[DRUGI PLAN] Timothy Spall 2

[DRUGI PLAN] to pięć minut dla tych, którzy gdzieś tam z tyłu robią wielką robotę. Cykl, w całości jest poświęcony przybliżeniu Wam sylwetek aktorów, często pomijanych w topowych wiadomościach. Nie znajdziecie tu przydługich wypowiedzi o jakości dzieł, na które się będę powoływał. Przy każdej, nowej odsłonie [Drugiego Planu] pojawia się ranking TOP 3.

Timothy Spall to brytyjski aktor oraz prezenter, odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. Timothy urodził się Battersea w Londynie, ma trzech braci. Jego matka, Sylvia, była fryzjerką, a jego ojciec, Joseph L. Spall, był pracownikiem poczty. Szkolił się w National Youth Theatre i RADA, gdzie został nagrodzony Złotym Medalem Bancroft jako najbardziej obiecujący aktor.

Od 1981 roku jest żonaty. Ma trójkę dzieci. Ukończył Królewską Akademię Sztuki Dramatycznej w Londynie.

Czterokrotnie nominowany do nagrody BAFTA. Laureat Złotej Palmy na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes oraz Europejskiej Nagrody Filmowej za rolę pierwszoplanową w filmie Pan Turner. Zdobywca nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych w roku 2011.

Timothy Spall ma 173 centymetry wzrostu.

TOP 3 to moje osobiste wybory. Innymi słowy, są to role, które najbardziej mnie pobudziły do aktywnej filmowej, czy też serialowej przeprawy. Moim zdaniem najlepsze w wykonaniu aktora. Jakość produkcji nie ma tutaj większego znaczenia. Liczą się przede wszystkim indywidualne osiągnięcia i to coś, co aktor dodał od siebie.

To zabawnie wyglądający aktor, który za każdym razem gra taką samą rolę. Ja też jestem zabawnie wyglądającym aktorem, z tą różnicą, że gram wiele różnych postaci.

TOP 3:

Do zakochania jeden krok – Olśniewająca, bardzo mocna rola Spalla (Charlie). Doświadczony człowiek, po przejściach, świadomy swojego położenia i szukający radości w życiu. Zdecydowanie najlepsza postać w filmie, ta, która swoim zapisem daje najwięcej do myślenia. Cieszę się, bo mimo przeciętności, która płynie z tej produkcji, akurat Charlie i jego linia fabularna to uniwersalna, ponadczasowa wskazówka dla widza. Marzenia, my sami mimo wieku i widocznych zmarszczek, problemów narastających z każdym dniem, niesiemy i możemy nieść młodzieńczą fantazję i chęć radowania się każdym kolejnym doświadczeniem. Sam aktor wykazał ogromne zrozumienie postaci… W jednym z wywiadów podkreślając, jak ciężkie dostał zadanie, żeby stworzyć coś wiarygodnego w prostej formie.

Harry Potter i więzień Azkabanu – Timothy Spall jako Peter Pettigrew. Parszywy, fałszywy czarodziej, ukrywający się ponad 12 lat jako szczur… Człowiek, który zdradził rodziców Pottera. Uprzednio przyjaciel Jamesa, Siriusa i Remusa, potem ich największy wróg. Kluczowa postać dla całej serii. W pewnym momencie jedyny pomocnik Lorda Voldemorta. Dzięki niemu Czarny Pan powrócił. Spall w tej roli udowadnia swoje wielkie możliwości. Scena zdemaskowania Petera i konfrontacja z dawnymi przyjaciółmi to absolutny top. Jako wielki fan serii polecam każdemu.

Party – Prowokująca, niespokojna opowieść o grupie ludzi, zamknięta w jednym mieszkaniu, skupiona na prawdzie. Emocjonalny kompost i prawdziwa wojna na ekranie. Timothy Spall w „tykającej” roli, na przeczekaniu, wycofaniu aż do momentu… Najspokojniejsza postać uruchamia lawinę wyznań. Impreza staje się piekłem. Porównania do Rzezi oraz Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, są jak najbardziej na miejscu. To kino psychoanalizy, w rytmie brutalnej prawdy. Nasz bohater cudownie się odnalazł, tworząc barwną postać i uzupełniając TOP 3.

NOTKA KOŃCOWA: Jakie role Waszym zdaniem należą do najlepszych w wykonaniu Timothy’ego Spalla?

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 11

chudini0505

Mi się też podobał odcinek Electric Dreams z nim :)

@chudini0505 O! Świetna obsada, dobry temat… Muszę nadrobić. :)

Elizabeth_Linton

Mhm. Dobry wybór. Przede wszystkim "Harry Potter" i "Ostatni Samuraj".

@Elizabeth_Linton Glizdogon to świetne uzupełnienie każdej sceny. Ps. Ogólnie seria Harry Potter zrzeszyła bardzo zdolnych aktorów na drugim planie.

@Malinowski Masz rację. Myślałam też o ciotce Petuni i wujku Dursleyu.

@Elizabeth_Linton W pierwszej części zrobili świetną robotę. Te nerwy na twarzy wujka, a wcześniej sceny z Hagridem… Świetni kandydaci do Drugiego Planu. :)

@ZSGifMan I właśnie ten film chcę obejrzeć.

@Elizabeth_Linton
To polecam gorąco, warto. Taki niby monotonny trochę i na pozór niewiele się dzieje, ale końcówka jest mega! No i ta świadomość, że to wszystko prawdziwa historia…

Malinowski ZSGifMan

@ZSGifMan Nominujesz kogoś do Drugiego Planu? :)

ZSGifMan Malinowski

@Malinowski
Bardzo mi miło, że prosisz mnie o propozycję i po dłuższym zastanowieniu, tylko jedna osoba przychodzi mi do głowy, a jest nią Steve Buscemi – to moim zdaniem bardzo niedoceniany aktor, dodatkowo niezwykle charakterystyczny i strasznie 'pocieszny' momentami :)

Proszę czekać…