na fdb.pl od jakiegoś czasu, w miarę czasu i możliwości staram się weryfikować.

Katyń nominowany do Oscara! 0

Polskie Katyń oraz Piotruś i wilk nominowane do Oscara

Niesamowita informacja dla nas, Polaków – Katyń Andrzeja Wajdy walczy o tytuł najlepszego filmu obcojęzycznego. To już 26 lat minęło, odkąd polski film nie był nominowany w tej kategorii (tak, tak, ostatni w 1982 roku!). Na liście nominowanych jest jeszcze koprodukcja polsko-brytyjska Piotruś i Wilk.

Nie jest zaskoczeniem lista nominowanych w kategorii najlepszy film. Faworyt To nie jest kraj dla starych ludzi nadal ma wielkie szanse na nagrodę Akademii. Co prawda nie dostał Złotego Globu, ale te uważane za oscarową przepowiednie nagrody, wcale nie muszą być wyrocznią. O Oscara dla najlepszego filmu walczą również Aż poleje się krew, zdobywca Złotego Globu Pokuta, Juno oraz Michael Clayton. Nominacje za reżyserię przypadły twórcom wyżej wymienionych filmów, tyle że (o dziwo!) Pokutę zastąpił Motyl i Skafander.

Wśród aktorów ubiegających się o miano najlepszego aktora są: George Clooney oraz Johny Depp. Celowo wymieniłem tych dwóch, ponieważ są oni faworytami zakładów. Nie mogą jednak lekceważyć takich rywali jak: Tommy Lee Jones czy Viggo Mortensen. Z dobrej strony pokazał się również Daniel Day-Lewis.

Kadr z filmu To nie jest kraj dla starych ludzi 2007Kadr z filmu To nie jest kraj dla starych ludzi 2007

Cate Blanchett jest nominowana w dwóch kategoriach. W zdobyciu

Oscara za pierwszoplanową rolę mają jej przeszkodzić Julie Christie, Laura Linney i Ellen Page, ale największą rywalką okazuje się Marion

Cotillard.

Jeszcze tylko dodam coś od siebie – liczyłem na

nominację za charakteryzację dla piątej odsłony Harry'ego Pottera, no cóż…

Pełna lista nominacji

NAJLEPSZY FILM

  1. Aż poleje się krew
  2. Juno
  3. Michael Clayton
  4. Pokuta
  5. To nie jest kraj dla starych ludzi

NAJLEPSZA REŻYSERIA

  1. Paul Thomas Anderson (Aż poleje się krew)
  2. Ethan Coen i Joel Coen (To nie jest kraj dla starych ludzi)
  3. Tony Gilroy (Michael Clayton)
  4. Jason Reitman (Juno)
  5. Julian Schnabel (Motyl i skafander)
NAJLEPSZA AKTORKA
  1. Cate Blanchett (Elizabeth: Złoty wiek)
  2. Julie Christie (Away From Her)
  3. Marion Cotillard (Niczego nie żałuję – Edith Piaf)
  4. Laura Linney (The Savages
  5. Ellen Page (Juno)
NAJLEPSZY AKTOR
  1. George Clooney (Michael Clayton)
  2. Daniel Day-Lewis (Aż poleje się krew)
  3. Johnny Depp (Sweeney Todd)
  4. Tommy Lee Jones (W dolinie Elah)
  5. Viggo Mortensen (Eastern Promises)

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

  1. Cate Blanchett (I'm Not There)
  2. Ruby Dee (American Gangster)
  3. Saoirse Ronan (Pokuta)
  4. Amy Ryan (Gdzie jesteś Amando?)
  5. Tilda Swinton (Michael Clayton)

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

  1. Casey Affleck (Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda)
  2. Javier Bardem (To nie jest kraj dla starych ludzi)
  3. Philip Seymour Hoffman (Wojna Charliego Wilsona)
  4. Hal Holbrook (Into the Wild)
  5. Tom Wilkinson (Michael Clayton)

NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY

  1. Na fali
  2. Persepolis
  3. Ratatuj

NAJLEPSZY FILM OBCOJĘZYCZNY

  1. 12
  2. Beaufort
  3. Fałszerze
  4. Genghis Khan (Mongol)
  5. Katyń

NAJLEPSZY DOKUMENT

  1. No End In Sight
  2. Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience”
  3. Sicko
  4. Taxi to the Dark Sight
  5. War/Dance
NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY:
  1. Christopher Hampton (Pokuta)
  2. Sarah Polley (Away From Her)
  3. Ronald Harwood (Motyl i skafander)
  4. Joel Coen & Ethan Coen (To nie jest kraj dla starych ludzi)
  5. Paul Thomas Anderson (Aż poleje się krew)

