RECENZJA: Piąta fala 0

Do kina młodzieżowego podchodzę z drżeniem serca. Po nieudanej serii Niezgodna, gdzie aż roi się od luk scenariuszowych i błędów logicznych, po rozbuchanych Igrzyskach Śmierci, na scenę wkracza Cassie (Chloe Moretz), której przyjdzie się zmierzyć z Innymi. Piąta fala nie przynosi powiewu świeżej nadmorskiej bryzy, nie daje orzeźwienia, natomiast z powodzeniem powiela utarte schematy i klisze kina gatunkowego.

J Blakeson oferuje mieszankę thrillera i science fiction z nutką romantycznego wydźwięku jak ze Zmierzchu. Przedstawiona historia nie jest skomplikowana. Oto na planetę Ziemię przybywają przedstawiciele obcej cywilizacji. Przyglądają się ludziom, śledzą ich poczynania i po kolei wdrażają swój misterny plan przejęcia naszej rzeczywistości. Piąta fala to już ostatni etap ataku. Na Ziemi zaczyna panować chaos, rodziny są rozdzielane, a dzieci stają się nadzieją na ocalenie. Cassie przez przypadek rozdzielona z bratem, wyruszy w wędrówkę, aby go odzyskać.

Cassie wędruje przez amerykańskie lasy z pluszowym misiem w jednej ręce, a bronią w drugiej. Szalona nastolatka musi się zmierzyć ze swoimi słabościami i lękami, utracić dziecięcą niewinność, aby w przyspieszonym tempie stać się dorosłą. Blakeson dobrze prowadzi młodą aktorkę, która ma coś więcej do zagrania niż bycie zagubioną blondynką. Co prawdą wpada w sidła miłości i wyboru między dwoma chłopakami, jednak nie staje się to sensem jej życia.

Zobaczymy w Piątej fali kilka scen wytrychów: kąpiel młodzieńca w jeziorze, tworzenie armii z dzieci czy rąbanie drewna przez Evana (Alex Roe) jako symbol męskości i siły. Odnajdziemy kilka filmowych skojarzeń. Choćby z Wojną światów Stevena Spielberga czy World War Z Marca Forstera, jednak Blakeson stara się wypracować swój własny język.

Mroczne zdjęcia sprawiają, że film ładnie wygląda. Co prawda nie potrafi wytworzyć dusznej i przejmującej atmosfery, a działania bohaterów stają się dość przewidywalne, ale dzięki temu nie tworzy przerostu formy nad treścią.

Piąta fala ma kilka niedoskonałości, ale wciąż pozostaje poprawnym kinem dla młodzieży. Nie ma zastraszającej siły rażenia, a Inni wydają się całkiem niegroźni, stąd raczej umiarkowane zaangażowanie emocjonalne. Cassie brakuje potencjału Katniss Everdeen, ale dzięki temu jest bardziej kameralna i prywatna. Nie przewodzi tłumom, nie popisuje się niesamowitą siłą i odwagą, jest normalna, a to już duży atut tej historii.

Ocena: 5/10

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 4

djdan1201 2016-04-15

Wybacze Ci bo jestes kobieta i napewno lubisz romansidla skoro ten film przypadl Ci do gustu. Natomiast nie wiem czemu tak skrytykowalas Niezgodna i igrzyska , oba tytuly jak dla mnie 1 klasa wlaczajac jeszcze wiezien labiryntu , natomiast 5 fale zaczalem ogladac z zaciekawieniem ale niestety tylko przez pierwsze 20 minut bo pozniej niestety nudy na pudy , dopiero pod koniec cos sie zaczelo dziac. Oczywiscie nie bede zbeszczeszczal twoje zdanie bo kazdy ma do niego prawo i tez chce podzielic sie moim zdaniem.

Grzegorz Derebecki djdan1201 2016-04-15

@djdan1201 polecam dodać komentarz na stronie filmu http://fdb.pl/film/611788-piata-fala na pewno pomoże podjąć decyzje ludziom czy wybrać się do kina :)

Małgorzata Czop djdan1201 2016-04-16

@djdan1201 tak samo jak Niezgodna, która sie opiera na samych efektach specjalnych.
Nie jestem zachwycona Piąta fala, doceniam niektóre rozwiązania.
Nie wydaje mi sie, żeby na podstawie tej recenzji można było wywnioskować, ze film przypal mi do gustu, skoro pisze o poprawnym kinie dla młodzieży, schematach i małej sile rażenia.
Czesc romansową jest akurat fatalnie rozrysowane, ale zbuduje nie wiele miejsca w moim tekście.

A równie bardzo nie podoba mi sie Niegodna, która kuleje fabularnie i Igrzyska śmieci, które sa bardzo tendencyjne i nastawienie na wątek uczuciowo-emocjonalny.

Nie podoba mi sie tez klasyfikowanie – jestes kobieta, wiec lubisz romanse. Stereotyp, który juz dawno powinien byc pozbawiony prawa bytu.

Piąta fala jest słabym filmem, który mimo wszystko ma pewne atuty. Moretz stara sie cos grać

Art_gniezno 2016-04-15

Chała jakich mało…

Proszę czekać…