Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Tedi i mapa skarbów - będzie powrót 'Tedimanii'? 0

Tedi i mapa skarbów to wielka przygodowa animacja, opowiedziana z czułością i prostotą przez głównych bohaterów filmu. Ponownie spotkamy się z Mumią, szalonym psiakiem Tediego – Jeffem oraz milczącą papugą, która nie wie, czym jest nuda. Film od dziś na ekranach polskich kin.

Kadr z animacji Tedi i mapa skarbów, fot. Paramount Pictures/Mediaset Espana/Movistar.

Komedia animowana Tedi i poszukiwacze zaginionego miasta z 2012 roku stała się na całym świecie fenomenem, najlepiej zarabiającą hiszpańską animacją wszech czasów. Wyświetlano ją w Europie, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Ameryce Południowej, słowem – na całym świecie. Towarzyszyło jej nie tylko zainteresowanie publiczności, ale także znakomite recenzje.

Film został wyróżniony trzema nagrodami GOYA, najważniejszymi filmowymi nagrodami hiszpańskiego kina. Zainteresowanie filmem, nazywane „Tedimanią”, było tak wielkie, że postaci z filmu stały się bohaterami gier, książek, magazynów, maskotek i wielu innych licencjonowanych produktów.

Nowe przygody Tediego to akt mojej miłości do tej postaci - opowiada reżyser, Enrique Gato. - Ale także wielkiej odpowiedzialności. Czuję, jakbym wziął za rękę moje dziecko, dziecko, z którym spędziłem 17 lat mojego życia, i wypuścił je w świat. Odpowiedzialność bierze się stąd, że chciałem być absolutnie pewien, że nowe przygody Tediego będą równie dobre jak poprzednie. Chciałem, by każda minuta tego filmu, każda postać, wszystko, co zobaczy widz, było niezwykłe, miało głębsze znaczenie.

Kadr z animacji Tedi i mapa skarbów, fot. Paramount Pictures/Mediaset Espana/Movistar.

Po tym, gdy Sara Lavrof odkrywa jeden z trzech pierścieni z mitycznego naszyjnika króla Midasa, udowadniając, że ten, który swym dotykiem zamieniał wszystko w złoto, naprawdę istniał, Tedi odwiedza starą przyjaciółkę w Las Vegas. To właśnie tam odkrycie zostanie ogłoszone światu.

Radosne spotkanie Sary i Tediego szybko zamienia się w niebezpieczną przygodę, kiedy Jack Rackham i jego drużyna kradną klejnot i porywają młodą badaczkę, która może doprowadzić ich do pozostałych pierścieni z naszyjnika króla Midasa.

Tedi będzie zmuszony użyć wszystkich swych mocy oraz wielkiego sprytu, by ocalić Sarę i pokrzyżować plany Rackhama. Przyjdzie mu przemierzyć cały świat, a po drodze pozna nie tylko nowych przyjaciół, ale także wrogów. Jak zawsze, towarzyszyć mu będą papuga Belzoni i pies Jeff.

Pisanie sequela jest jak miecz obosieczny - mówi Jordi Gasull, scenarzysta. - Z jednej strony – masz gotowych bohaterów. Z drugiej jednak – musisz zrobić wszystko, by dostarczyć publiczności czegoś nowego, czegoś innego. Świeżego, ale także czegoś, co publiczność zna i kocha. I nie stracić przy tym esencji całości.

Kadr z animacji Tedi i mapa skarbów, fot. Paramount Pictures/Mediaset Espana/Movistar.

Tedi i mapa skarbów to pozycja obowiązkowa, dla fanów ukojenia w animacji przygodowej, ponieważ inaczej tego filmu odbierać nie można. Szybkie reakcje, miłe dla oka zwroty akcji i sentymentalny powrót do klasycznej formy bajki. Bohater jest niejako nieśmiertelny, może skoczyć z dziewiątego piętra i dalej zaskakiwać widza swoim ruchem.

pisze w recenzji Grzegorz Malinowski

Tedi Jones udaje się do Los Angeles, by zapoznać się z nowymi odkryciami archeolożki Sary Lavroff. Odnalazła ona papirus wskazujący na istnienie naszyjnika należącego do mitycznego króla Midasa, który mocą swego dotyku wszystko zamieniał w złoto. Pełne radości ponowne spotkanie Tediego i Sary szybko zamienia się w niebezpieczną przygodę, kiedy Sara zostaje porwana przez pewnego bogacza, który za pomocą talizmanu chce osiągnąć wieczne, niekończące się bogactwo. Wspólnie z przyjaciółmi – papugą i psem – Tedi będzie musiał użyć wszystkich swych mocy, by uratować Sarę. Przyjdzie mu przemierzyć cały świat, a po drodze pozna nie tylko nowych przyjaciół, ale także nowych wrogów.

Tedi i mapa skarbów na ekrany polskich kin wszedł dziś, 19 stycznia 2018 roku. Poniżej link do całej recenzji Grzegorza Malinowskiego oraz zapowiedź filmu z polskim dubbingiem.

Recenzja: Szybkie reakcje, miłe dla oka zwroty akcji i sentymentalny powrót do klasycznej formy bajki.

Źrodło: UIP

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…