na fdb.pl od jakiegoś czasu, w miarę czasu i możliwości staram się weryfikować.

Przegląd tygodniowy plus konkurs. 0

W tym tygodniu pięć premier, wśród których m.in. Wojownicze żółwie ninja i Lakier do włosów.

Pięć premier, z których żadna nie jest jakimś specjalnie przereklamowanym hitem, to dla niektórych stanowczo za mało. Dystrybutorzy najwyraźniej nie chcieli popisywać się zakupionymi obrazami albo zwyczajnie nie mieli na to pieniędzy. Jednak brak filmowych bomb nie oznacza, że nie ma w czym wybierać. W tym tygodniu polecam produkcję Antena

cinecuentro.comcinecuentro.com

Antena to mój typ tego tygodnia. Jeśli rzeczywiście będzie to: surrealistyczny obraz, pięknie opowiedziana bajka, wysmakowany wizualnie niemy film, odwołujący się do niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, zwłaszcza do dzieł Fritza Langa i Friedricha Murnaua. (opis dystrybutora), to amerykanom pozostaje tylko zazdrościć. Z pewnością obraz w Polsce dużo nie zarobi, ale mam nadzieję, że będzie alternatywą dla tych, którzy dość mają zamerykanizowanego rynku filmowego. Wierzę, że po seansie nie powiem: oby to był pierwszy i ostatni film Estebana Sapira. Zapomniałbym dodać, że to film z Argentyny. Czyż nie warto zainwestować w odmianę?

Pan TV jest burmistrzem Miasta bez Głosu. Mieszkańcy nie mogą mówić, bo… odebrał im głos. Jednak to nie wszystko, bo Pan TV kontroluje nie tylko wypowiadane słowa, czy przedstawiane obrazy, ale także wyprodukował własną żywność – TELE-POKARM. Obywatele Miasta bez głosu nie wiedzą, że ich władca nie ma zamiaru na tym poprzestać i w tajemnicy buduje maszynę, dzięki której ma uzyskać władzę nad ich umysłami. Pewną część planu zajmuje porwanie piosenkarki, która jako jedyna w mieście ma głos. Dyktator nie spodziewa się, że w mieście są ludzie, którzy chętnie się go pozbędą.

Reżyseria i scenariusz: Esteban Sapir

Czas trwania: 90 min.

Dystrybutor: Art House


Wojownicze żółwie ninja mają dla mnie wartość sentymentalną. Jeszcze dziś pamiętam serial animowany o tym samym tytule. Niezapomniana jest też dla mnie gra, w którą uwielbiałem grać.

Wojownicze żółwie ninjaWojownicze żółwie ninja

Ten film warto polecić chociażby ze względu na sprawdzenie dubbingu. Głosu bohaterom użyczają czołowe gwiazdy polskiego show biznesu, m.in. Borys Szyc (dla mnie jeden z najlepszych aktorów młodego pokolenia), Mateusz Damięcki, Paweł Małaszyński czy Tede. Chętnie też sprawdzę Monikę Brodkę, która użyczy głosu Karai.

Trochę z fabuły… Rodzina zmutowanych żółwi zaczyna się rozpadać, a w Nowym Jorku zaczynają dziać się rzeczy, które niepokoją Splintera. Max Winters, przemysłowiec, zostaje postrzelony. Kula, którą go trafiono, najwyraźniej coś zawierała, bo Max Winters nie pragnie tylko zemsty na swoim byłym pracodawcy, ale chce zapanować nad całym światem. Do pomocy ma całą armię montrów pochodzących ze świata starożytnego.

Niepokoi mnie nazwisko reżysera, które jest zwyczajnie nieznane Kevin Munroe, bo tak się nazywa, ma na koncie zaledwie jakąś podrzędną krótkometrażówkę. Jednych może to więc zachęcić, a drugich wręcz przeciwnie.

Reżyseria i scenariusz: Kevin Munroe

Czas trwania: 87 min.

