Szybcy i wściekli 4!

Kadr z filmu Szybko i wściekle

Vin Diesel i Paul Walker wystąpią w czwartej części serii Szybcy i wściekli, która zarobiła już blisko 600 milionów dolarów. Teraz do obsady powraca dwójka gwiazdorów, która zapoczątkowała sukcesy filmu. Film stworzony dla amatorów tuningu, undergroundowych wyścigów i pięknych kobiet od razu podbił serca widzów i zapełnił kieszenie producentów. Premiera kolejnej części przewidywana jest na kwiecień 2009.

Przez wielu uważana za kultową seria Szybkich i wściekłych pierwszy raz zaatakowała kina w 2001 roku. Budżet wynosił 38 mln dolarów i zwrócił się już w weekend otwarcia ( $40.1M w samych tylko Stanach). Łączny przychód z filmu to niebagatelne $194M, które przesądziło, że będą kontynuacje. Chociaż trudno było pozbyć się wrażenia, że film przypomina legendarny Point Break w którym 10 lat wcześniej grali Keanu Reeves i Patrick Swayze, to dla widzów nie było to najważniejsze. Vin Diesel i Paul Walker od razu zyskali status gwiazdy, a dodatkowo ten pierwszy stał się synonimem słowa macho.

Ekipa filmu Szybcy i wściekli 2001Ekipa filmu Szybcy i wściekli 2001

Sequel przeboju powstał trzy lata później i znowu głównym bohaterem stał się Brian O'Conner (Paul Walker). Tym razem, w celu rozbicia jednej z największych mafii narkotykowych w Miami zatrudnia się u szefa mafii do ochrony przewozu 50 milionów dolarów zarobionych na handlu narkotykami. Większy budżet ( $76M ) i jednocześnie większe zyski ( $234M ). Jedynie zyski na terenie USA ($127M dwójki, przy $145M jedynki) się zmniejszyły, co chyba przyczyniło się do przeniesienia akcji kolejnej części poza Stany.

Szybcy i wściekli: Tokio Drift skupia się na losach Shauna Boswella, niezbyt towarzyskiego nastolatka, który jedyną radość znajduje w nielegalnych wyścigach samochodowych. Chcąc uniknąć aresztowania syna, rodzice Shauna wysyłają go do Japonii gdzie chłopak ma zamieszkać ze swoim wujem, zawodowym wojskowym. Okazuje sie jednak, że także tutaj Shaun poznaje pasjonatów samochodowych wyścigów, a w tym króla tokijskich dróg, który ma powiązania z yakuzą. Film trafił do kin rok temu i zarobił $157M. Łącznie trzy części zarobiły $586M.

Czwarta część filmu ma trafić do kin za dwa lata. Szczegóły dotyczące scenariusza pozostają owiane tajemnicą, ale jak łatwo się domyślić szybkie samochody znowu będą grały w nim istotną rolę. Zdjęcia rozpoczną się wiosną przyszłego roku i powstaną w Los Angeles, Meksyku i Dominikanie.

Reżyserią filmu według scenariusza Chrisa Morgana zajmie się Justin Lin. Za produkcję odpowiedzialni będą Diesel i Neal Moritz. Najważniejsze jednak, że prawdopodobnie w rolach głównych zagra znowu duet Vin Diesel i Paul Walker. Być może zobaczymy również innych bohaterów wcześniejszych części Szybkich i wściekłych, bo mówi się, że mają też zagrać Tyrese Gibson (dwójka) i Lucas Black (trójka). Z najważniejszych i nie potwierdzonych przecieków dotyczących scenariusza na razie można dowiedzieć się, że akcja przeniesie się z Tokio do Rio de Janeiro.

Vin Diesel w filmie Szybcy i wściekli 2001Vin Diesel w filmie Szybcy i wściekli 2001