Premier Tusk zmieni TVP

Zmiany mają m.in. prowadzić do wyeliminowania KRRiT.

Donald Tusk / gazeta.plDonald Tusk / gazeta.pl

Platforma Obywatelska od dawna zapowiadała, że jeśli dojdzie do władzy, to w TVP przeprowadzi konieczne zmiany oraz doprowadzi do eliminacji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Wszystko ma być wdrażane etapowo. Na razie KRRiT pozostaje, ale wyłonieni mają być nowi członkowie, których zakres obowiązków ma zostać zmieniony. Nowy zarząd tej instytucji będzie odpowiadał tylko za program. Finansami zajmą się ministerstwa: finansów i kultury. Ta pewnego rodzaju rewolucja ma na celu przede wszystkim odpolitycznienie publicznej telewizji.

PO nie ukrywa również, że zależy jej na całkowitym zniesieniu abonamentu radiowo-telewizyjnego. Dodaje również, że płaci go niespełna 40% widzów. Czym PO chce zastąpić wpływy z abonamentu? Recepta wydaje się być prosta, budżet telewizji ma zasilić zwiększona liczba reklam. Pojawia się również drugie źródło zysku: wprowadzenie podatku dla prywatnych nadawców.

Obecni członkowie nie uważają, jakoby takie zmiany były konieczne, a większość z nich uznaje, że zniesienie abonamentu jest niepotrzebne i nieuzasadnione. Uważają również, że taki abonament obowiązuje w wielu krajach UE.

Proces zmian ma rozpocząć się już w styczniu.


Łukasz N.
na fdb.pl od jakiegoś czasu, w miarę czasu i możliwości staram się weryfikować.