Seks w kinach! 0

Seks w wielkim mieście od dziś w kinach a u nas recenzja i kilka informacji o pewnym fenomenie!

Pełnometrażowa wersja Seksu w wielkim mieście, wchodząca na ekrany kin 30 maja 2008 roku w Stanach Zjednoczonych, a20czerwca w Polsce, obiecuje odpowiedź na wszystkie fascynujące pytania – czy Carrie i Big staną na ślubnym kobiercu? Czy Samantha rzeczywiście zadowoli się związkiem z jednym mężczyzną? CzyCharlotte uda się zajść w ciążę i urodzić dziecko? Czy nic nie stanie na przeszkodzie szczęściu Steve’a iMirandy?

Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker), utalentowana pisarka, podziwiana ikona mody i zarazem lubiana przez wszystkich dziewczyna z sąsiedztwa, powraca, aby nadal podbijać serca sardonicznym poczuciem humoru – słynnym, niezrównanym i ostrzejszym niż kiedykolwiek – przeżywając z widzami swoją własną historię o seksie, miłości i opętanych modą samotnych dziewczynach w Nowym Jorku. Nowy Seks w wielkim mieście podejmuje opowieść w cztery lata od chwili, gdy zakończył ją przebojowy serial HBO – cztery femmes fashionable, nasze przyjaciółki: Carrie, Samantha (Kim Cattrall), Charlotte (Kristin Davis) i Miranda (Cynthia Nixon), żonglując – jak zwykle – związkami istanowiskami, poznają blaski i cienie macierzyństwa, małżeństwa i nieruchomości na Manhattanie… niektóre z nich – przygotujcie się na szok – mogą nawet szukać szczęścia w innych dzielnicach poza granicami Manhattanu.

Chris Noth ponownie wciela się w ikonową rolę atrakcyjnego, choć nieuchwytnego partnera Carrie, Mr.Biga. David Eigenberg powraca na ekran jako Steve Brady, pragmatyczny i prostoduszny, lecz zarazem pełen uroku mąż Mirandy, Evana Handlera zobaczymy jako Harry’ego, niezawodnego ikochającego męża Charlotty, a Jason Lewis będzie znowu Smithem Jerrodem, aktorem, klientem ioddanym wielbicielem Samanthy.

W pierwszoplanowych rolach wystąpiły ponadto: Candice Bergen jako Enid Frick, znana redaktorka Magazynu Vogue, wyróżniona Nagrodą Akademii (Academy Award) aktorka Jennifer Hudson (Dreamgirls) jako Louise, młoda i niedoświadczona, choć już zakochana w markach asystentka Carrie Bradshaw – postać nowa w Nowym Jorku i po raz pierwszy pojawiająca się na ekranie. Powracają także: Mario Cantone jako Anthony Marentino, uparty autor planów wesela Charlotte, oraz Willie

Garson jako olśniewająco elegancki przyjaciel Carrie, Stanford Blatch i Lynn Cohen jako niania Mirandy, Magda.

Seks w wielkim mieście 2008Seks w wielkim mieście 2008 Seks w wielkim mieście 2008Seks w wielkim mieście 2008

Serial Seks w wielkim mieście, który zadebiutował na kanale HBO w 1998 roku, wyświetlany był przez sześć fantastycznych sezonów zanim ostatecznie zszedł z ekranów w 2004. W tym czasie serial wyróżniono 50 nominacjami i 7 Nagrodami Emmy, w tym laurami aktorskimi dla Sarah Jessiki Parker i Cynthii Nixon. Seks w wielkim mieście zdobył także 2 Nagrody Screen Actors Guild w kategorii Best Ensemble w Serialach Komediowych oraz 24 nominacje i 8 Nagród Złotego Globu, w tym wyróżnienie dla Najlepszego Serialu Telewizyjnego oraz dla Najlepszych Aktorek – Sarah Jessiki Parker i Kim Cattrall.

Zanim jednak zatriumfował na małym ekranie, Seks w wielkim mieście był cyklem autobiograficznych artykułów Candance Bushnell, publikowanych w dzienniku The New York Observer. Darren Star, twórca i producent wykonawczy takich ikonowych produkcji telewizyjnych jak “Beverly Hills 90210 i“Melrose Place, natychmiast dostrzegł ogromny ekranowy potencjał w snutej przez Bushnell opowieści o erotycznych przygodach śmietanki towarzyskiej Nowego Jorku. Czytając te artykuły pomyślałem: ‘wow, to kapitalne okno do podglądania życia w Nowym Jorku – wspomina Star – spodobał mi się ogromnie pomysł samotnej kobiety-narratorki, piszącej o sobie samej obserwatorki wielkiego miasta i zarazem związkach łączących jego mieszkańców. W późniejszym czasie Candance

Bushnell wydała swoje artykuły w postaci książki, która z miejsca stała się bestsellerem, gdy trafiła na rynek w 1996 roku.

