia – najlepsza wersja znanej wszystkim baśni braci Grimm pt. „Roszpunka”. Jest to opowieść o porwanej i zamkniętej w wieży księżniczce, której włosy nie dość, że są nienaturalnie długie i wytrzymałe, to także posiadają magiczną moc. W reżyserii Nathana Greno i Byrona Howarda historia jednak uległa lekkiej modyfikacji – nie ma księcia na białym koniu, chcącego uratować uwięzioną królewnę, lecz biały koń ściga złodzieja, który przypadkowo ją znajduje. Są także zabawne dialogi, komiczne sytuacje, zwroty akcji i klasyczny dla Disneya wątek magiczny i miłosny, a to wszystko wprowadza nas do nietypowego świata baśni, którą z chęcią obejrzą widzowie w każdym wieku.

graymonday

MIEJSCE 2: RALF DEMOLKA

Chyba najbardziej tragiczna z disneyowskich postaci. Już jedna z pierwszych scen, czyli spotkanie grupy wsparcia czarnych charakterów, doskonale wprowadza widza w opowieść o tym, jak bolesna jest praca, w której się nie widzimy.

Beznickowy

Mogłoby się wydawać, że Ralph Demolka to dobra propozycja dla komputerowych maniaków, bo tylko oni zrozumieją cały pikselowy świat. Okazało się, że twórcy oferują wszystkim znakomitą i pełną humoru rozrywkę. Co fajniejsze pośród wszystkich dowcipów znajdzie się kilka poruszających scen, które dają do myślenia!

kamilzółkiewicz

MIEJSCE 1: KRÓL LEW

Klasykę z reguły zna się najlepiej i ogląda się najwięcej razy, chociażby przez sentyment. Król lew wraz z innymi wczesnymi produkcjami Disneya wytaczał kierunek, w którym miała zmierzać animacja. Wówczas przypadał najżyźniejszy okres dla filmów rysunkowych. Stawały się coraz bardziej popularne. W końcu w całkiem niedługim czasie Król lew okrył się ogromną sławą jednego z najbardziej znanych filmów animowanych Disneya.

kamilzółkiewicz

Klasyka, jakich mało. Dodatkowo, jak najbardziej zasłużenie na ten tytuł ta bajka zapracowała. Mało która produkcja rysunkowa lub animowana może pochwalić, jak tak pełną dramaturgi historią, która podana w dość zręczny sposób nadaje się do obejrzenia także przez młodszą część widowni. Doskonały sposób dla dziecka, aby zapoznać się ze złem tego świata.

Beznickowy

Dla mnie na zawsze będzie to najlepsza animacja, jaka kiedykolwiek została stworzona przez człowieka. Łączy w sobie tyle emocji, że większość filmów aktorskich może jej pozazdrościć. Niektóre teksty i piosenki znam na pamięć, a sceny – pomimo tego, że widziane nie raz – nadal sprawiają, że na plecach mam ciarki. Arcydzieło Disneya.

Movieman

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

Elizabeth_Linton 2016-02-21

Nr. 1 – Król Lew.

Camizi 2016-02-20

Moim numerem jeden jest Mulan. Uwielbiam tę animację.
Jednocześnie nigdy jakoś nie mogłem dostrzec tej epickosci Króla Lwa. Bajka fajna, ale zachwytów nie było.

Proszę czekać…