RECENZJA: Miasto duchów 0

Kino dokumentalne, szczególnie to najwyższych lotów cechuje się ogromną ekspresją, przyciągnięciem widza i ukazaniem, w bardzo przejmujący często sposób, wizji tego, co twórcy mieli nam do powiedzenia. To przede wszystkim wielka praca w procesie twórczym. Reżyser, ale też cała produkcja musi wiele razy zmieniać koncepcję, szukać materiałów, docierać do zapisów archiwalnych. Film dokumentalny, który jest kręcony akurat w czasie rozwoju danego tematu i badań, musi ewoluować. W tym przypadku (Miasto duchów) mamy naprawdę mocny temat i trudną przeprawę.

Rakka to syryjskie miasto nad Eufratem. Kiedyś było to piękne miejsce, pod wieloma względami. Życie tętniło, mieszkańcy mogli się rozwijać i myśleć o przyszłości. Wszystko uległo zmianę podczas arabskiej wiosny. Obywatele miasta Rakka byli niezadowoleni z reżimu dyktatora Baszara al-Asada i zaczęli demonstracje. Dyktator mocno odpowiedział, stawiając miasto pod ostrzałem i doprowadzając do skrajności. Ludzie się nie poddali i walczyli o swoje dobro, po prostu życie.

W tak kuriozalnej sytuacji i przy rosnącym napięciu politycznym, ISIS mogła śmiało zająć miasto. Początkowo zdobywali przychylne głosy i poparcie tubylców, którzy liczyli po prostu na odmianę ich losu. To był początek końca, seria despotycznych decyzji i walka. Liczne morderstwa, akty przemocy, okrucieństwo w najwyższym i często niewyobrażalnym wymiarze. Nikt nie mógł liczyć na przychylne traktowanie, człowiek stał się pionkiem.

Wszyscy podjęli decyzje o próbie walki, dość partyzanckiej, przy użyciu soft power. Jedność obywateli, w tak trudnym czasie, została zbudowana na bazie wspólnego cierpienia, determinacji, próbie walki o lepsze jutro. Nikt się nie poddawał, każdy używał tego, co ma pod ręką, i nie chodzi tutaj o broń bezpośrednio używaną w walce, ale próbę nawoływania do jedności, przez media, komunikaty. Przydawały się komórki, konta społecznościowe. Każdy wykorzystywał to, co umie, to co ma, to co potrafi. W tej grupie znaleźli nasi bohaterowie, z którymi jesteśmy przez cały obraz. Aziz, Mohamad i Hussam oraz Hamoud (operator kamery), czterech znajomych i trzon organizacji wyzwoleńczej.

Realizacja dokumentu i obrazy pokazane w filmie są na najwyższym poziomie. Każdy z nich pozostawia w nas gorycz, pewien smutek i co najważniejsze większą świadomość tragedii, która ma miejsce wiele kilometrów od nas. Ujęcia są brutalne, bazują na prawdzie, tym co faktycznie miało miejsce. Dzięki temu możemy każdy bodziec bardzo mocno wyłapać i poczuć, kamera jest często niestabilna, materiał z komórki, brak półśrodków i konkretna wizja mocnego reportażu. Wyraźnym problemem jest próba mocniejszego wyolbrzymienia pewnych wątków, czy też atmosfery, zbudowanie napięcia, tam, gdzie kino dokumentalne powinno trwać samo w sobie. Ścieżka dźwiękowa i dodane motywy, które mają na coś zwrócić uwagę, działają odwrotnie proporcjonalnie do zamierzeń. Widz może zgubić pewien odczyt. Jest to dodatek, który został użyty niepotrzebnie i na nasze szczęście, nie pojawia się aż tak często, i nie dewastuje całości cudownego materiału. Czujemy absolutnie każdy moment, dużo emocji.

To potężny film, który porusza i inspiruje, ale także irytuje. Taka nieludzkość i zwykłe zło sprawiają, że chcesz rzucić się na kogoś i kogokolwiek. Mądrość polega tutaj na tym, aby nie myśleć, że wszyscy muzułmanie są ISIS. Bohaterowie tego filmu są także muzułmanami i walczą o swoje rodziny. Miasto Duchów to film z najwyższej półki. Każda scena wzbudza emocje, niejednokrotnie skrajne. Pojawiają się pewne mankamenty, które tę wizję zaburzają, ale jako całość przebija się silna empatia, próba zrozumienia i skupienie. Pełnokrwisty reportaż, który oddaje pewne aspekty życia, wydarzeń często politycznych w danym rejonie. Duża wartość naukowa i symbolika.

OCENA: 8/10

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…