Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

RECENZJA: Girl 0

Kino podejmowało się już tematu zmiany płci, jednak w przypadku Girl robi to w sposób unikatowy, bo zjawiskowy pod względem delikatności połączonej z psychologią i głęboko poruszając obrazem, używając niedosłownych środków. Dzięki skoncentrowaniu się całkowicie na bohaterce splatamy się z jej układem nerwowym oraz myślami i nie rozglądamy się na około, rozumiejąc skalę horroru jakim jest uwięzienie w nieswoim ciele. Istotą wyjątkowości obrazu jest też zarysowanie reakcji na sytuacje świata zewnętrznego, będącego ważnym komentarzem. Żadna akceptacja ani wsparcie nie zadziała, jeżeli człowiek tak bardzo sam ze sobą nie potrafi wytrzymać. Piękny film o charakterze ciszy przed burzą.

Spotykamy Larę. Nie chłopaka, który chce zmienić płeć. Już jesteśmy o wiele dalej. To etap przyjmowania przez nią hormonów, podążania coraz bliżej do fizycznego stania się przez Larę kobietą. Gdyż w głowie, wśród otoczenia, już dawno nią jest. Jednak cielesny dowód, możliwość przyjrzenia się w lustrze, gdzie nie zobaczy zaklejonego i chowanego przed ludźmi, a bardziej przed samą sobą penisa oraz kobiecych piersi, jest rzeczą niezbędną dla bohaterki. Towarzyszy jej niecierpliwość i wielkie pragnienie. Tym bardziej, że uprawia balet, bardzo cielesne widowisko teatralne. Pewne męskie cechy fizycznie, które jeszcze z nią pozostały komplikują jej wykonywanie pewnych ruchów. Dlatego tak ważne w tym filmie jest oczekiwanie. Reżyser przystawia lupę do wysiłku związanego z cierpliwością – ile można wytrzymać brzydzenia się samym/samą sobą?

Girl to kino subtelnie poruszające temat metodą niemego krzyku, niewydobywającego się na zewnątrz. Bohaterka mówi każdemu, że wszystko jest w porządku. Chociaż poprzez podążanie za nią krok w krok, wiemy, że wcale nie. Metafora baletu doskonale pokazuje problem – Lara czuje się jak brzydkie kaczątko, a chce zamienić się w łabędzia. Dramaturgię sytuacji podnosi umiejętnie fakt, że wcale nie spotyka się ona z prześladowaniem ze strony rówieśników – są raczej ciekawi – to blokada tkwi w niej. Tym bardziej, że to akurat wiek dojrzewania, gdzie u każdego z nich zmienia się ciało, tylko w jej przypadku na większą skalę. Tak samo pozytywny odbiór jest na poziomie najbliższych – kochającego i wspierającego ojca – Lara jednak nie chce się przed nim otworzyć. Społeczne zrozumienie, świat, w którym myślenie nie jest zaściankowe, ograniczone, a świadomość społeczna jest o wiele większa, niż w wielu innych miejscach, nie ułatwia wystarczająco procesu – w tym tkwi tragiczny wydźwięk historii. Skala problemu zmiany płci jest pokazana w sposób niesamowicie ważny i trudny właśnie przez te udawane opanowanie głównej bohaterki. To zwraca uwagę na intymność problemu, nie koncentruje się jak wiele produkcji tego umaszczenia na społecznym odbiorze sytuacji.

To clue opowiadania – jej prywatna podróż, gdzie przeszkody stawia jej własna psychika. Gotowa na zmiany, marząca o nich, ale pełna gorączki młodości, która nie umie zwlekać. Dlatego to doskonale napisany osobisty dramat. Porusza aspekt nastoletniego ognistego charakteru, który chce już i teraz. Girl jest świeże i jakże pełne osobistej perspektywy w temacie, o którym kultura jednak traktuje zazwyczaj w inny sposób – angażując spojrzenie innych i mówiąc o jego determinującej sile samoakceptacji dla jednostki. Tutaj bohaterka nie jest prześladowana przez nikogo i co z tego? Po prostu nie może wytrzymać ze sobą. Siła współczucia i uczucia do bohaterki w widzu aż się przez to kotłuje.

Ocena: 9/10

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

ZSGifMan 2018-08-09
Bernadetta_Trusewicz ZSGifMan 2018-08-09

@ZSGifMan Słuszna uwaga, ogonek ważna sprawa. :) Dziękuję!

ZSGifMan Bernadetta_Trusewicz 2018-08-09

@Bernadetta_Trusewicz Bardzo proszę :)
P.S.
Twoje teksty czytam nader uważnie, więc nic się nie prześlizgnie ;D
Dlatego polecam się na przyszłość – taki żarcik, pewnie już nie będzie okazji ;)

Proszę czekać…