Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Warszawski Festiwal Filmowy - znamy program! 0

Wczoraj, 25 września 2019 r. o godzinie 12.00 odbyła się konferencja prasowa 35. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Podczas konferencji organizatorzy podzielili się ze zgromadzonymi licznie dziennikarzami informacjami dotyczącymi filmu otwarcia, filmu zamknięcia, składu konkursu międzynarodowego tegorocznej edycji, oraz konkursu debiutów i filmów drugich – C 1-2. Przekazali również informacje dotyczące jurorów decydujących o przyznawanych na Festiwalu nagrodach, zaproszonych gości i wydarzeniach specjalnych.

FILM OTWARCIA

Podczas niefortunnego incydentu w Sarajewie król Belgów zostaje postrzelony w ucho. Tymczasem rozpada się Unia Europejska i zaczynają krążyć plotki o wyborze pierwszego cesarza nacjonalistycznej Nowej Europy. Dlaczego ludzie tak łatwo zapominają o lekcjach przeszłości? Satyra polityczna, będąca niekonwencjonalną kontynuacją filmu Król Belgów.

FILM ZAMKNIĘCIA

Michel Houellebecq i Gérard Depardieu spotykają się w nadmorskim spa. Panowie próbują przetrwać w reżimie, który tam panuje. Komedia, swoista kontynuacja filmu Porwania Michela Houellebecqa z 2014 roku.

KONKURS MIĘDZYNARODOWY

  • 5 minut za późno / 5 Minutes Too Late / 5 Minute, reż. Dan Chișu, Rumunia 2019, 103’

W 2013 roku podczas kinowego seansu o dwóch lesbijkach zaczęli protestować skrajni prawicowcy. Jak zareagowała żandarmeria? Co tam się stało? Czyja wersja zdarzeń jest prawdziwa?

  • Brylantowe stopy / Diamond Soles, reż. Micael Preysler, Stany Zjednoczone 2019, 79’

Zawieszona między przeszłością a przyszłością Cecilia znajduje się w najmniej pewnym punkcie swojego życia. Przewrotna, trochę zabawna, ale i mroczna opowieść o poszukiwaniu siebie.

Legenda Indian Nawaho, historia najbogatszego człowieka dotkniętego tragedią (John Malkovich) i copywriter (Josh Hartnett) piszący jego biografię. Trzy splatające się wątki tworzą fascynującą, tajemniczą, piękną i osobliwą wizję Ameryki mistrza Lecha Majewskiego.

Jutro przejdę na drugą stronę / I Will Cross Tomorrow / Demain, je traverse, reż. Sepideh Farsi, Holandia, Luksemburg, Grecja, Francja 2019, 81’

Grecka policjantka i syryjski uchodźca spotykają się w obozie na wyspie Lesbos. Kto jest bardziej wolny? Ten, kto ucieka przed wojną, czy ten, kto dorasta w wolnym świecie?

  • Kudłata historia / A Hairy Tale / Maskharehbaz, reż. Homayoun Ghanizadeh, Iran 2019, 100’

Trzech fryzjerów o różnych gustach, każdy z nich zakręcony na punkcie własnych zainteresowań. Czarna komedia z elementami fantasy. Nagroda za najlepszy irański debiut na festiwalu Fajr w Teheranie 2019.

  • Omar i my / Omar and Us / Omar ve biz, reż. Maryna Gorbach, Mehmet Bahadır Er, Turcja 2019, 104’

Dowódca tureckiej straży przybrzeżnej na emeryturze musi zmierzyć się ze swoimi uprzedzeniami, kiedy jego sąsiadami zostaje para uchodźców.

Poruszająca historia rapera Tomasza Chady (1978-2018) – chłopaka z blokowisk, z duszą poety i darem do wpadania w poważne kłopoty. W obsadzie Piotr Witkowski, Małgorzata Kożuchowska, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki, Ewa Ziętek, Jan Frycz, Sonia Bohosiewicz.

Historia filmu oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce podczas rosyjskiej interwencji wojskowej w Gruzji w 2008 roku. Opowieść o człowieku nieświadomym swojej wewnętrznej siły, który stał się bohaterem w całym znaczeniu tego słowa. Gruziński kandydat do Oscara.

  • Słuchaj Wszechświata / Listen to the Universe / 蜜蜂と遠雷, reż. Kei Ishikawa, Japonia 2019, 119’

Czterech młodych pianistów bierze udział we wstępnej turze międzynarodowego konkursu. Każdy z nich ma inną, niepowtarzalną historię. Zacięta rywalizacja inspiruje i zmienia. W jednej z ról Andrzej Chyra.

  • Stan wyjątkowy / What a Country! / Koja je ovo država!, reż. Vinko Brešan, Chorwacja, Serbia, Polska 2019, 118’

Surrealistyczna opowieść o mającym samobójcze myśli generale, ministrze, który dobrowolnie zamyka się w celi więziennej i emerytach, którzy kradną trumnę ze szczątkami zmarłego prezydenta Chorwacji. W roli obecnego chorwackiego prezydenta Daniel Olbrychski.

  • U311 Czerkasy / U311 Cherkasy / U311 Черкаси, reż. Tymur Yashchenko, Ukraina, Polska 2019, 102’

Prawdziwa historia z 2014 roku. Podczas inwazji Rosji na Krym, trałowiec „Czerkasy” został ostatnią jednostką, która pływała pod ukraińską banderą. Marynarze muszą podjąć decyzję czy bronić się za wszelką cenę i do końca.

  • Walka Atbaia / Atbai’s Fight / Boi Atbaya, reż. Adilkhan Yerzhanov, Kazachstan 2019, 136’

Atbai potrafi tylko walczyć. Aby odmienić swoje życie, decyduje się wziąć udział w turnieju mieszanych sztuk walki. Nie wie, że zanim turniej się zacznie, jego zwycięzcy będą już wybrani… Mistrzowski komediodramat.

  • Wielka poezja / Great Poetry / Большая поэзия, reż. Alexander Lungin, Rosja 2019, 123’

Dwóch uczęszczających na lekcje poezji mężczyzn dochodzi do wniosku, że jedynym poetyckim działaniem, jakie mogą przeprowadzić w świecie, jest obrabowanie banku. Film nagrodzony za reżyserię na tegorocznym festiwalu w Soczi.

Z pozoru zwykła wycieczka na ustronną plażę. Cztery kobiety cieszą się ciepłem słońca i chłodem morza. Jaki sekret kryje się w ich grach?

  • Ząb mądrości / Wisdom Tooth / Ri Guang Zhi Xia reż. Ming Liang, Chiny 2019, 98’

W mroźną zimę 1999 roku na północnej granicy Chin żyje nastoletnia dziewczyna. Nie ma prawa pobytu. Ma też inne zmartwienie. Nie może dogadać się z nową dziewczyną brata. Tymczasem w pobliskim oceanie unosi się martwe ciało.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…