Gdy serial zaledwie startował, Star zaproponował Michaelowi Patrickowi Kingowi – który wprzyszłości miał stać się producentem wykonawczym Seksu w wielkim mieście, a ostatecznie został scenarzystą i reżyserem kinowej wersji – dołączenie do serialowej ekipy w charakterze scenarzysty iwspółproducenta wykonawczego. “Darren wiedział, że do scenariusza Michael mógłby wnieść coś bardzo specjalnego i niepowtarzalnego – mówi Sarah Jessica Parker, która ponownie wciela się w rolę

Carrie, pełniąc ponadto funkcję producenta – “Talent Darrena po prostu przyniósł nam szczęście.

Pracując nad scenariuszem serialu, King skupił się na rozwijaniu psychologicznej charakterystyki czterech postaci kobiecych. Jak sam mówi: Miranda jest sarkastyczna, trochę zbuntowana, trochę zła na świat. Charlotte jest słodka, bardziej tradycyjna, typ grzecznej, schludnej uczennicy. Samantha jest sexy, powoduje nią żądza władzy. No i jest oczywiście Carrie – nie do określenia. Z tych rysów osobowości wypływało wszystko inne. Po prostu wyobrażasz sobie ich poczucie humoru – na ekranie ipoza nim. A później, z każdym następnym rokiem kręcenia serialu, coraz bardziej przywiązywaliśmy się do siebie, stawaliśmy się przyjaciółmi, w miarę, jak dziewczęta dojrzewały wewnętrznie, a więzi pomiędzy aktorkami, scenarzystami i reżyserami ulegały pogłębieniu.

Skoro tylko kanał HBO zaczął emitować serial, widzowie z miejsca pokochali Carrie, Samanthę, Charlotte i Mirandę, a dyskusje o treści odcinka z ubiegłego wieczoru stały się stałym elementem rozmów przy automacie do kawy jak Ameryka długa i szeroka.

Nikt z nas nie spodziewał się aż tak wielkiego sukcesu – mówi Kristin Davis, która powraca do roli Charlotte – Nigdy się nie oczekuje, że coś aż tak się powiedzie i będzie szło tak długo, jak nasz serial. To był naprawdę niewiarygodny okres w naszym życiu.

Na sukces tego widowiska złożyło się wiele rzeczy – dodaje Cynthia Nixon, która ponownie gra Mirandę – Zacznijmy od scenariusza. Jest naprawdę błyskotliwy, a zarazem aż do bólu szczery. Ludzie oglądają nasz serial ciągle od nowa, po pięć-dziesięć razy ten sam odcinek, bo każdy z nich jest autentycznie pełen treści. To nie tylko żarty – to pomysły i idee. I myślę, że aktorzy byli cudowni.

To opowieść o kobietach, które spotkały się i połączyły jakby w nową rodzinę, o przyjaciółkach, które trzymają się razem na dobre i na złe – dodaje Kim Cattrall, powracająca do roli Samanthy – I właśnie dzięki tym serdecznym relacjom serial zyskał taką popularność.

Serial został przyjęty tak dobrze, ponieważ była luka, którą trzeba było wypełnić – kontynuuje Michael Patrick King.- A chodzi konkretnie o to, że ktoś musiał przemówić w imieniu kobiet żyjących w pojedynkę, ktoś, kto znał smak życia w samotności w obrębie społeczności głoszącej, że ludzie powinni trzymać się razem. A tymczasem nasza produkcja, podprogowo i nie tylko podprogowo, jest tym innym głosem mówiącym: Bądź bystra, silna! Idź własną drogą!

Do chwili, gdy HBO zakończył emisję Seksu w wielkim mieście, jego widownia wzrosła ogromnie, zaś nowi fani odkrywali go na płytach DVD i w innych stacjach, na mocy umów licencyjnych. W 2004 roku wyemitowano ostatni odcinek serialu, poprzedzony kampanią medialną, podkreślającą jego ogromną popularność i specjalne miejsce w kulturalnym leksykonie. Każdy, kto choćby przelotnie interesował się serialem, wie, że jego bohaterkami były niezależne, inteligentne i wyrafinowane samotne kobiety, zupodobaniem do zapinanych na paski sandałów Manolo, ciasteczek z Magnolia Bakery oraz najświeższych, szeleszczących numerów Cosmopolitan i innych rarytasów, których dostarczają najmodniejsze miejsca w Nowym Jorku.

Seks w wielkim mieście 2008Seks w wielkim mieście 2008 Seks w wielkim mieście 2008Seks w wielkim mieście 2008 Seks w wielkim mieście 2008Seks w wielkim mieście 2008

Przeczytaj pierwszą recenzję wersji kinowej serialu.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Avatar square 200x200
Czudi 2008-06-20

Ciut krótka, przypomina bardziej rozbudowaną opinię na forum i to co dla mnie najsłabsze, brak opinii o filmie – info, że ludzie się śmiali, a film trzyma klimat serialu to za mało.

Proszę czekać…