Jason Bourne po raz czwarty

Paul Greengrass i Matt Damon połączą po raz kolejny siły w kontynuacji Bourne

Chociaż słynna seria filmów inspirowanych powieściami Roberta Ludluma miał być trylogią, producenci postanowili nie zamykać jej jeszcze. Po zakończeniu strajku scenarzystów wytwórnia Universal Studios postanowiła kontynuować pracę nad przebojowym cyklem. Jeszcze nie tak dawnow licznych wywiadach z okazji premiery Ocenan's 13, Damon mówił, że skończył z Jasonem Bournem.

Matt Damon w Ultimatum Bournea 2007Matt Damon w Ultimatum Bournea 2007

Osobiście, jest to postać, która wiele dla mnie znaczy, ponieważ dużo zrobiła dla mojej kariery. Wiecie, to stawia mnie w pozycji, gdzie mam o wiele większy wybór różnego rodzaju filmów, w których chciałbym zagrać. – powiedział Matt Damon w Tokio. Wprawdzie w innych wypowiedziała mówił, że wszystko zależy, czy za kamerą będzie chciał ponownie stanąć Paul Greengrass, ale część fanów trylogii już straciło nadzieję.

Jeśli jednak weźmiemy przychody z filmu, to decyzja wydawała się od początku oczywista. Przychody z kolejnych części były coraz większe, więc rzeczą dziwną byłoby zakończenie na trylogii.

L.p. Tytuł Łączny przychód (mln $) Budżet Rok Reżyser
1 Tożsamość Bourne'a

214 60 2002

Doug Liman

2 Krucjata Bourne'a

273 75 2004

Paul Greengrass

3 Ultimatum Bourne'a

441 110 2007

Paul Greengrass

Polscy widzowie mogli oglądać thriller Ultimatum Bourne'a we wrześniu 2007 roku. Pod względem choreografii scen akcji i pościgów, filmy opowiadające o Jamesie Bourne ustanowiły nowe standardy dla całego gatunku. Greengrass tak podsumowuje projekt, który był pasją ostatnich czterech lat jego życia i wygląda na to, że będzie dalej: „Filmy z tej serii przedefiniowują gatunek i nadają mu bardziej ludzki, realistyczny wymiar. Widzowie mają poczucie, że akcja rozgrywa się tuż przed ich oczyma i skupiają na niej taką uwagę, jak na wydarzeniach na żywo. Stają się jej aktywnymi uczestnikami, a nie zwykłymi obserwatorami podziwiającymi efekty wizualne i wielkie eksplozje”.