Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Cannes zakończone, nagrody rozdane! 0

Zakończyła się 72. edycja festiwalu w Cannes. Największym zwycięzcą festiwalu został Bong Joon-ho dostając Złotą Palmą za film Parasite.

Jury pod przewodnictwem Alejandro González Iñárritu zdecydowało nagrodzić się film, o którym publiczność mówiąc używa słów: brawurowy, odważny, zaskakujący. Wyjątkowo zgodni są również w ocenach krytycy. Twórca takich filmów, jak: The Host: Potwór, Okja przedstawił dzieło, które wielu określa ARCYdziełem. Zgadza się to z tym, co powiedział podczas konferencji prasowej o podejściu jury do filmów konkursowych Inarritu:

Z szacunku do kina i ludzi, którzy je tworzą, powinniśmy oceniać filmy same w sobie – jako sztukę. To jest najważniejsze. Nazwiska twórców, ich rozpoznawalność na pewno nie będą miały wpływu na decyzje.

Grand Prix powędrowało do filmu Atlantique, Matia Diop, debiutantki. Tutaj cała lista nagrodzonych tytułów:

Złota Palma:
Parasite, reż. Bong Joon-ho

Grand Prix:
Atlantique, reż. Mati Diop

Najlepszy aktor:
Antonio Banderas, Pain And Glory

Nagroda Jury:
Les Misérables, reż. Ladj Ly
Bacurau, reż. Kleber Mendonça Filho, Juliano Dornelles

Najlepsi reżyserzy:
Jean-Pierre i Luc Dardenne, Młody Ahmed

Najlepsza aktorka:
Emily Beecham, Little Joe

Najlepszy scenariusz:
Céline Sciamma, Portrait Of A Lady On Fire

Specjalne wyróżnienie:
It Must Be Heaven, reż. Elia Suleiman

Złota Kamera:
Our Mothers, reż. Cesar Diaz

Złota Palma dla filmu krótkometrażowego:
The Distance Between Us And The Sky, reż. Vasilis Kekatos

Specjalne wyróżnienie w konkursie krótkometrażowym:
Monster God, reż: Agustina San Martin

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 6

Animek84

"Młody Ahmed (przeczytaj recenzję)" dziękuje ale nie poza tym jak miał być link to nie pykło. Ogólnie widziałem końcówkę i płakali coś o demokracji oraz zmianach klimatu czyli brednie i 90 procent filmów co wygrało to też jakieś oszołomskie lewackie banialuki.

@Animek84 A ile widziałeś z tych 90 procent, bo nie wiem czy odnosić się na poważnie do Twojej opinii na ich temat.

@Bernadetta_Trusewicz Wystarczą mi ich opisy żeby wiedzieć że na pewno podobają się tym co wczoraj głosowali na partię wiosenną.

@Animek84 To brzmi bardzo "wiarygodnie". Oceniać, nie oglądając, robiąc wycieczki do polityki oczywiście. Chętnie podyskutuję, ale nie o wyborach politycznych, bo nie o nich tutaj mowa, a o tym czego dotyczy ten artykuł. Czyli FILMÓW. Pozdrawiam.

@Bernadetta_Trusewicz "robiąc wycieczki do polityki oczywiście" robię takie same wycieczki jak 90 procent wręczający nagrody, pieprzących o smutnych czasach, zmianach klimatu, i złym prezydencie z USA.

@Bernadetta_Trusewicz Bernadetto, niestety, ale uważam, że Animek ma rację. Jeżeli uważasz, że nagrody w Cannes nie są przyznawane ściślej/luźniej, ale jednak według aktualnego political correctness to jesteś bardzo naiwna. Wybór nagradzanych to często właśnie wybory polityczne.

Proszę czekać…