Dystrybutor: Kino Świat


3spana.de3spana.de

Musicali dokumentalnych nigdy zbyt wiele. Tym bardziej wtedy, gdy reżyserem jest twórca Tanga czy Flamenco. Carlos Saura – jego nazwisko w kolumnie reżyser daje nam pewność, że film będzie przepełniony latynoskim temperamentem. Hiszpania nie raz udowodniła, że prócz pięknej pogody i pięknych kobiet ma wybitnych twórców, z których każdy ma swój styl, każdy zna się na filmie na swój sposób i tworzy specyficzne dla siebie obrazy. Do tej grupy bez wahania zaliczam Carlosa Saurę. Jego filmy przede wszystkim wypełnione są pasją tworzenia.

Iberia. C. Saura znów powraca do tematu, który można uznać za jego. Tym razem swoje dzieło opiera na słynnej suicie Isaaca Albeniza. Musical Iberia ma być hołdem twórczości tego kompozytora. Z zapowiedzi, którą miałem okazję zobaczyć, wynika jednoznacznie – będzie to bardzo dobry dokument, w którym flamenco, balet, hiszpańskie tańce zarówno klasyczne jak i nowoczesne będą połączone muzyką genialnego Albeniza. Reżyser zapewnia, że jest to pierwszy film, w który aktorzy-tancerze włożyli tak wiele pracy. Pozostaje sprawdzić, czy rzeczywiście ta ciężka praca wyszła na dobrze filmowi.

Mogę jeszcze wyrazić zadowolenie, że Saura odszedł od dramatów. Nie znaczy to, że były złe, po prostu wybrał to, w czym jest lepszy.

Reżyseria i scenariusz: Carlos Saura
Czas trwania: 99 min.
Dystrybutor: SPI International Polska


Kadr z filmu Po prostu razem 2007Kadr z filmu Po prostu razem 2007

Francuzi robią tyle komedii romantycznych czy melodramatów, że stają się one coraz bardziej nudne, schematyczne, a jedyny w swoim rodzaju francuski humor zostaje zamieniony na humor nierozśmieszający. Kino francuskie na chwilę obecną ujmuje mnie jedynie swą subtelnością i delikatnością obrazu. Często zadaję sobie pytanie, gdzie są filmy na miarę tych z Alainem Delonem czy Catherine Deneuve? Najwidoczniej twórcy odchodzą od produkcji dobrych (nie licząc w tym momencie produkcji niezależnych) zastępując je tandetnymi komercjami.

Po prostu razem to pewnie jeden z tych melodramatów, które wołają nam tak, kondycja francuskich filmów jest bardzo kiepska albo przyjdź i zobacz a zwymiotujesz tandetą. Trailer nie zapowiada się zbyt ciekawie. Pokazuje banalną historię o kobiecie imieniem Camille, która boryka się z trudem codzienności. Zmienia otoczenie, by żyć lepszym życiem. Nic więcej w przypadku takich filmów nie da się napisać. Scenariusz do filmu stworzono na podstawie powieści Anny Gavaldy.

Zachętą do obejrzenia może to, że główną rolę zagrała Audrey Toutou. Aktorka przez wielu krytyków uznawana jest za największe odkrycie aktorskie minionych lat.

Reżyseria i scenariusz: Claude Berri

Czas trwania: 97 minut

Dystrybutor: Gutek Film


Kadr z filmu Lakier do włosów 2007Kadr z filmu Lakier do włosów 2007

Remake goni remake, a każdy następny jest coraz gorszy od pierwowzoru. To między innymi dlatego przestałem chodzić na nowe wersje starych hitów. Niestety twórcy mają coraz mniej do powiedzenia w swych interpretacjach filmów, które w jakiś sposób zapisały się w historii światowej kinematografii. Znane też są filmy, w których rolę kobiecą gra mężczyzna.

Tak więc Lakier do włosów to film, na który w tym tygodniu mam najmniejszą ochotę. Nie kusi mnie nawet John Travolta, który w tym filmie zagrał kobietę. Wcześniej już napisałem, że musicali nigdy zbyt wiele, ale nie w tym poniżającym stylu. Najwyraźniej Amerykanie zapominają, że czasy Chicago i Moulin Rouge już minęły.

