Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

RECENZJA DVD: Historia Roja 0

Historia Roja to film, który porusza niezwykle ważny temat z perspektywy polskiego obywatela. Obraz wyreżyserowany przez Jerzego Zalewskiego opowiada historię Mieczysława Dziemieszkiewicza, pseudonim „Rój” oraz Żołnierzy Wyklętych, którzy stanowili antykomunistyczny i niepodległościowy ruch partyzancki stawiający opór sowietom. Niestety jest to film niegodny historii, którą opowiada.

fot. materiały prasowe

Główny zarzut, jaki mam do tej produkcji to wszechobecny chaos. Naprawdę, w tym filmie dzieje się tak wiele i jest to opowiadane w tak nieprzemyślany sposób, że ciężko połapać się o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi. Zalewski ma problem z przedstawieniem świata rzeczywistego i bohaterów. Akcja przeskakuje z miejsca na miejsce, nie ma mowy o płynnej narracji filmu. Akcenty dramatyczne nie współgrają z prezentowanymi scenami akcji, dialogi są fatalnie napisane, a fabuła ma problemy z zachowaniem logicznego ciągu wydarzeń.

Historia Roja pozbawiona jest też charyzmatycznych postaci, które na dłużej zapadłyby w pamięć. I jest to trochę bolesne, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt o jakiej personie próbują nam opowiedzieć twórcy. Ciężko uwierzyć, że Mieczysław Dziemieszkiewicz był postrachem sowietów, którzy przez lata próbowali go dopaść. Swoje zrobił fatalny casting. Krzysztof Zalewski nie sprawdza się w roli lidera antykomunistycznego ruchu oporu. Ze swoją aparycją grzecznego chłopczyka pasuje raczej do polskiej telenoweli, aniżeli kina wojennego. Zresztą w natłoku tych wszystkich wydarzeń, ciężko rozróżniać poszczególne postacie. Brak im charakteru, który sprawiałby, że w jakiś sposób nie zlewaliby się w jednolitą masę ludzi.

Realizacja samego filmu również pozostawia wiele do życzenia. Widać to przede wszystkim przy scenach wojennych potyczek, gdzie drużyna Roja mierzy się z armią nieprzyjaciela. Momentami ma się wrażenie, jakby w telewizorze leciał marny serial rodzimej produkcji, a nie film kinowy. Gołym okiem da się zauważyć, że twórcy mieli sporo problemów przy realizacji tego filmu. To widać i czuć. Niestety.

Historia Roja nie broni się ani jako kino wojenne, ani jako kino biograficzne. To zlepek scen i dialogów, które nie łączą się w całość. Film jest tragicznie zagrany, nie posiada postaci, z którymi widz mógłby się utożsamiać i im kibicować. Jeśli miałbym szukać jakichś pozytywów to z pewnością pochwaliłbym klimatyczną muzykę autorstwa Michała Lorenca oraz udźwiękowienie. Ci, którzy oglądają polskie filmy wiedzą, że nasi twórcy mają spory problem z dźwiękiem i często zdarza się, że trudno usłyszeć dialogi. W ostatecznym rozrachunku Historia Roja wypada jednak blado i z pełną świadomością mogę napisać, że Żołnierze Wyklęci zasługiwali na zdecydowanie lepszy film.

Kino Świat przygotowało raczej standardowe wydanie filmu na DVD. Dźwięk 5.1 i dodatki wśród, których znajdziemy między innymi zwiastuny premier dystrybutora na DVD oraz wywiady z aktorami występującymi w obrazie.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…