widoczny tu i tam. hasam.

Oklaski w Cannes dla Fabickiego! 0

Z odzysku Sławomira Fabickiego został dobrze przyjęty i nagrodzony oklaskami na pokazie w Cannes. Film był pokazywany w sekcji „Un Certain Regard” i walczy o Camera d’Or, który jest nagrodą dla najlepszego debiutu.

Na pokaz przybył reżyser, autor zdjęć – Bogumił Godfrejow i odtwórca głównej roli Antoni Pawlicki, a także przedstawiciele Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Kadr z filmu Z odzyskuKadr z filmu Z odzysku

Film Fabickiego opowiada historię 19-letniego Wojtka wywodzącego się z biednej śląskiej rodziny. Jest zakochany w starszej Ukraińce z dzieckiem, której chce pomóc w zdobyciu legalnego pobytu w Polsce i pracą w fabryce zapewnić im porządne życie. Wszystkie jego próby uczciwej pracy kończą się fiaskiem, ale ciągle jest kuszony propozycją dobrego zarobku przy odzyskiwaniu długów.

Dzięki dobremu przyjęciu na festiwalu w Cannes Z odzysku będzie puszczany we Francji i innych francuskojęzycznych krajach m.in. w Szwajcarii.

Już w sobotę kolejny pokaz polskiego filmu w Cannes – Chłopiec na galopującym koniu nawiązujący do opowiadania Tarjei Vessasa Dziki jeździec. Opowiada historię wypalonego pisarza Jerzego, który z rodziną zamieszkał z dala od miasta. Przez brak pracy, a co za tym idące problemy finansowe małżeństwo powoli oddala się od siebie i dawne uczucie wygasa. Pewnego dnia dowiadują się o chorobie ich 7-letniego synka i muszą zawieść go na operację do miasta. Dla młodzieńca jest to wymarzony wypad do sklepu z zabawkami, a dla rodziców czas niepokoju i rozłąki, która zmusza ich do zastanowienia się nad ich związkiem.

W Cannes jest także zorganizowany polsko-czesko-słowacki pawilon promujący filmy tych krajów. Polska ma do zaoferowania oprócz promowania polskich filmów emitowanych w czasie festiwalu, albumy o Krzysztofie Kieślowskim w kilku językach, a także promuje całą polską kinematografię.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

leprechan

chlopiec na galopujacym koniu ma ciekawa fabule, moze tez nagrodza oklaskami ;)

majron

moze cos sie wreszcie ruszy w polskim filmie :) bo widac ze polskie, mlode kino sie za granica podoba :)

Proszę czekać…