Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

RECENZJA DVD: Na granicy 0

Jeszcze do niedawna mogliśmy mieć wiele zastrzeżeń co do tworzenia tak zwanego kina gatunkowego w naszym kraju. Na szczęście w Polsce pojawia się coraz większa liczba twórców, którzy podejmują się tego karkołomnego zadania. Jednym z nich jest Wojciech Kasperski, który swoim debiutanckim thrillerem Na granicy pokazuje, że jednak można.

fot. materiały prasowe

Akcja filmu została umiejscowiona w Bieszczadach. Ojciec wraz z dwójką synów wybiera się do górskiego domku, gdzie ma nadzieję iż relacje z dziećmi ulegną poprawie, po tym jak zmarła ich matka. W pewnym momencie ich spokój zostaje zakłócony poprzez pojawienie się tajemniczego mężczyzny. W odciętym od cywilizacji miejscu rozpoczyna się rozgrywka, której stawką jest życie.

Na granicy zachwyca przede wszystkim klimatem – jest mroczno, chłodno, ponuro i niesamowicie tajemniczo. Całość dopełnia świetnie dobrana lokacja, którą jest opuszczona chatka, niegdyś robiąca za więzienie graniczne. Od razu na myśl przychodzą najlepsze skandynawskie kryminały i thrillery, gdzie atmosfera budowana jest przez zimowe scenerie i plenery. W tym przypadku jest podobnie. Wielka w tym zasługa nominowanego do Oscara Łukasza Żala. Twórca zdjęć do Idy po raz kolejny wykonał niesamowitą robotę. Bieszczady jego okiem to miejsce niezwykle piękne, ale i dzikie. Jego kadry to najwyższa światowa półka i nie będę przesadny, jeśli napiszę, że niektóre ujęcia można by wieszać na ścianie zamiast malowideł.

Film Kasperskiego to nie tylko kameralne kino pełne napięcia i mrocznego klimatu. To także dramat inicjacyjny, w którym dwójka młodych chłopaków musi poznać siebie na nowo. Po niedawnej tragedii, jaka dotknęła ich rodzinę, ponownie przyjdzie im się zmierzyć z nadzwyczaj nerwową sytuacją. Jasne, można mieć zastrzeżenia do uproszczonej fabuły i zbiegów okoliczności, które zaczynają się pod koniec mnożyć. Scenariuszowe mankamenty w znacznym stopniu tuszuje jednak aktorstwo, ze znakomity Marcinem Dorocińskim na czele. Tworzy on postać niezwykle plugawą, pragmatyczną osobę, która od początku wie co chce zrobić i nic go nie jest w stanie odwieźć od podjętej już decyzji.

Na granicy to film, z którym warto się zapoznać. Nie tylko dla wspaniałych zdjęć Żala, ale również genialnego aktorstwa Marcina Dorocińskiego. Takiego pomyleńca w naszym kinie nie było dawno.

Wydanie DVD filmu Na granicy posiada dwie wersje – oprócz standardowe polskiej, możemy obejrzeć film również z angielskimi napisami (z pewnością dla wielu osób okaże się to plusem). Na liście dodatków oprócz zwiastunów znajdziemy także komentarze audio twórców, making off oraz materiał o efektach specjalnych.

Ocena: 7/10

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…