Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

RECENZJA: Nauczycielka 1

Kino społecznie zaangażowane, które rozpala wewnętrzny barometr moralności widza, to zawsze duża sztuka. Taką skutecznością humanizmu w kinie może się pochwalić Nauczycielka, opowiadając o niesprawiedliwości, łącząc ją nawet niebezszelestnie, tylko głośno i wyraźnie z systemem i ustrojem (ustrojstwem) komunistycznym.

Historia zaczyna się od końca, a konstrukcja tajemnicy i jej powolnego odkodowania nie jest jakaś przewrotna, ale potrzebna. Dyrektorka zwołuje nadzwyczajne zebranie rodziców jednej z klas, w której doszło do czegoś strasznego. Nie za wiele wiemy, ale powoli karty zostają odkrywane, a z pozornej wywiadówki czy spotkania z powodu szkolnej bójki, wychodzi o wiele większy potwór. Mamy klasę uczniów, której wychowawczynią zostaje Maria Drazdechowa. To kobieta z misją, jak na nauczycielkę przystało – tylko nie z taką jakbyśmy się spodziewali. Film o szkole, więc zanosi się albo na nauczycielką rewolucjonistkę która poradzi sobie z bandą dzieci z marginesu, jednak nie w stronę Z dystansu kino podąża. To też nie szkoła złamanych serc, czy niewinna historyjka. Ten film jest poważnym oskarżeniem wobec wyzysku dzieci przez dorosłych, a sama nauczycielka jest bohaterką negatywną, a raczej reprezentantką największego nowotworu, czyli systemu komunistycznego i postaci grających w nim pierwsze skrzypce.

Nauczycielka to kino też edukacyjne, ale w sposób nieodstraszający prostotą komunikatu, przezroczysty artystycznie, nazbyt skrótowy. Nie wymachuje palcem, może bardziej środkowym wobec konformizmu, układów i manipulacji. Większą siłę rażenia zyskuje produkcja przez fakt, że ten cały system jest przebrany za nauczycielkę, czyli z założenia osobie, która ma nagminne znaczenie w edukacji, formowaniu młodego człowieka i jego umysłu, który ona programuje według zasad – z nierównościami społecznymi trzeba się zgodzić, nie każdy ma taki sam start w życiu, a moralność to towar o najniższej wartości na rynku. Handel to się odbywa tutaj cudzymi wartościami i zasadami.

Film w sposób emocjonujący, ale nie do przegrzania, konstruuje kino tak nieobojętne wobec anomalii ludzkich. Nie pozostawia też człowieka obojętnego wobec kolejnych scen, nie robiąc dramy – a konsekwentnie, bez drżącej ręki, pokazuje prawdziwy burdel i próby jego posprzątania oraz siłę współpracy. Tylko, że wydźwięk ostateczny jest gorzki, a realizm jednak śmieje się w twarzy idealizmowi, mimo że plakat z hasłem SVETU MIER (Świat Pokoju) zdobi szkołę niezmiennie. Zbrodnia jest zawsze, kara niespecjalnie. A pewne cechy systemu meldują się w ludziach (bo to przecież oni za ich powstawanie są odpowiedzialni) i w nich zostają, nawet jak sam system przestaje istnieć…

Ocena: 7/10

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 9

jenny88th

Zanim zarejestrujesz się w kasynach online i zaczniesz wydawać https://baccarat.team/pl/ pieniądze, z pewnością dobrze jest zrozumieć, co definiuje kasyno online. Ponieważ pierwsza gra w kasynie online, na żywo lub online, może być nieco przytłaczająca. A nawet jeśli szukasz tylko rozrywki i emocji online, ważne jest, aby wiedzieć, o co chodzi w tych witrynach i jak najlepiej je wykorzystać.

Hoangbaohung

They were referred by this name as they required one https://songbacmaxi.com/baccarat/ to spin the reels using a handle or arm. The name had nothing to do with crime, although some gamblers may still have played them and lost in some rounds!

vladbibibu

Our authors have the necessary theoretical background on https://clubessay.com/top-essay-writing-services a particular subject, readability, ability to observe and comprehend what is happening around, as well as the ability to present their thoughts in writing. So they do a good job.

tersat

The typical student already has more than enough to worry about. Just https://expert-writers.net/personal-statement-help" rel=ugc"> has a reputation for excellence and discretion. The personalized one-to-one writing system ensures that you’ll get exactly the paper you need. Don’t procrastinate any longer: try it out for yourself and get the “A” you deserve on your next essay!

Goldyyy

Our company ( https://www.masterpapers.com/ ) has found a way out. We offer numerous free features and benefits that simply can’t go unnoticed. Take a blank sheet of paper and write them down in the “Pros” column

Proszę czekać…