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY:

  1. Diablo Cody (Juno)
  2. Nancy Oliver (Lars and the Real Girl
  3. Tony Gilroy (Michael Clayton)
  4. Brad Bird (Ratatuj)
  5. Tamara Jenkins (The Savages)

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

  1. American Gangster
  2. Aż poleje się krew
  3. Pokuta
  4. Złoty kompas
  5. Sweeney Todd

NAJLEPSZE ZDJĘCIA

  1. Roger Deakins (Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda)
  2. Seamus McGarvey (Pokut)
  3. Janusz Kaminski (Motyl i skafander)
  4. Roger Deakins (To nie jest kraj dla starych ludzi)
  5. Robert Elswit (Aż poleje się krew)

NAJLEPSZE KOSTIUMY

  1. Albert Wolsky (Across the Universe)
  2. Jacqueline Durran (Pokuta)
  3. Alexandra Byrne (Elizabeth: Złoty wiek)
  4. Marit Allen (Niczego nie żałuję – Edith Piaf)
  5. Colleen Atwood (Sweeney Todd)

NAJLEPSZY MONTAŻ

  1. Christopher Rouse (Ultimatum Bourne'a)
  2. Juliette Welfling (Motyl i skafander)
  3. Jay Cassidy (Into the Wild)
  4. Roderick Jaynes (To nie jest kraj dla starych ludzi)
  5. Dylan Tichenor (Aż poleje się krew)

NAJLEPSZY DOKUMENTALNY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY

  1. Freeheld
  2. La Corona (The Crown)
  3. Salim Baba
  4. Sari's Mother

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA

  1. Didier Lavergne i Jan Archibald (Niczego nie żałuję – Edith Piaf)
  2. Rick Baker i Kazuhiro Tsuji (Norbit)
  3. Ve Neill i Martin Samuel (Piraci z Karaibów: Na krańcu świata)

NAJLEPSZA MUZYKA

  1. Dario Marianelli (Pokuta)
  2. Alberto Iglesias (Chłopiec z latawcem)
  3. James Newton Howard (Michael Clayton)
  4. Michael Giacchino (Ratatuj)
  5. Marco Beltrami (3:10 do Yumy)

NAJLEPSZA PIOSENKA

  1. Falling Slowly z filmu Once
  2. Happy Working Song z filmu Zaczarowana
  3. Raise It Up z filmu August Rush
  4. So Close z filmu Zaczarowana
  5. That’s How You Know z filmu Zaczarowana

NAJLEPSZY DŹWIĘK

  1. 3:10 do Yumy
  2. Ratatuj
  3. To nie jest kraj dla starych ludzi
  4. Transformers
  5. Ultimatum Bourne'a

NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU

  1. Aż poleje się krew
  2. Ratatuj
  3. To nie jest kraj dla starych ludzi
  4. Transformers
  5. Ultimatum Bourne'a

NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE

  1. Piraci z Karaibów: Na krańcu świata
  2. Transformers
  3. Złoty kompas

NAJLEPSZY AKTORSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY

  1. At Night
  2. Il Supplente
  3. Le Mozart des Pickpockets
  4. Tanghi Argentini
  5. The Tonto Woman

NAJLEPSZY ANIMOWANY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY

  1. I Met the Walrus
  2. Madame Tutli-Putli
  3. Meme les Pigeons Vont au Paradis
  4. Moya Lyubov
  5. Piotruś i wilk

Kadr z filmu Katyń 2007Kadr z filmu Katyń 2007 Tom Wilkinson i George Clooney w filmie Michael Clayton 2007Tom Wilkinson i George Clooney w filmie Michael Clayton 2007 Kadr z filmu PokutaKadr z filmu Pokuta Eastern Promises 2007Eastern Promises 2007 Cate Blanchett w filmie Elizabeth - Złoty wiek 2007Cate Blanchett w filmie Elizabeth - Złoty wiek 2007 Kadr z filmu Motyl i skafander 2007Kadr z filmu Motyl i skafander 2007 Kadr z filmu Niczego nie żałuję 2006Kadr z filmu Niczego nie żałuję 2006

