Twórca Odysei Kosmicznej nie żyje 0

Arthur C. Clarke, wybitny brytyjski pisarz i futurolog, zmarł w swoim domu na Sri Lance

Życie poświęcił pisaniu o gwiazdach, marzył o podróżach do gwiazd, jego nazwiskiem nazwano orbitę geostacjonarną wokół Ziemi. Arthur C. Clarke, wybitny brytyjski pisarz i futurolog, zmarł w swoim domu na Sri Lance. Miał 90 lat.

Arthur C. ClarkeArthur C. Clarke

Choć od kilkudziesięciu lat cierpiał na niedowład mięśni, jego umysł zawsze był sprawny. Wizje przyszłości, które przelewał na papier w swoich książkach, fascynowały zwykłych ludzi i poważnych naukowców. Stawia się go w jednym szeregu z równie wybitnym polskim futurologiem – Stanisławem Lemem.

Urodzony w 1917 roku Clarke wyprzedzał swoją epokę o kilkadziesiąt lat. W 1945 roku, gdy Europa otrząsała się po II wojnie światowej, on opublikował artykuł o możliwości umieszczenia satelity na orbicie okołoziemskiej. Nikt wówczas nie potraktował go poważnie. Doczekał się uznania, gdy ludzkość zaczęła przygotowywać się do podróży w kosmos. Na cześć futurologa orbitę geostacjonarną nazwano orbitą Clarke'a.

Choć napisał ponad 100 książek popularnonaukowych, największą sławę przyniosła mu 2001: Odyseja Kosmiczna i film pod tym samym tytułem, zrealizowany w 1968 roku przez Stanleya Kubricka.

Arthur C. Clarke od 1956 roku mieszkał na Sri Lance. Zaprowadziła go tam pasja nurkowania, która pomagała mu zapomnieć o chorobie. To jak stan nieważkości – mówił pisarz.

dziennik.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

srebrny

Ale kiszka link jest do odyseii komicznej a nie kosmicznej autor kopa w dupsko dostac powinien

Iqqa

Uważam, że takie newsy powinny był wolne od komentarzy. W jakim celu tworzyć miejsce na infantylną wymianę znaków: [ i * ?

Z drugiej strony…piękny nagłówek: Twórca "Odysei Kosmicznej" odszedł do gwiazd. Podsumowanie życia w jednym, celnym zdaniu?

Proszę czekać…