Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Zmarł znakomity brytyjski aktor Albert Finney 5

W wieku 82 lat zmarł znakomity brytyjski aktor Albert Finney.

Szczegóły śmierci aktora nie zostały opublikowane, jednak od 2011 roku walczył z rakiem nerki.

Albert Finney na początku swojej kariery był znany przede wszystkim jako aktor teatralny i często występował w sztukach Williama Szekspira. Wkrótce jego wielkie umiejętności aktorskie oraz wszechstronność zostały zauważano i stał się popularnym wyborem wśród reżyserów filmowych.

Po raz pierwszy na dużym ekranie pojawił się w The Entertainer z 1960 roku, gdzie zagrał u boku Laurence'a Oliviera. Przez całą swoją karierę był pięciokrotnie nominowany do Oscara. Pierwszy raz został wyróżniony w ten sposób za rolę w filmie Przygody Toma Jonesa z 1963 roku. Później dostawał jeszcze nominacje za kreacje w takich produkcjach, jak Morderstwo w Orient Ekspresie, Garderobiany, Pod wulkanem oraz Erin Brockovich.

Ostatni raz na wielkim ekranie pojawił się w 2012 roku. Wówczas premierę miały Skyfall oraz Dziedzictwo Bourne'a.

Warto również odnotować, że pomimo bycia częścią tego biznesu przez wiele dekad, Albert Finney pozostawał niezależny w swoim rzemiośle i nigdy nie posiadał agenta lub menedżera, co jest raczej rzadko spotykane.

Źrodło: BBC

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

PolepioneKadry

Kawał aktora, nominacje w pełni zasłużone. Moją największą sympatię wzbudziła chyba rola Eda Masry’ego. Cudowna kreacja zagrana z niezwykłym talentem, ale też takim sercem, że widać musiał być dobrym człowiekiem. RIP Albert Finney

Proszę czekać…