Egzorcysta najstraszniejszy 0

Film Egzorcysta został uznany przez kinomanów za najbardziej przerażający horror wszechczasów.

Na drugiej pozycji rankingu serwisu MSN Movies znalazł się kasowy przebój ostatnich lat, seria Piła. Tuż za nią uplasował się kultowy film Lśnienie Stanleya Kubricka. W pierwszej dziesiątce znalazły się także horrory Omen, Szczęki oraz The Blair Witch Project.

Tytuł najbardziej przerażającego czarnego charakteru przypadł w udziale Hannibalowi Lecterowi z Milczenia Owiec. Postać występującej w tym samym obrazie Clarice Starling otrzymała miano jednej z najwspanialszych bohaterek filmów grozy, a u jej boku znalazła się m.in. Ellen Ripley z filmu Obcy. Muzyka z horroru Szczęki skomponowana przez Johna Williamsa została zgodnie uznana za najbardziej przerażającą ścieżkę dźwiękową.

Leigh Whannell w Pile 2004Leigh Whannell w Pile 2004

megafon.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 4

sylo76

A Dziecko Rosemary to nie było straszne?

Timothy

powiem krótko: Egzorcysta zasłużył sobie na pierwsze miejsce. nie mogę przeboleć tylko tego, że taki gniot jakim jest Blair Witch Project znalazł się w pierwszej dziesiątce;/

Ronaldinho Timothy

To prawda "Blair Witch Project" to raz, że gniot, dwa, że podróbka, trzy, że zachwycają się tym amatorzy gatunku.

"Egzorcysta", "Lśnienie", "Halloween", "Koszmar z ulicy wiązów", "Obcy – 8 pasażer Nostromo", "Coś", "Teksańska masakra piłą mechaniczną", "Obcy – Decydujące starcie", "Evil Dead", "Noc żywych trupów", "Omen", "Ptaki", "Psychoza", "Szczęki"… (i kilka innych) – to filmy, które królują w plebiscytach zazwyczaj, co plebiscyt to inne pierwsze miejsce, zależy od jury/ankietowanych, w których trafi się grupa, której np ten horror jest bardziej lub najbardziej przerażający.

Ronaldinho

Jeśli chodzi o "Egzorcystę", to cóż nie uważam, to za najlepszy horror, ale któryś oczywiście musi zwyciężyć :) Obecność "Piły", mimo, że uważam film za prawie doskonały, to jednak powinien stanowić miejsce za klasykami jak "Halloween", "Evil Dead", "Koszmar z ulicy wiązów" czy któreś Żywe Trupy. A i jeszcze jedno, jedynka "Piły" to po prostu film grozy lub thriller, gdyż aby zdefiniować "Piłe" jako horror, musiałoby się znaleźć coś co określa ten gatunek, np być slasherem (w sumie nie jest), obwitować w krew (no trochę jest, ale pod gore bym tego nie podczepił", coś paranormalnego (nie ma), ale niech będzie że to horror, który trochę stracił ostatnio w nazewnictwie ze swojego pierwotnego przesłania.

Co do muzyki, to dla numer 1 to "Theme" z "Halloween", z "Piły" końcowa muzyczka wymiata, a także ze "Znaków" dobrze buduje nastrój grozy, ze "Szczęk" jak najbardziej należy się jakieś zaszczytne miejsce :)

Proszę czekać…