na fdb.pl od jakiegoś czasu, w miarę czasu i możliwości staram się weryfikować.

DVD: Katyń dla niewidomych 0

Niewidomy Tomasz Strzymiński wywalczył produkcję Katynia z audiodeskrypcją.

DVD z audiodeskrypcją? Tego w Polsce jeszcze nie było. Tomasz Strzymiński, niewidomy z Białegostoku dokonał jednak rewolucji na rynku DVD i już za kilka dni również niewidomi będą mogli poznać historię zbrodni katyńskiej.

Kadr z filmu Katyń 2007Kadr z filmu Katyń 2007

W polskich kinach pojawiają się specjalne pokazy dla niewidomych, ale są to pokazy sporadyczne. Pierwszy raz niewidomi będą mogli dowiedzieć się więcej o filmie nie wychodząc z domu. Audiodeskrypcja to niemal cud dla wszystkich niewidomych. Jak sama nazwa mówi jest to opis słowny tego, czego nie będą mogli zobaczyć (np. co jest teraz w tle, czy aktor ma zamknięte oczy, jak jest ubrany itd.). Inicjatywa niebywała i rodząca nadzieje na przyszłość.

Każda z płyt DVD będzie wyposażona w audiodeskrypcję tak więc każdy będzie mógł zobaczyć, na czym to polega. Tekst czyta dwóch zawodowych lektorów. Na płycie pojawią się również napisy polskie (także dzięki Tomaszowi Strzymińskiemu), które mają służyć głuchym.

Premiera DVD już 21. lutego. W sklepach będzie można kupić wersję jedno- i dwupłytową. Różnić będą się zawartością materiałów dodatkowych i oczywiście ceną (odpowiednio 48 zł i 64 zł).

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

imka

I te napisy tez zrobili ludzie z telewizji. Strzymiński nie ma z tym nic wspolnego. Przeczytajcie bloga redakcji napisów.

Trikster

przeciez napisałem

Iqqa

Warto tu podkreślić, że "Katyń" będzie mieć także polskie napisy dla niesłyszących. Taka powinna być codzienność, niestety, jest to rzadkość. Polskie filmy na DVD nie posiadają w większości napisów.

Smutnym faktem jest także to, że o niesłyszących dba w zasadzie tylko TVP, emitując napisy do coraz większej ilości filmów, co bardzo cieszy.

Proszę czekać…