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 13

Ronaldinho 2008-01-23

NAJLEPSZY FILM
"To nie jest kraj dla starych ludzi"
NAJLEPSZA REŻYSERIA
Paul Thomas Anderson ("Aż poleje się krew")
NAJLEPSZA AKTORKA
Ellen Page ("Juno")
NAJLEPSZY AKTOR
Johnny Depp ("Sweeney Todd")
NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA
Cate Blanchett ("I’m Not There")
NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY
Cate Blanchett ("I’m Not There")
NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY
"Ratatuj"
NAJLEPSZY FILM OBCOJĘZYCZNY
"Katyń"
NAJLEPSZY DOKUMENT
"No End In Sight"
NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY:
Ronald Harwood ("Motyl i skafander")
NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY:
Diablo Cody ("Juno")
NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
"Sweeney Todd"
NAJLEPSZE ZDJĘCIA
Janusz Kaminski ("Motyl i skafander")
NAJLEPSZE KOSTIUMY
Colleen Atwood ("Sweeney Todd")
NAJLEPSZY MONTAŻ
Christopher Rouse ("Ultimatum Bourne’a")
NAJLEPSZY DOKUMENTALNY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY *
"Freeheld"
*NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA

Ve Neill i Martin Samuel ("Piraci z Karaibów: Na krańcu świata")
NAJLEPSZA MUZYKA
Alberto Iglesias ("Chłopiec z latawcem")
NAJLEPSZA PIOSENKA
"Happy Working Song" z filmu "Zaczarowana"
NAJLEPSZY DŹWIĘK
"Transformers"
NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU
"Ultimatum Bourne’a"
NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE
"Transformers"
*NAJLEPSZY AKTORSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY *
"Il Supplente"
*NAJLEPSZY ANIMOWANY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY *
"Piotruś i wilk"

Trophy 2008-01-22

NAJLEPSZY FILM
"Pokuta"
NAJLEPSZA REŻYSERIA
Julian Schnabel ("Motyl i skafander")
NAJLEPSZA AKTORKA
Cate Blanchett ("Elizabeth: Złoty wiek")
NAJLEPSZY AKTOR
Viggo Mortensen ("Eastern Promises")
NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA
Cate Blanchett ("I’m Not There")
NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY
Casey Affleck ("Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda")
NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY
"Ratatuj"
NAJLEPSZY FILM OBCOJĘZYCZNY
"Katyń"
NAJLEPSZY DOKUMENT
"Sicko"
NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY:
Christopher Hampton ("Pokuta")
NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY:
Brad Bird ("Ratatuj")
NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
"Sweeney Todd"
NAJLEPSZE ZDJĘCIA
Seamus McGarvey ("Pokuta")
NAJLEPSZE KOSTIUMY
Colleen Atwood ("Sweeney Todd")
NAJLEPSZY MONTAŻ
Juliette Welfling ("Motyl i skafander")
NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA
Ve Neill i Martin Samuel ("Piraci z Karaibów: Na krańcu świata")
NAJLEPSZA MUZYKA
Dario Marianelli ("Pokuta")
NAJLEPSZY DŹWIĘK
"Transformers"
NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU
"Transformers"
NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE
"Transformers"

kill 2008-01-22

Możecie krzyczeć na mnie do woli, ale uważam że nominacja dla Katynia jest "politycznie poprawna" , bo sam film jest przeraźliwie nudny, nie trzyma się kupy, i zasługuje jedynie na miano chłamu.

Łukasz N. 2008-01-22

Twoje zdanie, dokładniej sie przypatrz

Łukasz N. 2008-01-22

NAJLEPSZY FILM
Aż poleje się krew
NAJLEPSZA REŻYSERIA
Julian Schnabel ("Motyl i skafander")
NAJLEPSZA AKTORKA
Cate Blanchett ("Elizabeth: Złoty wiek")NAJLEPSZY AKTOR
Daniel Day-Lewis ("Aż poleje się krew")
NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA
Cate Blanchett ("I’m Not There")
NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY
3. "Ratatuj" *
NAJLEPSZY FILM OBCOJĘZYCZNY
*"Katyń" *
NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY:
*3. Ronald Harwood ("Motyl i skafander")

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY:
Diablo Cody ("Juno")
NAJLEPSZA SCENOGRAFIA* 4. "Złoty kompas" lub 5. "Sweeney Todd"
NAJLEPSZE ZDJĘCIA *3. Janusz Kaminski ("Motyl i skafander")
NAJLEPSZE KOSTIUMY
*5. Colleen Atwood ("Sweeney Todd")
*
NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA
3. Ve Neill i Martin Samuel ("Piraci z Karaibów: Na krańcu świata")
NAJLEPSZY DŹWIĘK
4. "Transformers"

NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE
2. "Transformers"

Proszę czekać…