Afrykański kwiecień 0

Trwa
III Przegląd Filmów Afrykańskich – AfryKamera 2008.

7 kwietnia w Krakowie rozpoczął się III Przegląd Filmów Afrykańskich – Afrykamera 2008.

Logo festiwaluLogo festiwalu

W kilku miastach w Polsce (Krakowie, Gdańsku, Toruniu, Wrocławiu, Warszawie i Łodzi) można zobaczyć na dużym ekranie kino z Czarnego Lądu.

W ostatnich latach kino afrykańskie zostało zauważone na wielkich festiwalach filmowych. W 2006 roku, w Berlinie musical „Carmen In Khayelitsha” został pierwszym afrykańskim zdobywcą Złotego Niedźwiedzia. „TsotsiGavinaHooda zdobył Oskara za najlepszy film obcojęzyczny. A w ciągu minionych 3 lat nominacje do Oskara otrzymały inne filmy afrykańskie lub koprodukcje: „Nasz ojciecHarouna, „Yesterday” Roodt’a oraz „Hotel RuandaGeorge?a. W ubiegłorocznym MFF w Wenecji film Baratt Harpuna zdobył specjalne wyróżnienie jury. Powyższe sukcesy pokazują, że Afryka ma do pokazania reszcie świata zarówno swoje wartości jak i bardzo dobrą sztukę.

AfryKamera to projekt kilku pasjonatów, tworzących Fundację FilmGramm, którzy chcą przybliżyć Polakom kontynent tak pełen kontrastów. Kontynent, który z taką pasją opisywał, między innymi, Ryszard Kapuściński, teraz mamy możliwość poznać oczami jego mieszkańców. Organizatorzy Afrykamery chcą wpłynąć na postrzeganie Afryki w Polsce, prezentując filmy, w których znajdziemy smutek i łzy, ale też i radość oraz niesamowitą muzykę Czarnego Lądu w wykonaniu współczesnych muzyków.

Dyrektorem Festiwalu jest Przemysław Jerzy Stępień .

Tegoroczna edycja dedykowane jest Ousmane Sembene, reżyserowi afrykańskiemu, który w 1966 roku nakręcił pierwszy afrykański film pełnometrażowy „La Noire de…”

Ousmane SembeneOusmane Sembene

Z harmonogramem imprezy można zapoznać się na stronie internetowej festiwalu.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

Agnieszka_Mucha

Nie mam pojęcia, próbuję zmienić ale co chwilę coś się krzaczy….:(

Trikster

co się stało z czcionką?

Proszę czekać…