Fabuła nie odbiega w ogóle od pomysłu z 1988 roku. Tracy wraz z przyjaciółką pragną dostać się do muzycznego programu The Corny Collins Show. Tracy ciężko pracuje, by wziąć w nim udział i zostaje jej to wynagrodzone. Amber Von Tussle do programu się nie dostaje, co wywołuje u niej szał i wraz z pomocą matki dołoży wszelkich starań, by upokorzyć coraz bardziej sławną Tracy.

Reżyseria: Adam Shankman

Scenariusz: Leslie Dixon

Czas trwania: 117 minut

Dystrybutor: Warner Bros.


Nowości w wypożyczalniach

Ranking nowości, które w wypożyczalniach ukażą się w dniach: 1.10 – 4.10

1. Scoop: Gorący temat. Wbrew zdaniu krytyków uważam, że ten film wcale nie świadczy o utracie kondycji Woody'ego Allena. Reżyser cały czas zaskakuje, a pomysł na film jak zwykle miał świetny. Ode mnie osiem gwiazdek.

2 . Liczba 23. Jim Carrey, który stworzony do grania dramato-thrillerach nie jest, podjął wyzwanie. Tym razem można oglądać aktora w innej roli, z który bardzo dobrze sobie poradził. Fabuła nie jest skomplikowana, ale warto zobaczyć dla samego Carreya. Siedem gwiazdek.

3 . Jęk czarnego węża. Jakkolwiek tytuł jest dziwny, to można polecić ze względu na obsadę. Informacja dla panów: Christina Ricci w filmie jest uzależniona od seksu! 6 gwiazdek.

4 . Strzelec. Reżyser Strzelca nie raz pokazał, że robi dobre filmy. To jeden z takich, które da się obejrzeć. Specjalnie zagmatwanej fabuły nie ma co oczekiwać. Akcja oparta na stereotypowych pomysłach. 6 gwiazdek.

5 . Spider-Man 3. Wydaje się być najgorszą częścią opowieści o Człowieku-pająku. Nic dziwnego fabuła ciągnie się niemiłosiernie. Film najwyraźniej jest zrobiony, żeby być. Pozytywne są efekty specjalne i gra kilku aktorów. 4 gwiazdki.

Pozostałe premiery DVD w wypożyczalniach:

Ostrza chwały Pokerowy blef Dead Silence Happy wkręt Oszukać strach Obrońca

Posterunek w Reno Rodzinka Robinsonów Keeping Up with the Steins Strajk Lake Placid 2

