Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

RECENZJA DVD: Tarapaty 0

Niestety Polska to kraj, w którym powstaje bardzo mało filmów aktorskich skierowanych do dzieci i młodzieży. Dlatego też produkcje takie, jak Tarapaty można traktować, jak miłą niespodzianka. Tym bardziej, że Marcie Karwowskiej udało się stworzyć film naprawdę przystępny i wart spędzenia półtorej godziny przed ekranem. A okazja nadarza się doskonała, ponieważ tytuł wyszedł niedawno na DVD.

Fot. materiały promocyjne / Next Film

Główną bohaterką filmu jest Julka, która musi spędzić kilka dni u swojej ciotki, po tym, jak rodzice dziewczynki zapomnieli kupić jej bilet do Kanady. Poznaje tam mieszkającego nieopodal chłopca o imieniu Olek, któremu towarzyszy wierny psi przyjaciel wabiący się Pulpet. Dzieciaki wpadają na trop szajki włamywaczy oraz ukrytego w kamienicy skarbu.

Fot. materiały promocyjne / Next Film

Siłą filmu Marty Karwowskiej jest to, że od początku wie czym jest i czym chce być. To sympatyczne kino przygodowe z dwójką dzieciaków, które mają okazję przeżyć niezapomniane wakacje. Całość okraszona jest kryminalną intrygą – oczywiście nie za wysokich lotów, tak aby najmłodsi widzowie nie mieli problemów z połapaniem się we wszystkim – i delikatnym humorem. Na korzyść działa również niezbyt długi metraż, przez co nie musimy martwić się o żadne dłużyzny czy przestoje. Przygoda trwa w najlepsze!

Oczywiście pierwsze skrzypce gra dwójka głównych bohaterów, która jest kreowana na ekranie przez Hanię Hryniewicką i Jakuba Janotę-Bzowskiego. Często w polskich produkcjach jest tak, że od oglądania młodocianych aktorów wszystkiego się odechciewa. W przypadku Tarapatów jest inaczej. Duet radzi sobie całkiem nieźle i pomimo tego, że czasami można wyczuć lekką nienaturalność w ich grze, to na tle swoich rówieśników wypadają bardzo dobrze.

Zresztą Tarapaty mogą pochwalić się naprawdę świetną obsadą aktorską. Oprócz wyżej wspomnianej dwójki w filmie występuje plejada znakomitych polskich aktorów: Jowita Budnik, Roma Gąsiorowska, Krzysztof Stroiński, Piotr Głowacki, Maria Maj, Joanna Szczepkowska oraz Jadwiga Jankowska-Cieślak. Dzięki swojej charyzmie i talentowi, tworzą oni postacie, które się pamięta, pomimo tego, że niektóre pojawiają się na zaledwie kilka minut. Głośne nazwiska sprawiają, że większa liczba osób zainteresuje się danym filmem, dzięki czemu jest szansa na to, że w przyszłości powstanie więcej filmów familijnych skierowanych do dzieci i młodzieży.

Fot. materiały promocyjne / Next Film

Zwroty akcji, humor, sympatyczne postacie, trochę grozy i kryminału – te elementy sprawiają, że Tarapatom warto dać szansę i przez chwilę poczuć się, jak dziecko, dla którego każde wyjście na dwór było nową przygodą. Karwowska pokazuje, ze polscy twórcy dobrze czują się w tego typu filmach i należy dawać im więcej szans do tworzenia kina gatunkowego. Nawet jeśli tym gatunkiem jest kino familijne.

Jeśli chodzi o samo wydanie filmu na DVD, to nie odbiega ono niczym od standardowych wydań. Dystrybutor filmu Next-Film przygotował książeczkę pełną interesujących rzeczy – dzięki niej możemy zapoznać się z plejadę barwnych postaci, która pojawia się w filmie, a także przeczytać o odtwórcach głównych ról oraz… psie Pulpecie. Wydanie posiada napisy angielskie dla niesłyszących oraz audiodeskrypcję.

Ocena filmu: 6,5/10

Źrodło: FDB

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…