Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Cate Blanchett odsłania niewygodną prawdę 2

22 kwietnia do kin trafi Niewygodna prawda, jeden z najlepszych filmów opowiadających o dziennikarstwie śledczym. W rolach głównych występują Cate Blanchett i Robert Redford.

Cate Blanchett jako Mary Mapes w Niewygodnej prawdzie

Cate Blanchett, dwukrotna laureatka Oscara – za drugoplanową rolę w filmie Aviator Martina Scorsese (2005) i za rolę pierwszoplanową w Blue Jasmine Woody'ego Allena (2014) gra producentkę telewizyjną Mary Mapes. Producent Niewygodnej prawdy Bradley J. Fischer wraz z reżyserem Jamesem Vanderbiltem, którzy zabiegali o zatrudnienie Blanchett, zwątpili w powodzenie swej misji, gdy aktorka otrzymała drugiego Oscara. Fischer wspominał:

To był najgorszy moment. Proponowano jej wszystkie możliwe role. A tu występ w filmie debiutanta? Pomyśleliśmy, że koniecznie musi przeczytać scenariusz. Wtedy, być może, pojawi się szansa. I przeczytała!

Zwykle czytam scenariusze raczej wolno. Tym razem zrobiłam to za jednym zamachem – przyznawała Blanchett. – Po prostu mnie wciągnęło; ta historia miała moc.

Robert Redford, Cate Blanchett i Bruce Greenwood w Niewygodnej prawdzie

Blanchett powierzono rolę Mary Mapes, która wraz z wybitnym dziennikarzem Danem Ratherem (w filmie gra go Robert Redford) próbowała wyjaśnić wątpliwości związane ze służbą wojskową ubiegającego się o reelekcję George'a W. Busha. Rather był zachwycony kreacją Blanchett:

Cate oddała doskonale sposób bycia Mary, jej manieryzmy, jej sposób mówienia.

Blanchett, przygotowując się do pracy na planie, studiowała zapisy wideo z trasy promocyjnej książki Mapes, na podstawie której powstał scenariusz filmu. Dopiero potem poznała autorkę osobiście:

Odniosłam wrażenie, że bywała defensywna, nawet zalękniona. Zrozumiałam powód, gdy przekonałam się, ile agresji wylewa się na nią w internecie. A gdy ją spotkałam twarzą w twarz, zobaczyłam osobę o niezwykłej inteligencji, pełną życia i energii. Starałam się to przekazać w mojej roli.

W 2004 r. Amerykanie wybierają nowego prezydenta. W trakcie kampanii producentka telewizyjna Mary Mapes pracuje nad materiałem, który może wstrząsnąć posadami polityki. Wspólnie ze swoim ambitnym zespołem oraz jednym z najsłynniejszych prezenterów telewizyjnych Danem Ratherem emituje przełomowy reportaż o wstrząsającej przeszłości prezydenta Georga W. Busha. Tajemniczy ludzie, którzy zatuszowali kompromitujące fakty, nie poddają się jednak bez walki. Materiał zostaje wykorzystany przeciwko dziennikarzom, którzy stają w świetle jupiterów. Wczoraj bohaterowie, dziś uznani za zdrajców, będą musieli bronić nie tylko swojej reputacji, ale i podstaw amerykańskiego ustroju. Czy uda im się wygrać walkę z siłami potężniejszymi niż wolność i demokracja?

Żeby się tego dowiedzieć do kin zapraszamy od 22 kwietnia 2016 roku, a tymczasem zobaczcie zwiastun:

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…