Piątek, 28 września

TVP 1

21.20 Ronin – dramat sensacyjny, USA 1998

0.00 Towarzystwo wilków – horror, USA 1984

TVP 2

22.50 Moje dziecko – thriller, Wielka Brytania 2005

Polsat

20.00 Ojciec panny młodej – komedia, USA 1991

22.20 Śmiertelny rejs – horror, USA 1998

0.35 Boa kontra pyton – thriller sci-fi, 2004

Kadr z filmu Park Jurajski 3 2001Kadr z filmu Park Jurajski 3 2001

TVN

20.00 Na własną rękę – sensacyjny, USA 2002

22.15 Park Jurajski 3 – przygodowy, USA 2001

TVN Siedem

20.10 Król Ralph – komedia, USA 1991

22.15 Michael – obyczajowy, USA 1996

Sobota, 29 września

Kadr z filmu Faceci w czerni 1997Kadr z filmu Faceci w czerni 1997

TVP 1

20.20 Faceci w czerni – komedia sci-fi, USA 1997

23.45 Idealny podejrzany – thriller, USA/Kanada 2001

1.30 W bagnie Los Angeles – dramat kryminalny, USA 1995

TVP 2

22.00 Niebezpieczne wody – atak rekinów – thriller, USA/RPA 2005

23.35 Jennifer 8 – kryminał, USA 1992

POLSAT

10.45 Męskie wakacje – komedia, USA 2001

Kadr z filmu Egzorcysta 1973Kadr z filmu Egzorcysta 1973

22.30 Cudzoziemiec – sensacyjny, USA 2003

0.40 Nick Fury – sci-fi, USA 1998

TVN

12.00 Powrót do przyszłości 3 – komedia sci-fi, USA 1990

21.40 Cast Away: Poza światem – dramat przygodowy, USA 2000

0.35 Egzorcysta – horror, USA 1973

TV 4

13.00 Aniołek – komediodramat, USA/Kanada 1999

20.00 Dopaść Cartera – sensacyjny, USA 2000

Kadr z filmu Diabolique 1996Kadr z filmu Diabolique 1996

22.05 Diabolique – thriller, USA 1996

1.30 Timecode – komediodramat, USA 2000

TVN Siedem

12.30 Londyn jest cool – familijny, USA 2001

20.10 Miłość jest za darmo – komedia romantyczna, USA 2003

22.15 Szybcy i wściekli – sensacyjny, USA/Niemcy 2001

Niedziela, 30 września

TVP 1

14.00 Buona sera, pani Campbell – komedia, USA 1968

21.15 Pierścionek zaręczynowy – komedia romantyczna, USA 2005

Kadr z filmu Szybcy i wściekli 2001Kadr z filmu Szybcy i wściekli 2001

22.55 Marzyłam o Afryce – dramat obyczajowy, USA 2000

1.25 Tacy byliśmy – melodramat, USA 1973

TVP 2

12.00 Rancho w dolinie – western, USA 1956

21.00 Licencja na zabijanie – sensacyjny, Wielka Brytania 1989

2.10 Dyrygent – dramat obyczajowy, Polska 1979

POLSAT

12.35 Dobosz – komediodramat, USA 2002

TVN

11.45 Nieoczekiwana zmiana miejsc – komedia, USA 1983

Kadr z filmu Dobosz 2002Kadr z filmu Dobosz 2002

0.40 Dziewczyna gangstera – komedia sensacyjna, USA 1993

TV 4

9.00 Dzieciaki z wyspy skarbów. Tajemnica wyspy skarbów – familijny, Nowa Zelandia 2004

TVN Siedem

16.45 Conagher – western, USA 1991

23.20 W obronie miłości – sensacyjny, USA 2000

Konkurs na recenzję września

Wśród osób, które do 6 października napiszą recenzję premiery kinowej z miesiąca września i dodadzą ją do naszej bazy filmowej wybierzemy najlepszą, która dostanie nagrodę. Pamiętaj, że specjalne jury wybierze jedną najlepszą i ją nagrodzi. W tym tygodniu nagrodą jest książka Ostatni król Szkocji, na której podstawie nakręcono film o tym samym tytule. Recenzje, które zgłoszone były do poprzednich konkursów nie biorą udziału w konkursie na recenzję września.

Nagroda w konkursieNagroda w konkursie

Regulamin konkursu.

1. Recenzję należy dodać do bazy filmowej fdb.pl. Pamiętaj: Jeśli nie będzie spełniała wymogów naszej bazy, to weryfikatorzy mogą ją odrzucić.

2. Po dodaniu recenzji proszę na adres konkurs@fdb.pl wysłać e-mail i podać:

- login na fdb.pl (konkurs dla zarejestrowanych użytkowników)

- imię i nazwisko oraz adres (potrzebne do wysłania nagrody)

3. Każdy użytkownik może wysłać tylko jedną recenzję do każdej z premier miesiąca września.

4. Na wasze recenzję czekamy do 06.10.2007 do godz. 23.59.

5. Wyniki podamy 8.10.2007 po godzinie 10.00 na stronie głównej fdb.pl.

6. Nagrody wyślemy pocztą.

Kadr z filmu Ronin 1998Kadr z filmu Ronin 1998

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 5

homerowa

cos nie ma zainteresowania konkursem.

homerowa

Czy to ma byc recenzja premiery kinowej wrzesnia, czy moze byc premiery DVD? Nie jes to dokladnie sprecyzowane.

Trikster homerowa

juz poprawiam, premiery kinowej

Ronaldinho

Fajne wykonanie przeglądu :) Nie wiedział, że "Dead silence" będzie wydane w Polsce, już nawet straciłem nadzieję, a tu proszę, nikt nic o tym nie pisał na żadnej stronce, dzięki Łukasz.

justangel

Film zapowiada sie nieźle, ale co z tego skoro na razie idzie tylko w Poznaniu….

Proszę czekać…